Energia słoneczna z paneli fotowoltaicznych może być magazynowana „on-grid”, czyli u operatora energii lub „off-grid” za pomocą akumulatorów. Te drugie wracają do łask po niekorzystnych zmianach prawnych dla instalacji „on-grid” . Obecnie nie można w Polsce magazynować energii „on-grid” (dotyczy nowych instalacji), należy ją sprzedawać dostawcy energii. Dzisiejszą opcją na magazynowanie jest bateria. Cena akumulatorów fotowoltaicznych, sposób ich instalacji, pojemność i budowa odróżniają je od siebie, co wpływa na wybór. Nie każdy akumulator polecany jest do każdej instalacji solarnej. Akumulator jest obecnie wysoce wskazanym elementem całej, solarnej instalacji, ale też nie jest pozbawiony wad.
Jakie są najlepsze akumulatory fotowoltaiczne?
Takie które pasują do twojej instalacji. Niestety nie da się jednoznacznie wskazać konkretnego modelu i budowę. Najlepszy akumulator to taki, który pasuje do twojej instalacji, domu i potrzeb zużycia energii. W tym artykule przedstawię cechy, na które warto zwrócić uwagę przy doborze sprzętu przechowującego energię.
- Pojemność i moc: Pojemność liczona w kWh (kilowatogodzina). Jedna kilowatogodzina odpowiada ilości energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenie o mocy 1000 watów, czyli jednego kilowata. Większość domowych baterii do paneli słonecznych można łączyć ze sobą, co daje elastyczność w rozbudowie. Pojemność pokazuje ilość gromadzonej energii, ale nie ilość dostarczanej energii w danym czasie, od tego jest moc. Moc znamionowa w kontekście baterii do paneli słonecznych pokazuje ilość dostarczanej energii w określonym czasie, mierzona w kilowatach (kW). Akumulator o dużej pojemności i małej mocy zasili w energię niewiele urządzeń przez długi czas, a akumulator o małej pojemności i dużej mocy może zasilić cały dom, lecz na krótszy okres czasu.
- Szczytowa moc wyjściowa: wskaźnik kWp określa najwyższą ilość dostarczanej energii w idealnych warunkach. Im więcej, tym lepiej.
- Głębokość rozładowania: większość baterii – w zależności od ich składu chemicznego – nie powinna być rozładowywana maksymalnie na 100 procent. Takie postępowanie drastycznie skróci ich żywotność. Należy pozostawiać część energii, jaką cześć? To pokazuje wskaźnik „głębokości rozładowania”. Im wyższy wskaźnik – np. 90 procent, tym lepiej, bo więcej energii możesz wykorzystać.


- Sprawność całkowita: wskaźnik ten określa jaką ilość energii możesz wykorzystać w stosunku do energii zmagazynowanej w baterii. Jeśli załadowano do baterii 5kWh i z tego możesz zużyć 4kWh to sprawność całkowita wynosi 80 procent. Im wyższy wskaźnik tym lepiej.
- Żywotność baterii i gwarancja: niestety baterie nie są wieczne i z czasem ich wydajność spada. Co pewien czas należy je wymieniać. Żywotność baterii to ilość cyklów ładowania. W dokumentacji może być informacja, że bateria zachowuje pełną sprawność do 5000 cyklów ładowania, albo do 10 lat przy załadowaniu energii na poziomie 70 procent. Gwarancja producenta i jej warunki są również istotne. Jak wygląda reklamacja, warunki wymiany, warunki utylizacji – zakazane jest wyrzucanie akumulatorów poza przygotowanym do tego celu miejscem, a więc należy baterie oddać do punktu, nie wyrzucać do śmietnika. Bateria jest toksyczna dla środowiska. W zależności od modelu i producenta bateria posłuży tobie między 5, a 15 lat.
- Temperatura pracy otoczenia: akumulatory nie lubią ekstremalnych temperatur na obu stronach. Zarówno bardzo niska i bardzo wysoka temperatura pogarszają wydajność pracy i skracają żywotność. Akumulatory do paneli solarnych montuje się w różnych miejscach wewnątrz lub na zewnątrz budynku. Jak można się domyśleć problem raczej pojawi się, gdy baterie instaluje się na zewnątrz budynku.
Rodzaje akumulatorów do paneli słonecznych
Baterie zalane płynnym elektrolitem i baterie uszczelnione, to podstawowy podział akumulatorów do paneli solarnych. Akumulatory zalane są niedrogie, a ponieważ można je łatwo czyścić i serwisować, mają dłuższą żywotność. Podczas użytkowania akumulatory te wytwarzają niewielkie ilości gazowego wodoru. Akumulatory uszczelnione są na stałe zamknięte, nie można ich serwisować. Kontroler ładowania utrzymuje płyny i płytki wewnątrz akumulatora, aby przedłużyć ich żywotność. Akumulatory te nie emitują wodoru podczas użytkowania.
Większość instalacji magazynowania energii w domu wykorzystuje baterie litowo-jonowe. Akumulatory litowo-jonowe są lżejsze i bardziej kompaktowe niż akumulatory kwasowo-ołowiowe. Mają również wyższą głębokość rozładowania i dłuższą żywotność w porównaniu do akumulatorów kwasowo-ołowiowych. Akumulatory litowo-jonowe są droższe niż ich odpowiedniki kwasowo-ołowiowe.
Jaki wybrać akumulator do fotowoltaiki?
Poradź się specjalisty w zakresie fotowoltaiki i elektryczności. Wielkość domu, planowane zużycie energii, planowana produkcja determinują poziom wskaźników akumulatora, np. pojemność i moc. Nie jest wskazane przeładowywanie baterii, a więc posiadanie zbyt małej pojemności w stosunku do produkcji energii. Lepiej zainwestować w nieco większą pojemność.