Chcesz zapisać filmy i muzykę na dysku, a więc jak pojemny dysk potrzebujesz?
Własny serwer multimedialny w domu to świetna sprawa, tym bardziej, że nie musi to dużo kosztować. Aby mieć swojego netfliksa, czy tidal trzeba skopiować posiadane filmy i muzykę na dysk, a potem podłączyć do tego serwer multimedialny, np. Plex. I tu rodzi się pytanie, jaką pojemność mają multimedia, aby potem móc zaplanować odpowiednio ilość pojemnych dysków twardych.
Kopiowanie i ripowanie
Zacznijmy od filmów. Im wyższa jakość filmu, tym rzecz jasna, większą pojemność zajmuje. Podam pojemności bez ujęcia różnych dodatków, zamieszczanych na płytach obok filmów. Ważne jest jaką jakość chcemy posiadać na dysku. Kopia 1:1 płyty Blu-ray posiada nietkniętą jakość obrazu i dźwięku wraz z dodatkami. Kopiowanie filmu na dysk, nazywane jest inaczej „ripowaniem lub remuxem”. Tak zwany „rip” płyty jest przepakowaniem do formatu MKV i transkodowaniem (konwersją) do mniejszego rozmiaru pliku (nieco gorsza jakość wideo). Remux to kopia bez ruszania jakości obrazu i dźwięku, dotyczy tylko przepakowania. Rzadko się zdarza i zresztą tego nie polecam, abyś kopiował płyty na dysk w skali 1:1, bo wtedy będziesz potrzebować znacznie większej ilości pojemniejszych dysków, co mocno uderzy po kieszeni.
Najlepszą drogą jest ripować filmy w jakości 1/2 obrazu, czyli połowa jakości obrazu oryginału, a i tak nie zauważy się różnicy. Jak ripować płyty, jakie parametry obrazu i dźwięku powinny mieć zapisane filmy i muzyka, o tym dowiesz się w innym artykule. Oczywiście mając wiele wolnego miejsca na dyskach, wystarczy posiadać remux filmów, zamiast ripów (wymagających czasochłonnego transkodowania).
Jaką wielkość mają filmy?
- Filmy najwyższej jakości 4K UHD 2160p nagrane w 60 klatkach na sekundę, które są rzadko spotykane, remux zajmuje nawet 200GB, a więc jakość ripu warto ograniczyć do 100GB. Filmy 4K UHD HDR nakręcone już w standardowej ilości klatek, czyli 24, zajmują w skali 1:1 około 80GB, więc polecam rip do rozmiaru 40GB.
- Filmy Full HD, czyli o rozdzielczości 1080p zajmują ok. 30GB, więc na rip warto przeznaczyć około 15GB.
- Filmy o standardowej rozdzielczości DVD 480p zajmują jako remux około 8GB, a na rip warto przeznaczyć 4GB. Dodam, że remuxy płyt DVD nazywają się DVD9 (bez obniżenia jakości obrazu i z dodatkami) oraz DVD5 (film bez dodatków i czasami również z lekko gorszą jakością wideo)


A ile zajmują miejsca na dysku albumy muzyczne?
Muzykę nie ripujemy, czyli nie kopiujemy dzisiaj w standardzie mp3. Format MP3 to przestarzały format dźwięku, który zapisuje go w stratnym formacie, innymi słowy, zapis oryginalnego dźwięku z płyty CD do MP3 powoduje utratę pewnych dźwięków, a więc nie będziemy delektować się pełnej jakości dźwiękiem. Chyba, że zamierzasz odtwarzać muzykę tylko na smartfonach, to wtedy nie zauważysz różnicy. Myślę, że każdy z nas raczej wolałby słuchać muzyki na dobrym sprzęcie stereo. Dlatego też warto zapisywać muzykę w bezstratnym formacie. Jakość muzyki zapisywana do bezstratnego formatu jest taka sama jak na płycie CD.
Formatów bezstratnego dźwięku jest kilka, ale stanowczo polecam format FLAC. Ten format powoli zastępuje MP3, jest rozpoznawalny wśród szerokiej gamy odtwarzaczy, aplikacji i sprzętu – nawet sam Windows10 ma wbudowaną natywną obsługę tego formatu. Płyta CD zripowana do formatu FLAC i zapisana na dysku zajmuje około 500MB dla 50 minut.
W przypadku obrazu, mamy rozdzielczość Standardową i Wysoką, czyli SD i HD, tak sama sytuacja dotyczy muzyki. Audiofile, którzy posiadają ekstra sprzęt do słuchania muzyki ucieszą się, że oni również mogą słuchać muzyki w wysokiej jakości. Normalnie płyta CD ma jakość 16 bitów, 44.1kHz (choć stare, niezremasterowane nagrania mogą mieć nieco gorszą jakość). Ale istnieje również standard zwany Hi-Res Audio, który można zapisać do formatu FLAC.
Jakość Hi-Res Audio to 24 bity i 96kHz lub 192kHz i więcej. Na dysku twardym dla takiej np. 60-minutowej muzyki potrzeba 1,5 GB. Najczęściej muzyka klasyczna jest zapisywana w jakości Hi-Res, ale można już spotkać zremasterowane klasyki muzyki rozrywkowej w tej jakości. Tak więc, jeśli masz wysokiej jakości sprzęt grający, muzyka Hi-Res jest dla ciebie, bo na gorszych sprzętach nie odczujesz różnicy i wtedy szkoda zajętego miejsca na dysku.