Dobrze jest jeśli goście odwiedzają ciebie, a nie twój Internet. Czasami jednak komuś zależy na połączeniu z Internetem i udostępnia się hasło do domowej sieci WiFi, mimo że koszty mobilnego dostępu do Internetu są już na niskim poziomie. A może twój dom pełni rolę również pensjonatu? Nigdy nie udostępniaj hasła do sieci WiFi, która służy prywatnym celom, np. łączeniom twojego smartfona, czy komputera. Innymi słowy, nie dawaj dostępu do głównej, domowej sieci komputerowej LAN.

Jak skonfigurować WiFi dla gości?

Gdy twoimi gośćmi są zaufani ludzie z rodziny, wystarczy, że uruchomisz „WiFi Guest Network” w swoim ruterze WiFi lub punkcie dostępowym WiFi. Taka sieć jest odseparowaną od głównej sieci, wirtualną siecią VLAN. Udostępniasz hasło do nowo utworzonej sieci swoim gościom. Po wyjeździe gości, możesz wyłączyć sieć „Dla Gości”. Niektóre rutery automatycznie w ustalonym czasie wyłączają taką sieć. Nic więcej nie musisz robić.

Dla większego bezpieczeństwa możesz wdrożyć dodatkowe wskazania, szczególnie przydatne jeśli wynajmujesz pokoje obcym ludziom.

Jak zabezpieczyć domową sieć komputerową?
Celem zabezpieczenia sieci jest jej niedostępność dla osób postronnych. Każdy kto ma dostęp do twojej, domowej sieci może wykraść poufne dane osobowe, hasła do konta bankowego.
logoTechnologie w Domu
Jak zabezpieczyć domową sieć komputerową?
  • Używaj mocnego szyfrowania WPA2-PSK lub nowszego WPA3.
  • Jeśli chcesz, zmniejsz prędkość połączenia do 30Mb/s, aby ograniczyć ściąganie dużych plików.
  • Wymuszaj na użytkownikach – tj. gościach – wyrażenie zgody na regulamin korzystania z WiFi. Niektóre rutery lub punkty dostępowe tworzą strony WWW, za pomocą których użytkownik może połączyć się z WiFi dopiero po wpisaniu hasła i zatwierdzeniu regulaminu.
  • Identyfikuj użytkowników i przechowuj informacje o połączeniach z siecią 2 lata, może to uchronić cię przed odpowiedzialnością karną, jeśli użytkownik wykorzystał twoje WiFi do nielegalnych celów.
  • Upewnij się, że dostęp do sieci „Dla Gości” jest tymczasowy i hasło do niej jest automatycznie usuwanie, np. po skończeniu turnusu.
  • Gdy tych gości jest więcej i nie pochodzą z jednej rodziny, niech każdy z nich ma dostęp do odrębnej sieci VLAN dla gości. Nie udostępniaj jednej sieci „Dla Gości” wszystkim. Łatwiej będzie ci monitorować połączenie każdego gościa oraz wyeliminujesz ryzyko włamania do drugiego użytkownika w ramach tej samej sieci VLAN.
  • Zablokuj dostęp do nielegalnych stron, być może również pornograficznych. Wykorzystaj do tego funkcje „kontroli rodzicielskiej” i „czarne listy stron”, jeśli twój ruter WiFi na to pozwala.
  • Zablokuj niektóre usługi internetowe, np. P2P (w tym torrent), telnet oraz funkcje WPS rutera.