Jak ripować filmy, seriale z płyt na dysk?

Odtwarzanie filmu z dysku umożliwia cieszenie się filmem wszędzie tam gdzie jest nasze urządzenie, również przenośne – np. tablet – i nie trzeba nosić ze sobą płyty Blu-ray i DVD z odtwarzaczem. Dużą wygodą jest odtwarzanie filmów zapisanych na dysku, a jeszcze lepiej za pomocą serwera multimedialnego.

A teraz przedstawię kroki, jak należy kopiować płytę na dysk i zrobię to na przykładzie DVD, dla Bluray Full HD procedura jest niemal identyczna, choć parametry inne. Ripowanie płyt Blu-ray z filmami o jakości 4K UHD jest bardziej skomplikowane i wymagany jest odtwarzacz płyt tylko konkretnych producentów.

Potrzebny będzie zestaw oprogramowania

DVDShrink (dla DVD) lub MakeMKV (dla DVD i Bluray) i Handbrake. DVDShrink lub MakeMKV kopiują (inaczej mówiąc ripują) zawartość płyty jednocześnie ją rozszyfrowując. Niektóre płyty posiadają antypirackie szyfrowanie o mniejszej lub większej sile. Im cięższe szyfrowanie, tym kopiowanie trwa dłużej, lub jest całkowicie niemożliwie. Jeśli płyta nie jest szyfrowana, można ominąć korzystanie z programów kopiujących DVDShrink i MakeMKV i przejść od razu do programu Handbrake. Handbrake to darmowy konwerter plików audio-wideo, za pomocą którego skopiujemy zawartość płyty i przekonwertujemy ją do właściwego formatu pliku.

Najpierw pokażę wam, jak użyć programu DVDShrink.

Gdy film z płyty jest rozszyfrowany i skopiowany można otworzyć go w programie Handbrake. Przypominam, że możesz spróbować otworzyć płytę bezpośrednio w programie Handbrake z ominięciem wcześniej wymienionych programów, a gdy bezpośrednie otwarcie jest niemożliwe, należy ją przekopiować z użyciem DVDShrink lub MakeMKV.

Parametry konwersji dla filmu mogą być różne, jednak biorąc pod uwagę możliwości odtwarzania również za pomocą serwera multimedialnego i w oparciu o moje doświadczenia, polecam ustawić te oto parametry.

Parametry ripowanego filmu DVD

 • Format MP4
 • Kodowanie H.264/x.264/AVC
 • Rozdzielczość maksymalnie dostępna, czyli 480p lub 576p w zależności od filmu
 • Bitrate maksymalny
 • Dźwięk stereo AAC i tylko jedna ścieżka dźwiękowa, najpewniej polska
 • Bez napisów

Oto konwersja filmu DVD w Handbrake

Parametry ripowanego filmu Blu-ray

 • Format MKV
 • Kodowanie H.264/x.264/AVC dla filmów Full HD
 • Bitrate: 15Mb/s
 • Dźwięk stereo AC3 lub przestrzenny dla kina domowego, mogą być różne ścieżki dźwiękowe w jednym pliku
 • Polskie napisy w formacie SRT, a kodowanie liter koniecznie w formacie UTF8. Innym formatem napisów jest PGS, a litery nie są zapisane jako tekst, a są jako obraz

Oto konwersja filmu Blu-ray w Handbrake

Konwersja filmu o rozdzielczości 1080p może trwać wiele godzin, czas zależy od wydajności procesora i karty graficznej.

Czasami istnieje konieczność edycji danych w filmie zapisanego w do formatu MKV. Plik MKV to kontener obrazu, dźwięku, napisów, czy okładek. Gdy chcemy zmienić domyślne ścieżki audio lub je opisać można skorzystać z programu MKVToolNix.

Parametry gotowego, skopiowanego na dysk filmu można sprawdzić za pomocą programu MediaInfo.

Bądź powiadomiony

Jeśli napiszę coś nowego o domowym Serwerze Multimedialnym, chcesz być o tym powiadomiony? Brak spamu.