Każde, dobre kino domowe posiada amplituner przetwarzający obraz i dźwięk. Amplituner analizuje przesyłane media i przesyła je dalej do odpowiednich odbiorników audio-wideo, tj. głośników i telewizora, projektora. Aby móc cieszyć się niezłym, przestrzennym dźwiękiem nie trzeba być specjalistą od sprzętu audio-wideo.

Który amplituner wybrać?

Wszystko zależy od twoich preferencji, założonego budżetu na zakup, a kryteriów wyboru jest wiele. Jednak chciałbym zwrócić uwagę na następujące elementy.

Jaki rodzaj dźwięku przestrzennego potrzebujesz, ile będzie podpiętych głośników?

Najpowszechniejszym modelem dźwięku przestrzennego, od którego należy zacząć myślenie o kinie domowym jest 5.1 (6 głośników), składający się z przednich głośników: lewy, prawy, centralny; tylnych głośników: lewy, prawy; głośnika typu subwoofer. Rozpowszechnienie filmów o rozdzielczości 4K UHD przynosi popularyzowanie bardziej rozbudowanego modelu 7.1 (8 głośników). Dźwięk 7.1, ze względu na jego moc najlepiej nadaje się do większych pokoi w domach, niż do mieszkań. W blokach sąsiedzi byliby niezadowoleni. Bogaci kino-maniacy mogą pokusić się o zbudowanie salki kinowej w domu z nawet 10. głośnikami (9.1).

Drugi elementem, na który warto zwrócić uwagę jest liczba portów HDMI. Dzisiejsze telewizory, konsole do gier, odtwarzacze Blu-ray i wiele innych urządzeń audio-wideo łączą się za pomocą HDMI. Warto kupować amplituner obsługujący co najmniej standard HDMI 2.1 i technologię HDCP2.2.

Kolejnym elementem przy wyborze jest cena. Im więcej wydasz, to z reguły – są wyjątki – kupisz lepszy sprzęt. Droższe modele zawierają funkcje takie jak: obsługa dźwięku Dolby Atmos, obsługa obrazu 4K z większą głębią kolorów HDR, przesyłanie (passthrough) obrazu bez konwersji – co czasami się przydaje, WIFI, wbudowane serwisy streamingu muzyki, np. Spotify, Deezer, Tidal, radia internetowe, obsługa dźwięku o podwyższonej jakości Hi-Res, obsługa technologii HDMI CEC i HDMI eARC do obsługi podłączonych urządzeń i tak dalej.

HTPC, czyli kino domowe w komputerze
HTPC to komputer PC o wielkości większego amplitunera. Oczywiście może to być każdy inny laptop, komputer stacjonarny, również ten w standardowej obudowie.
logoTechnologie w Domu
HTPC, czyli kino domowe w komputerze

Kalibracja dźwięku to konieczność w montażu kina domowego. Polega ona na analizie przesyłanego i odtwarzanego dźwięku w głośnikach, aby jak najlepiej odwzorować system dźwięku przestrzennego. Dotychczas, aby dokonać kalibracji trzeba było mieć nieco wiedzy na ten temat i dodatkowy mikrofon.

Obecnie droższe modele posiadają w zestawie mikrofon do automatycznej kalibracji, której przeprowadzenie jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Specjalny mikrofon podłącza się do amplitunera z podłączonymi i rozstawionymi w pokoju głośnikami. Wciskasz „kalibruj”, a z głośników wydobywać się będzie dziwny, techniczny dźwięk. Twoim zadaniem jest postawienie mikrofonu jak najbliżej miejsca, w którym będzie się siedzieć oglądając film. Oczywiście instrukcja producenta bardziej szczegółowo poprowadzi cię przez proces kalibracji.

Wiesz już, że jak kino domowe, to i dźwięk przestrzenny 5.1, 6.1, 7.1, 9.1. Ale jest to tylko informacja o głośnikach. Teraz dopasować do tego należy standardy dźwięku przestrzennego, jest ich wiele, a najpopularniejsze z nich to: Dolby Digital, DTS, DTS:X, DTS HD-MA, DTS-ES, TrueHD, Dolby Atmos. Dla Dolby Atmos potrzebne są głośniki w ilości min. 7.1. Dla pozostałych standardów dźwięku wystarczy 5.1 lub 6.1. Co ważne jeśli masz głośników w ilości 5.1; to dobry amplituner odtworzy Dolby Atmos (jeśli sam takowy standard obsługuje) dopasowując nadliczbowe kanały dźwięku do posiadanych głośników.