Wiele systemów łączności można podłączyć do centralki inteligentnego domu, ale lepiej ograniczać się do maksymalnie trzech. Ponadto należy brać pod uwagę wersję danego systemu, bo cała bezprzewodowa instalacji w danej technologii będzie działać jak urządzenie w najstarszej wersji, np. antena Bluetooth 4.2 odbierze sygnał z urządzenia Bluetooth 5 jako 4.2, a więc nie uzyskuje się wówczas korzyści z wersji numer 5.

Z-Wave 800

Na tą chwilę to najnowszy standard bezprzewodowej łączności używanej w inteligentnym domu. Z-Wave jest energooszczędny, tworzy siatkę połączeń dzięki czemu zasięg Z-Wave rośnie. Co daje najnowsza wersja 800? Bardzo dobre zarządzanie poborem energii, co ma znaczenie dla np. czujników zasilanych bateryjnie. Niektóre urządzenia Z-Wave 800 będą mogły wytrzymać na jednej baterii nawet 10 lat. Rozszerzono zasięg urządzeń w trybie „Long Range” (z ang. długi zasięg) do 2,4 km. Na stałe wbudowano i uaktywniono szyfrowanie transmisji S2, co znaczenie podnosi bezpieczeństwo. W poprzednich wersjach Z-Wave szyfrowanie nie zawsze było dostępne. Szybszy procesor przetwarzania danych zamieszczono w antenie. Organizacja rozwijająca Z-Wave mocno dba o standaryzację urządzeń, dzięki temu urządzenia Z-Wave wielu producentów bez problemu współpracują ze sobą.

Bluetooth 5.3

Usprawnienie transmisji danych pozwoliło na uzyskanie mniejszego zużycia energii. Dokonano zmiany w szyfrowaniu transmisji, teraz siła szyfrowania jest niezależna od innych parametrów. Wyeliminowano błędy w transmisji i usprawniono parowanie urządzeń. Dwukrotnie przyspieszono transmisję danych i czterokrotnie zwiększono zasięg. Urządzenia BT 5.3 mogą używać protokołu Bluetooth Low Energy Audio (BLE Audio). Słuchawki wyposażone w BLE Audio pobierają niewiele energii, przy zachowaniu solidnej jakości audio, zbliżonej do BT 4.2. Dla tych z mniej wrażliwym uchem, standard ten wystarczy do słuchania muzyki przez długi czas na jednym ładowaniu. BLE Audio umożliwia jednoczesne podłączenie wielu urządzeń, np. głośników.

Co wziąć pod uwagę przed zakupem smart-zamka?
Zamek do drzwi z funkcjami „smart” jest świetnym udogodnieniem. Zamek w drzwiach może automatycznie otwierać i zamykać się gdy wchodzisz do domu lub wychodzisz z niego.
logoTechnologie w Domu
Co wziąć pod uwagę przed zakupem smart-zamka?

Thread

Nowy standard łączności bezprzewodowej o niskim poborze energii i jest podobny do Zigbee i Z-wave. System tworzy siatkę połączeń, co zwiększa jego zasięg. Transmisja jest szyfrowana. Z uwagi na to, że jest to nowy standard, dostępnych jest niewiele urządzeń w stosunku do Z-Wave obsługujących ten standard, ale z czasem to się zmieni. Podobnie jak Z-Wave działa na innej częstotliwości wg podziału kontynentalnego.

Matter

Nie jest to nowy standard łączności bezprzewodowej, raczej nowy protokół, który za pomocą oprogramowania łączy ze sobą wiele urządzeń, różnych firm, z rożnym systemem łączności. Wystarczy, że producent urządzeń smart home zainstaluje Matter w urządzeniu lub swojej centralce. Urządzenia Matter widzą się między sobą, więc można je połączyć w ramach jednej instalacji smart home. Dzięki Matter nie musisz ograniczać się do urządzeń jednego producenta. Matter stworzono głównie z myślą o połączeniu urządzeń i systemów typu Google Home, Amazon Echo, Apple HomeKit, Samsung SmartThings, Philips Hue itd. Warto użyć protokołu Matter w ostateczności, kiedy nie znalazłeś dobrego urządzenia Z-Wave lub Thread.