Z roku na rok telewizory stają się coraz większe, lepsze i skomplikowane. Aby cieszyć się najlepszym obrazem nie wystarczy już wyjąć odbiornik z pudełka, podłączyć do anteny i prądu i włączyć. Zwróć uwagę na pomieszczenie, w którym odbiornik się znajduje, odległość od sofy i ustawienia oprogramowania samego telewizora.

Najlepsze, fizyczne położenie

Na pewno nie ustawiaj telewizora tam gdzie jest gniazdko, lecz tam gdzie on powinien stać. Postawienie telewizora blisko okna spowoduje odbijanie się światła od ekranu, a przy mocno nasłonecznionym dniu konieczne będzie zasłanianie okna. Sofa, kanapa, czy inny mebel, na którym będzie się siedzieć, powinien być na wprost telewizora. Z reguły tylko na wprost zobaczy się najczystszy obraz, im bardziej na bok tym kolor będzie zmieniony. Ekrany OLED są bardziej odporne na tą przypadłość. Na rynku dostępne są uchwyty ścienne na telewizor, które umożliwiają lekkie obracanie.

Oświetlenie w tle

Nie wpatruj się w ekran w całkowicie ciemnych pomieszczeniu, bo wpływa to negatywnie na twój wzrok, każdy okulista to potwierdzi. Dobrze mieć jakiejś małe światło w tle w pokoju, np. LEDy za telewizorem.

Odległość od sofy

Ważnym elementem jest odległość między telewizorem, a miejscem, gdzie się siedzi. Odległość bardzo ważna jest teraz, gdy w sklepach dostępne są raczej odbiorniki o minimalnej rozdzielczości 4K UHD, czyli większej niż Full HD. Siedząc za daleko jakość obrazu odbierana przez oko będzie podobna do Full HD używając telewizora 4K. Aby móc zobaczyć jakość 4K należy siedzieć około:

  • 2 metrów od telewizora 65 cali,
  • 1,7 metra od telewizora 50 cali,
  • 1,5 metra od telewizora 46 cali.

Chcąc widzieć szczegółowy obraz jak na 4K przystało, a jednocześnie sofa jest zbyt daleko, możesz pokusić się o więcej cali przy zakupie odbiornika.

Na jaką wysokość postawić lub zawiesić?

Najczęściej telewizor stawia się na szafce, podstawce do telewizora, ale można go też zawiesić na ścianie. Dobrze dla twoich oczu będzie, jeśli patrząc na telewizor, twój wzrok nie będzie skierowany ku górze, lecz co najwyżej na wprost lub lekko niżej.

Właściwe, zewnętrzne złącza

Urządzenie peryferyjne takie jak konsola do gier, dekoder telewizji satelitarnej lub kablowej, odtwarzacz Blu-ray itd. podłączasz za pomocą kabla i złącza HDMI. Czasami zdarza się używać cyfrowego, optycznego złącza, które coraz radziej jest wykorzystywane. Zwróć uwagę na ilość wejść HDMI w telewizorze oraz na to, jakie urządzenia chcesz podłączyć. Jeśli planujesz podłączyć amplituner kina domowego do telewizora, liczba HDMI w samym telewizorze jest mniej istotna, bo wtedy urządzenia peryferyjne podłączasz do aplitunera.

Instalacja projektora w ogrodzie
Kino domowe w ogrodzie. Jak zainstalować projektor wideo w ogrodzie. Dobór ogrodowego sprzętu audio-wideo.
logoTechnologie w Domu
Instalacja projektora w ogrodzie

Obecnie są różne standardy HDMI, więc jeśli planujesz zakup telewizora kup taki, który obsługuje najnowsze standardy i co równie ważne, zobacz czy wszystkie zawarte złącza mają ten sam standard. Niektórzy producenci umieszczają tylko jeden HDMI o najnowszym standardzie – tj. HDMI 2.1 (z eARC i HDR), a reszta ma gorsze parametry. Soundbar lub amplituner kina domowego najlepiej podłączać przez kabel HDMI, wtedy też wejście HDMI w telewizorze powinno obsługiwać technologię ARC lub najlepiej nowszy eARC. Sam kabel HDMI też niech będzie w wersji 2.1.

Obsługiwane kodeki obrazu

Telewizor 4K UHD powinien dać możliwość odtwarzania multimediów w tej ultra-wysokiej rozdzielczości, a do tego potrzebne jest wsparcie technologii HDCP 2.2. Multimedia 4K mają antypirackie zabezpieczenia, które bez HDCP 2.2 nie będą mogły być odtworzone na telewizorze. Odtwarzacze Blu-ray, konsole do gier i amplituner kina domowego muszą być podłączone do złącza HDMI z technologią HDCP 2.2. Obraz 4K często posiada większą paletę barw dzięki technologii HDR, wejście HDMI w telewizorze musi obsługiwać ten standard.

Ethernet lepszy, niż WIFI

Dzisiejsze telewizory nie służą tylko do oglądania telewizji. Urządzenie smart-tv powinno być podłączone do internetu, aby cieszyć się wszystkimi jego możliwościami. Chcąc oglądać, streamować wideo z usług na żądanie (VOD) i to w ultra-wysokiej rozdzielczości 4K, zalecam podłączenie telewizora kablem ethernet. Przy sieci WIFI mogą pojawić się „zacięcia” obrazu.

Tryby automatycznego poprawiania obrazu

Wielu producentów telewizorów w swoich ustawieniach umożliwia zmianę jakości obrazu w zależności od oglądanej treści za pomocą pre-skonfigurowanych scen np. „Standard”, „Kino”, „Sport”, „Granie”. Uruchomienie takiej „sceny” jest powiązane z danym wejściem HDMI lub dotyczy ich wszystkich. Granie w gry wymaga od telewizora niskich opóźnień w sygnale tj. „lagu”, najlepiej poniżej 20ms. Tryb HDR powinien sam się włączyć po wykryciu takiej palety barw w źródle obrazu przez telewizor.

Włączenie tryby „Eko” pozwala zmniejszyć zużycie energii, kosztem jakości obrazu. W trybie Eko często zmniejszane jest podświetlenie, tj. jasność obrazu.

Producenci implementują w swoich odbiornikach różne technologie „poprawiania” obrazu, np. jego wygładzanie, upłynnianie do jakości 60 klatek na sekundę. Owe poprawianie może przynieść więcej szkody dla obrazu, niż pożytku. Telewizja i filmy są raczej nagrywane w ok. 24 klatkach na sekundę. Sztuczne poprawianie takiego obrazu nie spowoduje, że będzie on wyglądał jakby był nagrany w 60 klatkach na sekundę i może zostać zniekształcony. Osobiście wyłączam takie funkcje.