Serwisy wideo na żądanie (VOD) takie jak HBO, Netflix, Disney+, Apple TV, Player.pl oferują dostęp do tysięcy filmów i seriali, wystarczy założyć konto użytkownika i opłacić abonament. Bez technicznej wiedzy ma się dostęp do bogatej biblioteki multimediów. Niestety wadą tych i innych podobnych serwisów jest dostęp na zasadzie wypożyczenia, zmiany w bibliotece poprzez usuwanie i dodawanie tytułów, czy gorsza jakość obrazu i dźwięku w odniesieniu do krążków Blu-ray. Rozwiązaniem może być posiadanie własnej kolekcji filmów i seriali i odtwarzanie ich przez własny serwer multimediów. Kupujesz płytę z filmem, ripujesz (kopiujesz) go na dysk, a jego podłączasz do serwera multimedialnego.
W tym artykule poznasz oprogramowanie, które służy do streamingu multimediów, podobnie jak w znanych serwisach VOD. Będziesz mieć dostęp do swojej biblioteki na telewizorze, komputerze, smartfonie w domu lub poza nim. Jeśli chodzi o sprzęt to masz do wyboru gotowe rozwiązania NAS np. firm Synology lub QNAP, Nvidia Shield albo możesz stworzyć własny serwer na bazie komputera. Już wcześniej pisałem o sprzętowych wymaganiach serwera multimedialnego. Do wyboru masz wiele aplikacji pełniących rolę serwera multimedialnego, ale te wspomniane poniżej są najbardziej popularne.
Plex Media Server
Oprogramowanie to jest typowym serwerem multimedialnym, tzn. do jego użycia wymagany jest program serwera oraz drugi program łączący się z serwerem. Serwer umieszczasz na przykład w piwnicy, a w telewizorze instalujesz dostępową aplikację. Mimo, że Plex ma wersję płatną i bezpłatną, to do pełni działania zalecam wykupienie płatnej licencji. Warto zapisać się do newslettera Plex, żeby po kilku miesiącach (może roku) otrzymać dużą zniżkę na dożywotnią licencję - warunkiem jest nie korzystanie wcześniej z płatnej wersji Plex. Płatna wersja Plex nazywa się “Plex Pass”. Po podłączeniu do telewizyjnego tunera DVB-T Plex pełni również rolę nagrywarki i odtwarzacza programów TV w domu i nie tylko.
Obecnie Plex Media Server nie jest już samą biblioteką własnych multimediów, ale staje się centralą z dostępem do multimediów z innych źródeł, np. Tidal. W serwisie TechnologieWdomu.pl znajdziesz wiele tematów o serwerze Plex, więc nie będę się nad nim rozwodził zbyt długo tutaj. Plex Server dostępny jest w polskim języku. W ramach dodatkowych usług otrzymujesz dostęp do prostych gier komputerowych dostępnych niegdyś na komputerach Atari itp.
Strona producenta: www.plex.tv

Emby Server
To najbliższy konkurent Plex. Emby najczęściej wybierają osoby, którym nie podobają się ostatnie zmiany w Plex, który integruje multimedia z serwisów streamingowych. Emby daje też nieco więcej możliwości konfiguracji. Emby Server to oprogramowanie serwera zarządzające biblioteką. Emby Apps to aplikacje za pomocą, których masz dostęp do swojej biblioteki na wielu urządzeniach. Emby posiada podobne funkcje do Plex, opisuje filmy, seriale, albumy muzyczne, ściągając okładki i tekstowe opisy z internetowych baz danych filmów i muzyki. Emby jak i ściągane informacje o multimediach są w języku polskim.


