Projektor multimedialny to ciekawa alternatywa dla telewizora. Wybierany jest on głównie do montowania przy kinie domowym i przez osoby rzadko oglądające telewizję. Obraz z projektora wygląda najlepiej w mocno przyciemnionym lub całkowicie ciemnym pomieszczeniu. Poznaj podstawowe zasady jego instalacji.
Który projektor multimedialny wybrać?
Cyfrowe projektory używają różnych technologii wyświetlania obrazu – LCD, DLP, LCoS – i każda z nich ma swoje zalety i wady. Projektory LCD są z reguły tańsze, mogą mieć problemy z wyświetlaniem szybkiego ruchu w obrazie oraz słabe odwzorowanie czerni. Projektory DLP emitują jaśniejszy i ostrzejszy obraz oraz głębsze czernie, ale może być on zakłócony „efektem tęczy” pod złym kątem ustawienia. Mała tęcza pojawia się poprzez widoczność odrębnych kolorów: czerwonego, zielonego, niebieskiego w obrazie. Projektory LCoS nie mają wielu wad technologii LCD i DLP, ale uzyskanie głębokiej czerni może być problemem. Urządzenia LCoS są często droższe i większe.
Kupując teraz nowy projektor, wybieraj ten z rozdzielczością Full HD (1080p), a jeśli masz grubszy portfel to te obsługujące rozdzielczość 4K (2160p). Nie polecam kupowania nowego projektora w gorszych rozdzielczościach, np. HD (720p).
Droższe projektory 4K obsługują większą gamę kolorów w technologii HDR10 albo Dolby Vision. Jeśli masz wiele filmów na płytach Blu-ray w 4K i HDR to warto wydać nieco więcej grosza, właśnie na projektor obsługujący te technologie. Obsługa obrazu 3D chyba już nie ma znaczenia.
Jak ustawić projekt multimedialny?
Przeczytaj instrukcję obsługi projektora. Zapisano w niej jak daleko należy zainstalować projekt i pod jakim kątem, żeby uzyskać optymalny obraz, o pożądanej wielkości. Przykładowa wartość „1,30:1” mówi, że aby uzyskać jeden metr obrazu, projektor musi być 1 metr i 30 centymetrów od ekranu. Bierz pod uwagę umiejscowienie projektora jeszcze przed jego zakupem i sprawdź w danych technicznych projektora, jakiej wielkości obraz będziesz w stanie otrzymać przy tej odległości. Różne modele, mają różne możliwości. Okazać się może, że zakupiony projektor jest zbyt blisko i dane ustawienie soczewki nie da rady uzyskać właściwej jakości obrazu.


Sam projektor powinien być ustawiony po środku, naprzeciwko ekranu, wisząco lub stojąco. Wyświetlany obraz musi mieć kształt prostokąta (dla filmów 16:9). Jeśli rama obrazu przypomina trapez, to znaczy, że projektor lub sam obiektyw jest źle ustawiony.
Ustawienia ostrości najlepiej dokonać na napisach końcowych filmu. Białe litery na czarnym tle świetnie się do tego nadają. Zablokuj obraz na napisach i reguluj ostrość do momentu uzyskania ostrych, nierozmytych liter.
Kontrast najlepiej ustawić, gdy na obrazie jest niebo z kłębiastymi chmurami, czyli różne kształty, ale bez wielu kolorów. Przesuń kontrast do maksymalnej wartości i go obniżaj do momentu, aż obraz nie zacznie blednąć.
Gdy na obrazie jest wiele czarnych, ciemnych elementów, warto wtedy ustawić jasność. Schodź w dół do momentu, kiedy zaczniesz tracić widoczność elementów. Raczej nie ma potrzeby ustawiać kolorów, ale jeśli uważasz, że jednak warto, to dokonaj korekty i wybierz czy mają być one bardziej nasycone. Ludzka skóra w filmie świetnie nadaje się do ustawienia kolorów. Początkujący użytkownicy mogą zdać się na zapisane szablony ustawień kolorów, jasności, kontrastu obrazu jeśli takowe są dostępne w ustawieniach.