Jaki domowy Internet na wsi?

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Ofert dostępu do sieci Internet jest całe mnóstwo, ale niestety większość ogranicza się do miast. Czy to oznacza, że na wsi może być ciężko z Internetem? Sytuacja dostępu do szerokopasmowego Internetu się poprawia i będzie tylko lepiej. Realnie, jakość łącza internetowego jest lepsza, gdy jesteś bliżej miasta. Reguła ta wkrótce może stracić na znaczeniu z powodu światłowodu i telefonii 5G. Przeprowadzając się na wieś, blisko natury nie musisz rezygnować z nowoczesnych technologii i dostępu do nich.

Sposoby na szybki Internet na wsi:

  • Telefonia komórkowa
  • WiFi i inne, bezprzewodowe technologie
  • Kabel miedziany
  • Kabel światłowodowy

Internet mobilny na wsi

Nie zawsze wszystkie podane wyżej możliwości będziesz mieć dostępne. Najbardziej zawodne w jakości łącza są technologie bezprzewodowe, a więc Internet z sieci komórkowych lub od lokalnych dostawców bezprzewodowych rozwiązań. Wadą nich jest podatność na warunki atmosferyczne i ograniczony pakiet danych możliwy do przesyłania. Obecnie dostawcy Internetu z sieci komórkowej ograniczają ilość przesłanych danych. Który pakiet wybrać zależy od tego jako mocno korzystasz z Internetu, czy ściągasz i przesyłasz duże pliki, np. multimedia. Myślę, że 100GB na miesiąc powinno wystarczyć. Niektóre oferty nie wliczają do pakietu zużytych danych z serwisów takich jak YouTube, Facebook i są liczone odrębnie.

Najlepszą jakość bezprzewodowego połączenia uzyskasz używając do połączenia kierunkowej anteny zamontowanej na dachu, skierowanej na nadajnik, która go „widzi”, tj. nie jest przysłonięta drzewami, kominami, budynkami itp. Z anteny sygnał biegnie kablem do twojego modemy, dalej do rutera i twojej sieci komputerowej LAN. Bezprzewodowy Internet jest najczęściej spotykany na terenach nisko zurbanizowanych, czyli na wsiach.

Gdy szukasz dostawcy bezprzewodowego Internetu upewnij się, że nie ma fizycznych przeszkód między antenami. W przypadku mobilnego Internetu, czyli od operatora telefonii komórkowej, znajdź antenę BTS. Mapę anten telefonii komórkowej BTS znajdziesz na stronie: Btsearch.pl

Internet kablowy na wsi

Czasami możesz być szczęśliwcem dostępu do kablowej sieci telekomunikacyjnej na wsi. Najczęściej wtedy będzie to kabel miedziany. Niestety kabel miedziany reprezentuje przestarzałą technologię. Pojęcie „szybkiego Internetu” jest wtedy względne. Miłośnik streamowania filmów o rozdzielczości 4K może mieć problem. Ważnym aspektem jest pogarszanie się jakości sygnału, a więc i szybkości połączenia internetowego, z powodu odległości od centralki telekomunikacyjnej lub węzła. Im dalej, tym gorzej. Powyższej wady pozbawiony jest światłowód.

Internet światłowodowy na wsi

Światłowód – to jest to „co tygryski lubią najbardziej”. Szybki, niezawodny Internet. Streamowanie gier komputerowych i filmów 4K to „bułka z masłem”. Dzięki funduszom Unii Europejskiej sieć światłowodowa sukcesywnie się powiększa i już teraz obejmuje naprawdę sporą część Polski. Chcesz wiedzieć, czy żyjesz w pobliżu światłowodu lub jego zasięgu? Wejdź na rządową stronę: Capap.gugik.gov.pl/mapa/cppc/CPPC-internet/

Samo położenie światłowodu w twojej okolicy nie oznacza, że za chwilę będzie on również w twoim domu. Czasami brakuje chętnych firm telekomunikacyjnych chcących realizować połączenia do domów z uwagi na „niską opłacalność” jak podają. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość.

Telefonia 5G na wsi

Nazywam tę telefonię nowej generacji „bezprzewodowym światłowodem”. Dzięki niej otrzymasz bardzo szybkie i stabilne połączenie. Streamowanie obrazu na żywo, wideo rozmowy w jakości 1080p (Full HD) lub 2160p (4K) będzie możliwe bez zacinania obrazu.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.