Płatna wersja zwana Emby Premiere rozszerza funkcjonalność o:
- odtwarzanie offline (bez konieczności ciągłego połączenia z serwerem),
- telewizyjną nagrywarkę DVR,
- bezpłatne aplikacje na urządzenia,
- dostęp do większej bazy okładek,
- kinowy tryb wyświetlający zwiastuny filmów,
- synchronizację z “chmurą” dla łatwiejszego odtwarzania poza domem lub kopii zapasowej,
- automatyczne transkodowanie (konwersję) multimediów do formatów akceptowanych przez np. smartfona,
- synchronizację folderów dla łatwiejszego wykonywania kopii zapasowej,
- możliwość robienia kopii zapasowej konfiguracji serwera Emby,
- dostęp do podcastów,
- łączność z inteligentnym domem za pomocą głosowych asystentów “Amazon Alexa” lub “Google Assistant”.
Więcej o Emby przeczytasz na stronie Emby.media/about.html

Jellyfin
Ten program wywodzi się z Emby. Gdy Emby przestał być darmowym programem typu “open source”, internetowa społeczność - użytkownicy programu, zdecydowali rozwijać dalej program we własnym zakresie. Emby poszedł własną, komercyjną drogą, a wersja “open source” stała się niezależnym tworem pod nazwą “Jellyfin” już rozwijanym przez społeczność, a nie przez twórców Emby. Jeśli uważasz, że rozwój przez firmę komercyjną programu, która chce na tobie zarobić nie jest dla ciebie, to wybierz Jellyfin.
Program posiada wszystkie najważniejsze funkcje serwera multimediów i jest całkowicie bezpłatny. W Jellyfin częściej znajdziesz funkcje proszone przez użytkowników, niż u konkurencyjnych, komercyjnych odpowiedników. Z uwagi, że jest to program “open source” rozwijany przez społeczność, a nie przez firmę komercyjną, to nie masz dostępu do biura obsługi klienta i jego pomocy technicznej. O pomoc i wsparcie zwracasz się na forach internetowych, w mediach społecznościowych itp. Jeśli staniesz się użytkownikiem Jellyfin wesprzyj projekt dobrowolną, finansową dotacją, bo to dzięki niej zmotywujesz programistów Jellyfin do dalszego rozwoju programu.
Po wejściu na stronę Jellyfin.org znajdziesz sekcję “Clients” gdzie znajdziesz linki do aplikacji umożliwiające odtwarzanie multimediów, w “Downloads” ściągniesz oprogramowanie serwera, a na stronie “Documentation” znajdziesz szeroko opisaną dokumentację techniczną, instrukcje instalacji i obsługi i tak dalej.

Kodi
Kolejnym oprogramowaniem “open source” jest Kodi. Jest to rozwijany od lat (wcześniej pod inną nazwą) program do odtwarzania multimediów, swoiste centrum multimedialne. Za jego pomocą odtworzysz filmy, seriale, muzykę w niemal każdym formacie. Nie jest to serwerowy program jak poprzednicy. Nie wymaga on programu serwera i aplikacji klienckich (do odtwarzania). Jeden program jest i serwerem, i klientem zarazem.
Kodi jest rajem dla geeków, entuzjastów technologii, gdyż pozwala na szerokie modyfikacje również za pomocą wtyczek. Program daje ogromną możliwość modyfikacji wyglądu interfejsu za pomocą szablonów (skórek) - możesz ustawić Kodi żeby wyglądał jak Netflix. Wtyczki pozwalają na dodawanie funkcjonalności do już rozbudowanego programu. Niektóre wtyczki dają nieoficjalny dostęp do programów telewizyjnych, filmów, seriali, muzyki, co przynosi wątpliwość w ich legalność. Różnego rodzaju rozszerzenia do programu ściągasz z oficjalnej strony Kodi lub innych stron uważając przy tym na bezpieczeństwo - wirusy, trojany itp. Kodi jest bezpłatnym programem i wymaga on nieco większej mocy urządzenia, na którym jest zainstalowany do płynnego działania. Aplikacje Kodi najczęściej instalowane są na komputerach PC, Mac.
Informacje o Kodi znajdziesz na stronie Kodi.tv
