Jak ripować filmy, seriale z płyt na dysk?

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Odtwarzanie filmu z dysku umożliwia cieszenie się filmem wszędzie tam gdzie jest nasze urządzenie, również przenośne – np. tablet – i nie trzeba nosić ze sobą płyty Blu-ray i DVD z odtwarzaczem. Dużą wygodą jest odtwarzanie filmów zapisanych na dysku, a jeszcze lepiej za pomocą serwera multimedialnego.

A teraz przedstawię kroki, jak należy kopiować płytę na dysk i zrobię to na przykładzie DVD, dla Bluray Full HD procedura jest niemal identyczna, choć parametry inne. Ripowanie płyt Blu-ray z filmami o jakości 4K UHD jest bardziej skomplikowane i wymagany jest odtwarzacz płyt tylko konkretnych producentów.

Potrzebny będzie zestaw oprogramowania

DVDShrink (dla DVD) lub MakeMKV (dla DVD i Bluray) i Handbrake. DVDShrink lub MakeMKV kopiują (inaczej mówiąc ripują) zawartość płyty jednocześnie ją rozszyfrowując. Niektóre płyty posiadają antypirackie szyfrowanie o mniejszej lub większej sile. Im cięższe szyfrowanie, tym kopiowanie trwa dłużej, lub jest całkowicie niemożliwie. Jeśli płyta nie jest szyfrowana, można ominąć korzystanie z programów kopiujących DVDShrink i MakeMKV i przejść od razu do programu Handbrake. Handbrake to darmowy konwerter plików audio-wideo, za pomocą którego skopiujemy zawartość płyty i przekonwertujemy ją do właściwego formatu pliku.

Najpierw pokażę wam, jak użyć programu DVDShrink.

Gdy film z płyty jest rozszyfrowany i skopiowany można otworzyć go w programie Handbrake. Przypominam, że możesz spróbować otworzyć płytę bezpośrednio w programie Handbrake z ominięciem wcześniej wymienionych programów, a gdy bezpośrednie otwarcie jest niemożliwe, należy ją przekopiować z użyciem DVDShrink lub MakeMKV.

Parametry konwersji dla filmu mogą być różne, jednak biorąc pod uwagę możliwości odtwarzania również za pomocą serwera multimedialnego i w oparciu o moje doświadczenia, polecam ustawić te oto parametry.

Parametry ripowanego filmu DVD

 • Format MP4
 • Kodowanie H.264/x.264/AVC
 • Rozdzielczość maksymalnie dostępna, czyli 480p lub 576p w zależności od filmu
 • Bitrate maksymalny
 • Dźwięk stereo AAC i tylko jedna ścieżka dźwiękowa, najpewniej polska
 • Bez napisów

Oto konwersja filmu DVD w Handbrake

Parametry ripowanego filmu Blu-ray

 • Format MKV
 • Kodowanie H.264/x.264/AVC dla filmów Full HD
 • Bitrate: 15Mb/s
 • Dźwięk stereo AC3 lub przestrzenny dla kina domowego, mogą być różne ścieżki dźwiękowe w jednym pliku
 • Polskie napisy w formacie SRT, a kodowanie liter koniecznie w formacie UTF8. Innym formatem napisów jest PGS, a litery nie są zapisane jako tekst, a są jako obraz

Oto konwersja filmu Blu-ray w Handbrake

Konwersja filmu o rozdzielczości 1080p może trwać wiele godzin, czas zależy od wydajności procesora i karty graficznej.

Czasami istnieje konieczność edycji danych w filmie zapisanego w do formatu MKV. Plik MKV to kontener obrazu, dźwięku, napisów, czy okładek. Gdy chcemy zmienić domyślne ścieżki audio lub je opisać można skorzystać z programu MKVToolNix.

Parametry gotowego, skopiowanego na dysk filmu można sprawdzić za pomocą programu MediaInfo.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.