Filmy dostępne w ultra wysokiej rozdzielczości 4K dają świetne doznania z oglądania – ale uwaga – nawet jeśli masz płytę Blu-ray lub pełną cyfrową kopię płyty, możesz nie zobaczyć i nie usłyszeć pełnej wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Dlaczego?
Standardów cyfrowego obrazu jest sporo. Dostępnych jest wiele standardów złącz HDMI, protokołów HDCP, a sam film może być nagrany nie tylko w rozdzielczości 2160p (zwaną inaczej 4K Ultra HD), ale również w 24. lub 60. klatkach na sekundę i posiadać szeroką gamę kolorów w ramach technologii HDR.
Jeśli kupujesz sprzęt do odtwarzania filmów 4K potrzebujesz:
- kabla HDMI w standardzie 2.0 lub nowszym, dobrej jakości wykonania (najtańsze odpadają). Podłączasz go między telewizorem, a odtwarzaczem Bluray lub amplitunerem kina domowego lub konsolą do gier.
- Telewizor 4K Ultra HD z technologią HDR. Uwaga na telewizory z matrycą OLED, mimo uzyskiwania w nich genialnej jakości obrazu mają one tendencję do wypalania stałego obrazu na ekranie – alternatywą są ekrany np. IPS lub MicroLed. Technologia MicroLed jest nową i najlepszą technologią, która będzie dostępna w sklepach za jakiś czas i na początku jej cena będzie powalać.
- Głośniki Dolby Atmos. Większość, jeśli nie wszystkie, filmy posiadają dźwięk wersji angielskiej w standardzie Dolby Atmos i żeby cieszyć nim, musisz mieć zestaw kina domowego (7.1) wspierający ten standard. Polska wersja językowa filmu 4K często jest w gorszym standardzie, np. DTS – co i tak nie jest najgorzej, albo Dolby Digital Stereo (AC3). Bez kina domowego, dobrze mieć amplituner lub głośniki z wbudowanym konwerterem dźwięku z Dolby Atmos do tego wspieranego przez nasze urządzenie.
Ważna jest odpowiednia konfiguracja wszystkich urządzeń audio-wideo, szczególnie jeśli obok telewizora masz odtwarzacz Blu-ray lub konsolę do gier służącą do odtwarzania płyt, lub inny odtwarzacz multimediów i zestaw kina domowego. Jeśli jakiś sygnał obrazu i dźwięku jest przesyłany przez drugie urządzenie zanim dotrze do telewizora, należy upewnić się, czy po drodze – np. amplituner – nie konwertuje obrazu i dźwięku do gorszego formatu, wtedy przydatna jest opcja „pass-through” w takim urządzeniu, czyli „przekaż” sygnał dalej bez zmian. A więc, przed zakupem sprzętu audio-wideo dokładnie przeczytaj specyfikację techniczną urządzenia i jeśli to możliwe również instrukcję obsługi.


HDR i Dolby Vision
Obraz 4K z HDR daje niesamowitą głębię kolorów i prezentację szczegółów, ale jeśli będzie on za daleko od miejsca, w którym siedzisz, wtedy nie zobaczysz tych wszystkich dobrodziejstw. Jak już można się domyśleć nie za duża odległość jest bardzo istotna, a im większy ekran, tym lepiej. I tak przy odległości około 1,6m zalecam ekran o przekątnej 40 cali, 50 cali dla odległości ok. 2 metrów, 60 cali dla 2,6m, 70 cali dla 3 metrów odległości.
HDCP
Filmy 4K posiadają ochronę antypiracką zwaną w skrócie HDCP, a najnowszym standardem jest HDCP 2.2, który musi posiadać twój odtwarzacz lub amplituner w zależności od konfiguracji twojego kina domowego. Tak więc, wyszukuj w specyfikacji odtwarzacza 4K protokół HDCP 2.2.
HEVC
I jeszcze jedno filmy 4K są kompresowane w standardzie h.265 zwanym inaczej x.265 lub inaczej HEVC. Odtwarzacz musi mieć możliwość odtwarzania filmów w tym standardzie, inaczej sprzęt sobie nie poradzi z dekodowaniem obrazu lub też multimedialny serwer (jeśli takowego używasz) będzie musiał transkodować – inaczej konwertować – obraz do wspieranego formatu odtwarzacza. Transkodowanie obrazu 4K mocno obciąży procesor serwera.