Stare porzekadło mówi, że „każdy orze, jak może”. Darmowe przeglądanie stron, portali obarczone jest często warunkiem oglądania reklam. Banery reklamowe na stronie WWW potrafią czasami przysłonić najważniejszą treść i zirytować poprzez automatyczne odtwarzanie dźwięku. Dochodzą do tego również reklamowe, śledzące skrypty monitorujące twój ruch w Internecie. To właśnie z tych powodów popularna staje się blokada banerów reklamowych i śledzących skryptów w Internecie.
Zablokować internetowe, banery reklamowe i skrypty można na wiele sposobów. Korzystać można z wtyczek instalowanych w przeglądarkach, które działają w jej obrębie. Zainstalować można oprogramowanie w systemie operacyjnym, które będzie blokować reklamy i skrypty na poziomie całego systemu i działać będzie w wielu przeglądarkach, a nawet w innych programach. Najbardziej szeroką ochronę otrzyma się poprzez instalację serwerowego programu do filtrowania DNS i podłączonego do domowej sieci komputerowej (LAN). Wtedy też chronione będą wszystkie urządzenia podłączone do tej sieci LAN.


Oprogramowanie blokujące skrypty i banery reklamowe
- Wtyczki do przeglądarek internetowych: uBlock Origin, Adguard, Ghostery, Disconnect, ScriptSafe i inne “adblock-i”. Wystarczy zainstalować jedną wtyczkę.
- Oprogramowanie dla systemu Windows: uBlock Origin, Adguard
- Oprogramowanie dla systemu Android: Adguard
- Serwer filtrujący DNS: PiHole, Adguard DNS
Ochrona na poziomie przeglądarki nie musi oznaczać konieczności instalacji wtyczki. A może by tak korzystać z przeglądarki, która ma wbudowane odpowiednie funkcje i dodatkowe wtyczki są już niepotrzebne?
Przeglądarki WWW chroniące prywatność
Po zainstalowaniu przeglądarki, przejrzyj jej ustawienia prywatności i ochrony, bo nie zawsze opcje ochrony są domyślnie włączone. Kolejność nie jest przypadkowa.
- Brave Browser
- Firefox
- Waterfox (odmiana Firefox)
- Tor Browser
- Opera
Większość z powyższych możesz zainstalować w smartfonie z Androidem. Polecam również przeglądarkę „DuckDuckGo”, niedostępną na komputer PC.