Poradników o inteligentnych domach jest mnóstwo, również w tym serwisie. Dowiesz się podstaw i bardziej zaawansowanych informacji o sprzęcie i ustawieniach. Początkujący czytelnik może się pogubić w gąszczu informacji, a więc czy można krótko odpowiedzieć na pytanie, który inteligentny dom jest najlepszy? Tak można i to bez podawania nazw handlowych.

Bardzo często w reklamach dostawców systemów inteligentnego domu, jednym z głównych argumentów przemawiającym o zakupie jest sterowanie przez smartfona. Dostęp do wielu urządzeń masz z poziomu swojego urządzenia noszącego w kieszeni w domu lub poza nim. Czy to jest wyznacznik najlepszego systemu inteligentnego domu? Sterowanie przez komórkę nie jest cechą najlepszego systemu. Panel sterowania w smartfonie, niczym nie różni się od np. włącznika na ścianie. Włącznik światła na ścianie, czy włącznik w komórce to inna forma tej samej funkcji, którą trzeba wykonać ręcznie.

W reklamach sterowanie inteligentnym domem równie często pokazane jest z pomocą paneli dotykowych na ścianie i włączników „smart” za pomocą których włączysz lub wyłączysz scenę oświetlenia, konkretne światło, zmienisz temperaturę itd. Panel sterowania lub smart włączniki są znacznie droższe od analogowego odpowiednika i nadal tak samo ręcznie sterujesz wieloma urządzeniami.

Przykłady automatyzacji w inteligentnym domu
Rodzaje wdrożonych automatyzacji uzależnione są od systemu jakiego używasz oraz podłączonych urządzeń.
logoTechnologie w Domu
Przykłady automatyzacji w inteligentnym domu

Jaki jest najlepiej wdrożony system inteligentnego domu?

Automatyka, automatyka, automatyka! Tak zwany „inteligentny dom” nie jest inteligentny, wszystko opiera się na podstawie z góry skonfigurowanej automatyce. To właśnie dobrze ustawiona automatyka jest wyznacznikiem najlepszego inteligentnego domu. Musisz mieć nie tylko same urządzenia, w tym czujniki zintegrowane z centralką inteligentnego domu, ale również skonfigurowane automatyczne działanie tych urządzeń. Zadaniem inteligentnego domu jest wykonywać wiele czynności za ciebie. Im rzadziej sięgasz do panelu sterowania na ścianie lub komórce, tym lepiej. Oczywiście, nie wszystko da się zautomatyzować i czasami może nastąpić konieczność ręcznego włączenia lub wyłączenia „czegoś”. Smartfon świetnie nada się jako element ręcznego dostępu do domu poza domem.

Instalując u siebie w domu system inteligentnego domu zwracaj uwagę nie tylko na cenę i sprzęt, ale przede wszystkim na możliwości konfiguracji automatyzacji. Dowiedz się, jakie konkretne automatyzacje twój instalator zamierza wykonać, czy samodzielnie łatwo możesz wprowadzić nowe lub zmodyfikować już wprowadzone, czy jednak trzeba słono zapłacić za każde zlecenie u instalatora? Inteligentny dom automatycznie może wykonywać wiele prac sterując urządzeniami w domu, które połączone są razem dzięki jednej centralce. Zwróć uwagę, aby centralka i podłączone urządzenia w pełni działały lokalnie, zamiast na serwerze w Internecie - tj. w “chmurze”, bo tylko wtedy twój inteligentny dom będzie działać w przypadku braku połączenia z Internetem. Unikaj produktów wymagających dostępu do Internetu.