Własne filmy i muzykę oglądaj i słuchaj na telewizorze i smartfonie nawet poza domem. Jak to zrobić?

W domowej rozrywce nie może zabraknąć dostępu do multimediów, czyli filmów, seriali, muzyki. Przez lata zmieniały się nośniki tych multimediów: ostatnie nośniki to kasety VHS, kasety magnetofonowe, płyty CD, DVD, Blu-ray. W latach 90tych XX wieku każdy sąsiad zazdrościł wideo odtwarzacza i bogatej kolekcji kaset VHS.

Fizyczne nośniki, takie jak np. płyty są coraz rzadziej wykorzystywane, a coraz częściej streamujemy filmy i muzykę z internetu lub mamy je na pendrive lub dysku. Zwróćcie uwagę, że dzisiaj nawet komputery coraz rzadziej mają wbudowane napędy płyt.

Czy w dobie Internetu, posiadanie własnej biblioteki filmów lub muzyki ma sens?

Zajmują one miejsce na półce, wymagają posiadania odtwarzacza, za pomocą którego odtworzymy film tylko w jednym pomieszczeniu; mają określony termin przydatności do użycia. Kilka płyt DVD wyrzuciłem do kosza, bo z czasem ich powierzchnia jakby się stopiła, płyty stały się bezużyteczne.

Dzisiaj mamy streaming, włączamy TV, tablet, smartfon i już możemy się cieszyć ulubionymi filmami, serialami, czy muzyką za pomocą zainstalowanych aplikacji. Streaming, który tak mocno zastępuje nam fizyczne nośniki, ma swoje plusy, ale i minusy.

Czy jesteśmy skazani na fizyczne nośniki, albo streaming?

Każde wspomniane rozwiązanie ma wady i zalety, a jakby tak zebrać to co najlepsze z tych dwóch światów, fizycznych nośników i streamingu online, i stworzyć coś jeszcze lepszego?

Serwer multimediów

Rozwiązaniem jest serwer multimedialny w domu i zamierzam podzielić się wskazówkami, poradami, o tym co, jak, gdzie należy zrobić, aby stworzyć swoje własne centrum, domowej rozrywki, swojego własnego netflixa, swoje spotify na podstawie własnej, a nie cudzej biblioteki multimediów. I nie rozbijecie banku, bo taki serwer możecie zbudować już za 250zł.

Oczywiście mówiąc o stworzeniu własnego netflixa, nie mam na myśli stworzenia konkurencyjnego biznesu, ale rozwiązania za pomocą którego będziesz mieć dostęp do swoich filmów i muzyki w podobny sposób, jak ma to miejsce do znanych, streamingowych usług.

Dzisiaj centrum domowej rozrywki są telewizor, komputer, konsola do gier, urządzenia przenośne, kina domowe, zestawy stereo itp.

Jaki serwer multimedialny do domu?
Jaki serwer multimediów do domu jest najlepszy? Streaming własnej biblioteki filmów, seriali i muzyki oraz TV wszędzie tam gdzie chcesz.
logoTechnologie w Domu
Jaki serwer multimedialny do domu?

W tym serwisie internetowym dowiesz się jak możesz oglądać swoje filmy, seriale, prywatne filmy z wakacji, zdjęcia, słuchać muzyki nie ograniczając się tylko do salonu, pokoju dziennego, w którym jest telewizor. Ograniczenia w zakresie odtwarzania multimediów za pomocą własnego serwera dotyczą jedynie posiadanych urządzeń (TV, tablet, smartfon, pecet), wydajności serwera oraz szybkości twojej lokalnej sieci komputerowej, ethernet lub WIFI. Mało tego, czy wiesz, że możesz oglądać swoje filmy nawet poza domem, na łące, w parku, u babci, na wakacjach i to nawet nie mając internetu?

Podstawowe elementy domowego centrum rozrywki do streamingu własnej biblioteki filmów i muzyki

  • Serwer multimedialny, który może mieć różnoraką formę od mini komputera mieszczącego się w dłoni Raspberry Pi kosztującego 200zł do rozbudowanego serwera za kilkadziesiąt tysięcy. Wkrótce pokażę jaki warto mieć serwer w swoim domu, mieszkaniu posiadając ograniczony budżet.
  • Magazyn danych. Multimedia, filmy, seriale, muzykę, zdjęcia trzeba gdzieś przechowywać i nie robimy tego na płytach CD, czy Blu-ray. Potrzeba dysków twardych, na których zapiszemy multimedia. W kolejnych artykułach pokażę, jak przenieść film, album muzyczny z fizycznego nośnika optycznego, zwanego płytą, na dysk. Ilość posiadanych filmów i muzyki warunkuje pojemność oraz ilość dysków twardych.
  • Odbiornik, czyli TV, smartfon, tablet, komputer.