Jakie dyski wybrać do przechowywania filmów i innych multimediów?

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

W dzisiejszych czasach trzymanie multimediów na płytach CD lub DVD/Bluray powoli odchodzi do lamusa głównie za sprawą usług streamingowych i serwerów multimedialnych, który to serwer można mieć we własnym domu. Poza tym „zripowane”, czyli skopiowane filmy na dysk zajmują znacznie mniej miejsca na półce, bo w jednym dysku można mieć nawet kilkaset filmów. Ale czy każdy dysk nadaje się do przechowywania filmów i innych multimediów?

Jakie rodzaje dysków są dostępne w sklepach?

  • Dyski twarde, zwane inaczej HDD o rozmiarach 2.5 i 3.5 cala
  • Dyski SSD o rozmiarach 2.5 i 3.5 cala
  • Dyski M.2 SATA3 mające kilka rozmiarów
  • Dyski M.2 NVME też mające kilka rozmiarów

Nie będę zanudzał opisem tych dysków i powiem krótko, dopóki nie będzie tanich dysków SSD i M.2 o dużej pojemności, dopóty jedynym wyborem będą dyski twarde HDD. Filmy DVD nie zajmują dużej pojemności na dysku, ale filmy z płyt Bluray, czyli Full HD i 4K już dużej pojemności potrzebują. I jeśli zamierzasz kupić dysk twardy do magazynowania multimediów, czyli filmów, seriali, muzyki to należałoby patrzeć na te o pojemności 1 i więcej terabajtów, w zależności od zapotrzebowania.

Tak więc, mamy ustalone że obecnie potrzeba dysków HDD, ale są różne rodzaje dysków i nie mam tu na myśli rozmiarów. Choć jeśli mowa o rozmiarach to należy wybierać 3.5 calowe, bo są tańsze. Jakie są rodzaje dysków twardych? To ustalają sami producenci oraz ich strategia marketingowa. Jest wielu producentów dysków twardych, ale ja polecam dyski tych firm: Western Digital (w skrócie WD), Seagate i Toshiba. Dwóch pierwszych producentów specjalizuje się w dyskach twardych i wypuszcza ich różne rodzaje, np. dla komputerów PC, dla serwerów, dla monitoringu CCTV, czy inne o podwyższonej trwałości do wieloletniego magazynowania danych.

Dane na dysku mogą ulec uszkodzeniu

Każdy dysk twardy jest narażony na posiadanie tzw. złych sektorów i mogą je posiadać nawet nowe, nieużywane dyski. I aby mieć pewność co do bezpieczeństwa zapisanych danych warto przed zapisywaniem multimediów sprawdzić dysk pod względem błędów. Jeśli dysk taki błąd posiada, należy go niezwłocznie zareklamować w ramach gwarancji. Oprogramowaniem diagnostycznym dysków twardych może być MHDD, dostarczany bezpłatnie. Czas diagnostyki jest uzależniony od pojemności dysku i oprogramowania i może trwać długie godziny. Diagnostyka może spowodować utratę danych na dysku, więc jeśli są takowe, należy je wcześniej skopiować. Oprogramowanie diagnostyczne mocno ingeruje w dysk, więc należy umieć je obsługiwać, nie polecam robienia diagnostyki początkującym użytkownikom.

Dysk zewnętrzny PC, czy serwerowy NAS?

Jeśli planujesz trzymać filmy na jednym dysku zewnętrznym podłączonym do konsoli do gier, czy innego odtwarzacza, to wystarczy dysk do gospodarstw domowych, inaczej dla komputerów PC, np. dysk 1TB lub 2TB Toshiba.

Jeśli będziesz posiadać jeden lub kilka dysków wbudowanych w serwer multimedialny, to zalecam dysk skierowany do serwerów NAS. One są tylko nieznacznie droższe od dysków pecetowych, ale są przystosowane do długiej, nawet ciągłej pracy, co ma miejsce w przypadku serwerów multimedialnych, np. dysk WD RED lub Seagate IronWolf. Dostępne są jeszcze wersje PRO tych wymienionych dysków, ale nie musisz brać ich pod uwagę.

Jest takie powiedzenie, że ludzie dzielą się na „mądrych” i „głupich”, ale też jest inne mówiące o tym, że ludzie dzielą się tych, którzy robią kopie zapasową i na tych, którzy jej nie robią. No właśnie, mając dysk z zapisanymi multimediami warto bezwzględnie posiadać ich kopie na odrębnym dysku. Dysk przeznaczony do magazynowania kopii nie musi być serwerowy – o ile nie będzie w urządzeniu NAS, a wystarczy ten przeznaczony do komputerów PC.

Jaką pojemność dysku dobrać omawiam w innym artykule.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.