Jest wiele powodów, dla których należy zaszyfrować przesyłane dane w Internecie. Najbardziej znanym powodem jest ochrona przed przestępcami. Lepiej żeby oni nie widzieli przesyłanych informacji, które mogą umożliwić im dostęp do twojego konta bankowego lub pozwolić na zaciągnięcie kredytu na twoje dane. Innym powodem jest wścibskość agencji rządowych, które za nic mają twoją prywatność. Pod „płaszczykiem” utrzymania bezpieczeństwa rządy wielu krajów wprowadzają rozwiązania inwigilujące społeczeństwo. Polska nie jest wyjątkiem. Ostatnim powodem, dla którego warto szyfrować dane jest uniemożliwienie analizowanie twojego ruchu w sieci przez dostawcę Internetu.
Używaj Wirtualnej Sieci Prywatnej – VPN
VPN jest bardzo dobrą usługą do zaszyfrowania całego, twojego ruchu w sieci. Nie wszystkie jednak firmy dostarczające VPN są godne zaufania. Na pewno nie wybieraj darmowych usług VPN. Wybieraj tylko te firmy, które rzeczywiście chronią dane swoich klientów.
Usługa „Virtual Private Network” nie tylko zaszyfruje twój ruch w sieci, ale również może umożliwić tobie dostęp do stron WWW zablokowanych rozwiązaniami geolokalizacji, np. niektóre amerykańskie usługi zablokowane w Polsce. VPN umożliwia ominięcie krajowej cenzury, jest to ważne jeśli mieszkasz w Rosji, czy Chinach.
Link do sprawdzonej usługi VPN, chroniącą twoje dane i prywatność znajdziesz pod tym artykułem.
Łącz się ze stronami HTTPS
Protokół HTTPS szyfruje połączenie między twoją przeglądarką, a odwiedzaną stroną WWW. W takim przypadku twój dostawca Internetu widzi adres strony, którą odwiedzasz, ale nie widzi co dokładnie na niej robisz, łącznie z wpisywaniem nazwy użytkownika i hasła do logowania, np. w banku. Polecam zainstalowanie wtyczki do przeglądarki „HTTPS Everywhere”, która daje łączność ze stronami poprzez HTTPS o ile łączysz się z nią pierwotnie przez HTTP (bez szyfrowania), a ona sama ma wdrożony certyfikat SSL.


Włącz szyfrowanie domowej sieci WIFI
Zabezpiecz swoją domową sieć komputerową hasłem i szyfrowaniem. Bez hasła i szyfrowania, wszyscy którzy podłączą się do sieci, będą widzieć co robisz w sieci, jakie strony odwiedzasz, jakie loginy i hasła wpisujesz, a także niewykluczone i twoje dane osobowe. Włącz szyfrowanie WPA2-PSK lub WPA3 i ustaw skomplikowane hasło do sieci z małymi, dużymi literami, specjalnymi znakami.
Przeglądarka Tor
Przeglądarka stron internetowych Tor przekierowuje twój ruch przez szereg różnych komputerów w sieci Tor, co zmienia twój adres IP i utrudnia twoje wykrycie. Numer IP jest zmieniany tylko w obrębie przeglądarki, pozostałe oprogramowanie komputera łączące się z Internetem nie używa sieci Tor. Niestety sieć Tor nie szyfruje danych. Ponadto otwieranie stron przez sieć Tor jest powolne.
Wysyłaj szyfrowane wiadomości
Popularne usługi email, czy czatu są na bakier z utrzymaniem prywatności użytkowników. Nieraz słyszy się o wyciekach informacji i dostępie służb specjalnych do nich. Lekarstwem będzie używanie usług, które umożliwiają szyfrowanie transmisji od początku do końca. A jeśli same dane, emaile zapisane na serwerach są również zaszyfrowane to jeszcze lepiej.
Jeśli lubisz rozmawiać i wysyłać krótkie wiadomości w szyfrowany sposób, to polecam te oto programy: Session, Status.im lub Signal.org.
Aby wysyłać zaszyfrowane emaile z dowolnego konta email, zarówno nadawca jak i adresat muszą korzystać z rozwiązania PGP. PGP wykorzystuje klucz prywatny i publiczny do szyfrowania i odszyfrowania wiadomości. Funkcja PGP jest używana w programie Microsoft Outlook ale również w szeregu innych aplikacji. Czasami też jest wbudowana w usłudze email i dostępna po zalogowaniu do webmaila.
Jeśli nie chcesz korzystać z PGP na obecnym koncie email możesz zacząć używać owe zaszyfrowane usługi email: Posteo.de, ProtonMail, Tutanota.