Dawniej książki audio tworzono dla niewidomych, a teraz dla każdego kto chce mieć kontakt z literaturą bez nadwyrężania oczu. W sklepach z audiobookami można znaleźć literaturę czytaną przez lektora, kilku lektorów, czasami okraszoną melodią. Nie brakuje również słuchowisk, teatrów audio, które może nie są audiobookami, ale przedstawiają historie z książek w bardzo atrakcyjny sposób.

Formaty zapisu audiobooków

Audiobooki zapisuje są w plikach audio. Typowymi formatami plików dla audiobooków są M4A oraz M4B – najczęściej wykorzystywane przez Apple. Są to kontenery plików audio w formacie AAC/ALAC z informacją o spisie treści i innych danych wykorzystywanych przez odtwarzacz. M4A i M4B nie są zbyt popularne. Najlepszym wyborem jest używanie poczciwych folderów plików zawierających pliki audio w znanych formatach – polecam MP3. FLAC też może być wykorzystywany, choć bezstratna i wysoka jakość audio w audiobookach jest zbędna. MP3 w zupełności wystarczy i jest możliwy do odtworzenia na niemal każdym odtwarzaczu.

Odtwarzacz muzyczny może odtworzyć audiobooka jeśli jest zapisany w znanym formacie MP3, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie. Używaj odtwarzacza audiobooków, aplikacji na komputer i smartfona jest mnóstwo. Odtwarzacz dedykowany książkom audio ma funkcje, których nie ma w odtwarzaczu muzyki: dodawanie zakładek i notatek, zapamiętywanie ostatniej pozycji odtwarzanej książki, przyspieszanie odtwarzania.

Słuchałeś kiedyś radiowych audycji, wywiadów, komentarzy i tym podobne? Dzisiaj nazywają się one „podkastami” (z ang. podcasts). Podkasty to nic innego jak audycje audio dostępne na żądanie, do słuchania wtedy kiedy ma się ochotę, a nie wtedy kiedy jest relacja na żywo. Działanie oprogramowania dla podkastów jest podobne do kanałów RSS, z tą różnicą, że zamiast tekstu ze strony internetowej, są to ścieżki audio.

Jakie są najlepsze praktyki słuchania audiobooków?

Postaraj się słuchać audiobooka przez maksymalnie 30 minut, a następnie zrób 10-minutową przerwę na „przetrawienie” przyswojonego materiału, wyciągnięcie wniosków itp. Skoncentrowanie się na słuchaniu książki przez długi czas, bez przerwy będzie bardzo trudne.

Uspokój swój umysł, wycisz się przed włączeniem książki audio. Zbyt zajęty umysł nie skupi się na odsłuchiwanej książce, a będzie „uciekał” do innych spraw.

Najlepiej jest słuchać przez słuchawki, ale odpowiednia głośność z pokojowego głośnika i brak bodźców zewnętrznych też powinno być w porządku. Skup się na słuchaniu książki, wyłącz „rozpraszacze”, np. powiadomienia w smartfonie.

Entclick - VOD ze starymi filmami
Tomasz Raczek został twarzą nowo uruchomionej usługi wideo na żądanie o nazwie “Entclick”, gdzie znajdziesz jego “perły z lamusa”.
logoTechnologie w Domu
Entclick - VOD ze starymi filmami

Dobrym momentem na słuchanie jest pora przed snem, ale uważaj. Łatwo jest „odpłynąć” leżąc w wygodnym łóżku, po całym dniu pracy. Sesja z audiobookiem nie powinna przekroczyć 30 minut, zamknij oczy i słuchaj wyobrażając sobie czytane obrazy.

Robienie notatek poprawia zapamiętywanie materiału, szczególnie jeśli tym audiobookiem nie jest beletrystyka, a jakiś poradnik. Notatki możesz robić bezpośrednio w aplikacji (jeśli funkcja występuje) albo na papierze.

Poradnikowe audiobooki warto czasami przesłuchać od nowa. Czasami kolejny odbiór książki może być nieco inny, usłyszysz szczegóły, których wcześniej nie dostrzegłeś.

Czy słuchać audiobooka podczas jazdy autem? Jadąc samochodem na pierwszym miejscu musisz skupić się na drodze i prowadzeniu auta, dlatego słuchanie ekonomicznego poradnika wymagającego skupienia raczej nie wchodzi w rachubę. Wybierz coś bardziej lekkiego.

Jeśli audiobookiem jest książka czytana przez jednego lektora, bez efektów muzycznych warto pokusić się o przyspieszenie odtwarzania. Szybciej skończysz odsłuchanie książki, a czasami również lepiej przyswoisz informacje. Niektórym ludziom trudniej jest słuchać kogoś wypowiadającego się zbyt wolno, wtedy też wystarczy przyspieszyć odtwarzanie, np. półtora raza.