Automatyka domowa, czyli inteligentny dom automatyzuje różne procesy zachodzące w domu, daje łatwiejszy dostęp do multimediów i pełni funkcje ochronne. Kolejną korzyścią jest oszczędność energii.

Zużywana energia w domu to nie tylko prąd, ale również gaz ogrzewający dom. Świetnym rozwiązaniem jest mieć kolektory do grzania wody, panele słoneczne i wiatraki do produkcji energii. Ale takie rozwiązanie jest bardzo kosztowe i wymaga skomplikowanej instalacji. Alternatywą może być lepsze gospodarowanie zużyciem energii.

Monitoruj zużycie energii

Jeśli czegoś nie mierzysz nie możesz tego usprawnić, tak samo jest ze zużyciem energii. Wiedząc co i kiedy zużywa energię, znając wykres zużycia w danym okresie możesz wyciągnąć odpowiednie wnioski. Miernikiem energii może być moduł dopuszkowy, moduł instalowany na szynie DIN lub inne urządzenie. Bardzo często mierniki są wbudowane do modułów sterowania oświetleniem i smart-gniazdek. Instalując takie urządzenie zwracaj uwagę na natężenie prądu i moc jaką może obsłużyć moduł, bo jeśli podłączysz przykładowo 3000W urządzenie do modułu z obsługą maksymalnie 2300W (10A), to spalisz go.

Kontroluj wilgotność w domu

Sama wilgotność nie ma wpływu na rachunek energii elektrycznej, ale ma znaczący wpływ na odczuwanie temperatury. W zależności od poziomu wilgotności będziesz szybciej czuć się cieplej lub zimniej, a więc możesz wcześniej uruchomić ogrzewanie co już ma wpływ na rachunek. W zimie, gdy jest zimno, a powietrze suche zwiększaj wilgotność do około 50%. W lecie, gdy jest ciepło działaj na odwrót, zmniejszaj wilgotność, bo duża wilgotność w lecie potęguje odczuwanie wysokiej temperatury. Hub e-domu znając poziom wilgotności w pomieszczeniu może automatycznie włączyć nawilżacz lub klimatyzację – o ile one też będą podłączone do huba bezpośrednio lub przez smart-gniazdka.

Oszczędzaj światło

Zaświecaj światło tylko wtedy kiedy jest to konieczne. Mając przyciemniane żarówki możesz zmniejszać jasność, kiedy np. nie czytasz tekstu. Za pomocą czujników ruchu lub innej automatyzacji zawartej w hubie inteligentnego domu, możesz włączać światło kiedy jesteś w pomieszczeniu po zachodzie słońca i odpowiednio wyłączać.

Nie zostawiaj urządzeń w stanie czuwania

Wiele nieużywanych urządzeń podłączonych do sieci elektrycznej zużywa energię będąc w tzw. stanie czuwania. Nie jest to z reguły duże zużycie, ale sumując wszystkie urządzenia i zużycie w skali roku może uzbierać się niezła sumka. Jeśli urządzenia podłączone są do smart-gniazdka, ustaw automatyzację w hubie, aby zasilanie było odcinane np. na noc lub kiedy nikogo nie ma w domu.

Instalacja oświetlenia w inteligentnym domu
„Inteligentne” oświetlenie to podstawa w e-domu. Od czego zacząć, które rozwiązania są najlepsze? Sposoby na zmianę swojego oświetlenia i gniazdek elektrycznych na wersję „smart”.
logoTechnologie w Domu
Instalacja oświetlenia w inteligentnym domu

Używaj rolet przeciwsłonecznych

Wykrycie przez centralkę e-domu wysokiego nasłonecznienia i wyższej temperatury, powoduje zasunięcie okien roletami. Gdy pomieszczenie nie będzie nagrzane, włączenie klimatyzacji lub wentylatora jest zbędne.

Ustaw termostat

Automatycznie ustaw termostat do regulacji temperatury w domu. Nie przegrzewaj mieszkania, ani go nie wychładzaj. Ustaw automatyczne wyłączenie ogrzewania przy otwartym oknie. Zmniejsz nieco temperaturę na noc lub podczas nieobecności. Jeden termostat mierzy temperaturę tylko w jego miejscu, co może powodować duże różnice temperatur w pomieszczeniach, zadbaj aby ogrzewanie było podzielone na „strefy”, co należy uczynić podczas budowy. Inaczej możesz wykorzystać obok głównego termostatu, czujniki temperatury i smart-termostaty grzejnikowe w każdym pomieszczeniu, a następnie regulować je automatycznie za pomocą hubu inteligentnego domu.

Uważaj na bojlery

Ogrzewanie wody zużywa duże ilości energii, zarówno podczas korzystania z wody, jak i do utrzymania temperatury. Za pomocą smart-gniazdka włączaj bojler godzinę przed użyciem wody i wyłączaj po użyciu.