Jak zablokować reklamy w Internecie?

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Stare porzekadło mówi, że „każdy orze, jak może”. Darmowe przeglądanie stron, portali obarczone jest często warunkiem oglądania reklam. Banery reklamowe na stronie WWW potrafią czasami przysłonić najważniejszą treść i zirytować poprzez automatyczne odtwarzanie dźwięku. Dochodzą do tego również reklamowe, śledzące skrypty monitorujące twój ruch w Internecie. To właśnie z tych powodów popularna staje się blokada banerów reklamowych i śledzących skryptów w Internecie.

Zablokować internetowe, banery reklamowe i skrypty można na wiele sposobów. Korzystać można z wtyczek instalowanych w przeglądarkach, które działają w jej obrębie. Zainstalować można oprogramowanie w systemie operacyjnym, które będzie blokować reklamy i skrypty na poziomie całego systemu i działać będzie w wielu przeglądarkach, a nawet w innych programach. Najbardziej szeroką ochronę otrzyma się poprzez instalację serwerowego programu do filtrowania DNS i podłączonego do domowej sieci komputerowej (LAN). Wtedy też chronione będą wszystkie urządzenia podłączone do tej sieci LAN.

Oprogramowanie blokujące skrypty i banery reklamowe

  • Wtyczki do przeglądarek internetowych: uBlock Origin, Adguard, Ghostery, Disconnect, ScriptSafe i inne “adblock-i”. Wystarczy zainstalować jedną wtyczkę.
  • Oprogramowanie dla systemu Windows: uBlock Origin, Adguard
  • Oprogramowanie dla systemu Android: Adguard
  • Serwer filtrujący DNS: PiHole, Adguard DNS

Ochrona na poziomie przeglądarki nie musi oznaczać konieczności instalacji wtyczki. A może by tak korzystać z przeglądarki, która ma wbudowane odpowiednie funkcje i dodatkowe wtyczki są już niepotrzebne?

Przeglądarki WWW chroniące prywatność

Po zainstalowaniu przeglądarki, przejrzyj jej ustawienia prywatności i ochrony, bo nie zawsze opcje ochrony są domyślnie włączone. Kolejność nie jest przypadkowa.

  1. Brave Browser
  2. Firefox
  3. Waterfox (odmiana Firefox)
  4. Tor Browser
  5. Opera

Większość z powyższych możesz zainstalować w smartfonie z Androidem. Polecam również przeglądarkę „DuckDuckGo”,  niedostępną na komputer PC.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.