Jak zablokować reklamy w Internecie?

Stare porzekadło mówi, że „każdy orze, jak może”. Darmowe przeglądanie stron, portali obarczone jest często warunkiem oglądania reklam. Banery reklamowe na stronie WWW potrafią czasami przysłonić najważniejszą treść i zirytować poprzez automatyczne odtwarzanie dźwięku. Dochodzą do tego również reklamowe, śledzące skrypty monitorujące twój ruch w Internecie. To właśnie z tych powodów popularna staje się blokada banerów reklamowych i śledzących skryptów w Internecie.

Zablokować internetowe, banery reklamowe i skrypty można na wiele sposobów. Korzystać można z wtyczek instalowanych w przeglądarkach, które działają w jej obrębie. Zainstalować można oprogramowanie w systemie operacyjnym, które będzie blokować reklamy i skrypty na poziomie całego systemu i działać będzie w wielu przeglądarkach, a nawet w innych programach. Najbardziej szeroką ochronę otrzyma się poprzez instalację serwerowego programu do filtrowania DNS i podłączonego do domowej sieci komputerowej (LAN). Wtedy też chronione będą wszystkie urządzenia podłączone do tej sieci LAN.

Oprogramowanie blokujące skrypty i banery reklamowe

  • Wtyczki do przeglądarek internetowych: uBlock Origin, Adguard, Ghostery, Disconnect, ScriptSafe i inne “adblock-i”. Wystarczy zainstalować jedną wtyczkę.
  • Oprogramowanie dla systemu Windows: uBlock Origin, Adguard
  • Oprogramowanie dla systemu Android: Adguard
  • Serwer filtrujący DNS: PiHole, Adguard DNS

Ochrona na poziomie przeglądarki nie musi oznaczać konieczności instalacji wtyczki. A może by tak korzystać z przeglądarki, która ma wbudowane odpowiednie funkcje i dodatkowe wtyczki są już niepotrzebne?

Przeglądarki WWW chroniące prywatność

Po zainstalowaniu przeglądarki, przejrzyj jej ustawienia prywatności i ochrony, bo nie zawsze opcje ochrony są domyślnie włączone. Kolejność nie jest przypadkowa.

  1. Brave Browser
  2. Firefox
  3. Waterfox (odmiana Firefox)
  4. Tor Browser
  5. Opera

Większość z powyższych możesz zainstalować w smartfonie z Androidem. Polecam również przeglądarkę „DuckDuckGo”,  niedostępną na komputer PC.

Bądź powiadomiony
o nowych wpisach
Brak spamu