Jakie funkcje ma telewizor smart tv?

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Coraz więcej urządzeń ma możliwość rozszerzenia swoich funkcji o aplikacje i są zwane „smart”. Przeciętny domownik używa już co najmniej jednego ekranu: smartfona, smart zegarka, tabletu, smart telewizora. Wszystkie te urządzenia mogą się uzupełniać. Telewizor z kolei nie służy już tylko do odbioru telewizji. Co można zrobić, jakich aplikacji użyć w smart tv?

Nagrywarka DVR w telewizorze

Wiele modeli telewizorów umożliwia nagrywanie programów telewizyjnych po uprzednim podłączeniu pendrive’a USB lub dysku. Sprawdź instrukcję obsługi telewizora, jakie pamięci twój odbiornik obsługuje. Cześć modeli wspiera tylko pendrive’y USB, a inne również dyski twarde HDD lub 2,5. calowe SSD. Upewnij się, że pamięć sformatowana jest do formatu FAT32. Trudno znaleźć telewizory obsługujące NTFS znanego z systemu komputerowego Windows. Dobre oprogramowanie EPG telewizora pozwoli na ustawienie nagrywania pojedynczych programów, czy całych sezonów seriali.

Telewizor twoim komputerem

Odbiornik może pełnić funkcje dużego monitora od czasu do czasu. Bywa, że potrzebujesz telewizora podczas grania w gry komputerowe, albo chcesz pokazać zdjęcia i filmy z podróży całej rodzinie. Popularny system operacyjny zainstalowany w komputerze PC lub Mac posiada funkcję przesyłania obrazu i dźwięku do telewizora (streaming), albo kopiowania obrazu (mirroring). Do telewizora można podłączać różne przystawki, w tym urządzenia Chromecast (ułatwiające streaming) albo PC Stick. Ten ostatni to taki przerośnięty pendrive będący mini komputerem z zainstalowanym systemem operacyjnym, np. Windows i podłączany do portu HDMI lub USB.

Aplikacje smart tv

Telewizory stały się „smart” głównie dzięki aplikacjom. W sklepach z aplikacjami można znaleźć całą masę przeróżnych aplikacji od gier, po narzędzia, komunikatory internetowe i na rozwiązaniach VOD (wideo na żądanie) kończąc. Gdy jakimś cudem nie znajdziesz aplikacji w sklepie, możesz skorzystać z wbudowanej przeglądarki WWW i otworzyć stronę internetową. Największą bazę aplikacji w Polsce mają Samsung, LG, Sony i inne telewizory z systemem Android TV. Twój stary telewizor może stać się „smart” dzięki odpowiednim przystawkom podłączanym do portu HDMI.

Centrum dowodzenia inteligentnym domem

Duży ekran umożliwia wyświetlanie większej ilości informacji. Za pomocą dedykowanej aplikacji inteligentnego domu lub za pomocą przeglądarki WWW możesz wyświetlić panel inteligentnego domu. Panel może zawierać informacje o aktualnej produkcji i zużyciu prądu, ilości pobieranych danych w Internecie – przydatne jeśli łączysz się z siecią przez telefonię komórkową, a także obraz z kamery monitoringu, aktualne informacje pogodowe z twojej stacji pogodowej, status alarmu antywłamaniowego i tak dalej. Twój smart tv może wstrzymać odtwarzanie filmu, jeśli ktoś zadzwoni do drzwi. Wiele rzeczy można usprawnić w inteligentnym domu pod warunkiem, że poszczególne urządzenia domu współpracują ze sobą.

Jak najlepiej połączyć telewizor z Internetem?

Istotną kwestią jest tutaj to, co będzie przesyłane. Oglądanie filmów i seriali w jakości 4K i Full HD oraz streamowanie gier, wymaga stabilnego i szybkiego łącza w domowej sieci LAN, nie mówiąc już o oczywistej jakości łącza internetowego. Najlepsze do tego będzie kablowe połączenie Ethernet. Dla pozostałych zastosowań wystarczy niezakłócone połączenie WiFi w standardzie WiFi 5 lub WiFi 6.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.