Wiele systemów łączności można podłączyć do centralki inteligentnego domu, ale lepiej ograniczać się do maksymalnie trzech. Ponadto należy brać pod uwagę wersję danego systemu, bo cała bezprzewodowa instalacji w danej technologii będzie działać jak urządzenie w najstarszej wersji, np. antena Bluetooth 4.2 odbierze sygnał z urządzenia Bluetooth 5 jako 4.2, a więc nie uzyskuje się wówczas korzyści z wersji numer 5.
Z-Wave 800
Na tą chwilę to najnowszy standard bezprzewodowej łączności używanej w inteligentnym domu. Z-Wave jest energooszczędny, tworzy siatkę połączeń dzięki czemu zasięg Z-Wave rośnie. Co daje najnowsza wersja 800? Bardzo dobre zarządzanie poborem energii, co ma znaczenie dla np. czujników zasilanych bateryjnie. Niektóre urządzenia Z-Wave 800 będą mogły wytrzymać na jednej baterii nawet 10 lat. Rozszerzono zasięg urządzeń w trybie „Long Range” (z ang. długi zasięg) do 2,4 km. Na stałe wbudowano i uaktywniono szyfrowanie transmisji S2, co znaczenie podnosi bezpieczeństwo. W poprzednich wersjach Z-Wave szyfrowanie nie zawsze było dostępne. Szybszy procesor przetwarzania danych zamieszczono w antenie. Organizacja rozwijająca Z-Wave mocno dba o standaryzację urządzeń, dzięki temu urządzenia Z-Wave wielu producentów bez problemu współpracują ze sobą.
Bluetooth 5.3
Usprawnienie transmisji danych pozwoliło na uzyskanie mniejszego zużycia energii. Dokonano zmiany w szyfrowaniu transmisji, teraz siła szyfrowania jest niezależna od innych parametrów. Wyeliminowano błędy w transmisji i usprawniono parowanie urządzeń. Dwukrotnie przyspieszono transmisję danych i czterokrotnie zwiększono zasięg. Urządzenia BT 5.3 mogą używać protokołu Bluetooth Low Energy Audio (BLE Audio). Słuchawki wyposażone w BLE Audio pobierają niewiele energii, przy zachowaniu solidnej jakości audio, zbliżonej do BT 4.2. Dla tych z mniej wrażliwym uchem, standard ten wystarczy do słuchania muzyki przez długi czas na jednym ładowaniu. BLE Audio umożliwia jednoczesne podłączenie wielu urządzeń, np. głośników.


Thread
Nowy standard łączności bezprzewodowej o niskim poborze energii i jest podobny do Zigbee i Z-wave. System tworzy siatkę połączeń, co zwiększa jego zasięg. Transmisja jest szyfrowana. Z uwagi na to, że jest to nowy standard, dostępnych jest niewiele urządzeń w stosunku do Z-Wave obsługujących ten standard, ale z czasem to się zmieni. Podobnie jak Z-Wave działa na innej częstotliwości wg podziału kontynentalnego.
Matter
Nie jest to nowy standard łączności bezprzewodowej, raczej nowy protokół, który za pomocą oprogramowania łączy ze sobą wiele urządzeń, różnych firm, z rożnym systemem łączności. Wystarczy, że producent urządzeń smart home zainstaluje Matter w urządzeniu lub swojej centralce. Urządzenia Matter widzą się między sobą, więc można je połączyć w ramach jednej instalacji smart home. Dzięki Matter nie musisz ograniczać się do urządzeń jednego producenta. Matter stworzono głównie z myślą o połączeniu urządzeń i systemów typu Google Home, Amazon Echo, Apple HomeKit, Samsung SmartThings, Philips Hue itd. Warto użyć protokołu Matter w ostateczności, kiedy nie znalazłeś dobrego urządzenia Z-Wave lub Thread.