Artykuł ten skierowany jest do początkujących użytkowników, więc mocno nie będę zagłębiał się w techniczne szczegóły, które uzależnione są od posiadanych urządzeń. Warto jednak poznać podstawy, szczególnie jeśli zamierza się używać rozwiązań inteligentnego domu.
Obecnie w domach rzadko wykorzystuje się kablowe sieci LAN, raczej będzie to bezprzewodowa sieć WIFI.
Urządzenia zwykle podłączane do sieci komputerowej w domu
- komputer
- tablet, smartfon
- telewizor
- konsola do gier
- odtwarzacz stereo
- kino domowe
- dekoder TV
W inteligentnym domu do powyższej listy można dołączyć urządzenia „smart”
- żarówki
- hub – inaczej centralka – inteligentnego domu
- czujniki różnego rodzaju
- e-zamek do drzwi
- kamery
Celem zabezpieczenia sieci jest jej niedostępność dla osób postronnych. Każdy kto ma dostęp do twojej, domowej sieci może wykraść poufne dane osobowe, hasła do konta bankowego, usunąć dane z komputera, zaszyfrować dane w komputerze lub posłużyć się twoimi urządzeniami w innych cyber-przestępstwach, za które to ty będziesz odpowiedzialny.
Co należy zrobić dla ochrony sieci LAN?
- Nie używaj routerów dostarczanych przez operatorów sieci kablowej, telefonicznej, od których wykupiłeś usługę dostępu do sieci internet.
- Zmień domyślną nazwę sieci WIFI na własną, aktywuj szyfrowanie WPA2-PSK lub WPA3 – twoje urządzenia muszą obsługiwać ten standard. Ustal długie, skomplikowane hasło z małym i dużymi literami, liczbami i znakami specjalnymi.
- Po skonfigurowaniu urządzeń i podłączeniu ich do WIFI możesz zablokować publikację nazwy sieci WIFI (SSID).
- Upewnij się, że w ustawieniach routera „zdalny dostęp” do domowej sieci jest zablokowany. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą umożliwić sobie zdalny dostęp do własnego, domowego serwera, jednak wymaga to posiadania znacznie szerszej wiedzy z zakresu bezpieczeństwa.
- W routerze, domyślnie zablokuj jakikolwiek ruch w sieci z ominięciem blokady przez tylko posiadane urządzenia, których adres MAC wpisujesz w ustawieniach routera.
- Jeśli to możliwe zmień adres IP routera na ten, spoza puli DHCP


- Ustaw możliwość tylko ręcznego dodawania nowych urządzeń do sieci komputerowej. Punkty 5 i 6 skomplikują proces dodawania urządzeń, ale robisz to tylko raz dla danego urządzenia.
- Nie używaj funkcji WPS
- Twoi Goście nie mogą łączyć się do głównej sieci WIFI. Dobry router umożliwia stworzenie podsieci „Dla Gości – Guest Network” z odrębną nazwą sieci WIFI i hasłem.
- Stwórz wirtualną sieć VLAN w routerze lub switchu dla instalacji inteligentnego domu. Twoja centralka i inne urządzenia WIFI będące elementem systemu smart-home są wtedy odseparowane od głównej domowej sieci. Bezprzewodowe sensory Z-Wave, Zigbee etc. wtedy również nie będą podłączone do głównej sieci. Minusem posiadania smart-domu we VLAN może być niemożliwa lub bardziej skomplikowana integracja z innymi urządzeniami w domowej sieci nie będącymi w tej samej wirtualnej sieci.
- Kupując urządzenia z łącznością Z-Wave – jeśli to możliwe – wybierz tylko te obsługujące standard Z-Wave S2 (lub Z-Wave700). To ulepszona wersja Z-Wave Plus z silniejszymi normami bezpieczeństwa.
- Włącz firewall nie tylko na swoim routerze, ale również na każdym podłączonym urządzeniu, tam gdzie jest to możliwe – głównie mam na myśli komputer, tablet i smartfon.
- Obok firewall na urządzeniach używaj również ochrony antywirusowej i antyphishingowej.
Od strony sprzętowej, kablową sieć LAN (ethernet) zabezpiecz już na etapie instalacji wykorzystując ekranowe kable, gniazdka i wtyczki. Zewnętrze kamery zasilane przez ethernet powinny być uziemione, podobnie jak cała sieć LAN.
Zdaję sobie sprawę, że nie wszystkie punkty zawsze da się wdrożyć. Sam musisz określić co możesz i co twoje urządzenia potrafią po podłączeniu do domowej sieci komputerowej.