Jak ustawić amplituner kina domowego?

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Każde, dobre kino domowe posiada amplituner przetwarzający obraz i dźwięk. Amplituner analizuje przesyłane media i przesyła je dalej do odpowiednich odbiorników audio-wideo, tj. głośników i telewizora, projektora. Aby móc cieszyć się niezłym, przestrzennym dźwiękiem nie trzeba być specjalistą od sprzętu audio-wideo.

Który amplituner wybrać?

Wszystko zależy od twoich preferencji, założonego budżetu na zakup, a kryteriów wyboru jest wiele. Jednak chciałbym zwrócić uwagę na następujące elementy.

Jaki rodzaj dźwięku przestrzennego potrzebujesz, ile będzie podpiętych głośników?

Najpowszechniejszym modelem dźwięku przestrzennego, od którego należy zacząć myślenie o kinie domowym jest 5.1 (6 głośników), składający się z przednich głośników: lewy, prawy, centralny; tylnych głośników: lewy, prawy; głośnika typu subwoofer. Rozpowszechnienie filmów o rozdzielczości 4K UHD przynosi popularyzowanie bardziej rozbudowanego modelu 7.1 (8 głośników). Dźwięk 7.1, ze względu na jego moc najlepiej nadaje się do większych pokoi w domach, niż do mieszkań. W blokach sąsiedzi byliby niezadowoleni. Bogaci kino-maniacy mogą pokusić się o zbudowanie salki kinowej w domu z nawet 10. głośnikami (9.1).

Drugi elementem, na który warto zwrócić uwagę jest liczba portów HDMI. Dzisiejsze telewizory, konsole do gier, odtwarzacze Blu-ray i wiele innych urządzeń audio-wideo łączą się za pomocą HDMI. Warto kupować amplituner obsługujący co najmniej standard HDMI 2.1 i technologię HDCP2.2.

Kolejnym elementem przy wyborze jest cena. Im więcej wydasz, to z reguły – są wyjątki – kupisz lepszy sprzęt. Droższe modele zawierają funkcje takie jak: obsługa dźwięku Dolby Atmos, obsługa obrazu 4K z większą głębią kolorów HDR, przesyłanie (passthrough) obrazu bez konwersji – co czasami się przydaje, WIFI, wbudowane serwisy streamingu muzyki, np. Spotify, Deezer, Tidal, radia internetowe, obsługa dźwięku o podwyższonej jakości Hi-Res, obsługa technologii HDMI CEC i HDMI eARC do obsługi podłączonych urządzeń i tak dalej.

Kalibracja dźwięku to konieczność w montażu kina domowego. Polega ona na analizie przesyłanego i odtwarzanego dźwięku w głośnikach, aby jak najlepiej odwzorować system dźwięku przestrzennego. Dotychczas, aby dokonać kalibracji trzeba było mieć nieco wiedzy na ten temat i dodatkowy mikrofon.

Obecnie droższe modele posiadają w zestawie mikrofon do automatycznej kalibracji, której przeprowadzenie jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Specjalny mikrofon podłącza się do amplitunera z podłączonymi i rozstawionymi w pokoju głośnikami. Wciskasz „kalibruj”, a z głośników wydobywać się będzie dziwny, techniczny dźwięk. Twoim zadaniem jest postawienie mikrofonu jak najbliżej miejsca, w którym będzie się siedzieć oglądając film. Oczywiście instrukcja producenta bardziej szczegółowo poprowadzi cię przez proces kalibracji.

Wiesz już, że jak kino domowe, to i dźwięk przestrzenny 5.1, 6.1, 7.1, 9.1. Ale jest to tylko informacja o głośnikach. Teraz dopasować do tego należy standardy dźwięku przestrzennego, jest ich wiele, a najpopularniejsze z nich to: Dolby Digital, DTS, DTS:X, DTS HD-MA, DTS-ES, TrueHD, Dolby Atmos. Dla Dolby Atmos potrzebne są głośniki w ilości min. 7.1. Dla pozostałych standardów dźwięku wystarczy 5.1 lub 6.1. Co ważne jeśli masz głośników w ilości 5.1; to dobry amplituner odtworzy Dolby Atmos (jeśli sam takowy standard obsługuje) dopasowując nadliczbowe kanały dźwięku do posiadanych głośników.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.