Wybranie kamery lub zestawu kamer do monitoringu domu powinno być poprzedzone analizą, aby inwestycja w bezpieczeństwo mogła być udana. Monitoring CCTV to inwestycja długoterminowa, nie wymienia się kamer co rok, więc lepiej wybrać te najlepsze, ale niekoniecznie najdroższe. Niestety jakość często idzie w parze z ceną i należy liczyć się ze średnim wydatkiem 500zł za kamerę. Do zastosowań domowych kamery rzędu minimum 900zł za sztukę będą niepotrzebnym wydatkiem, chyba że budżet nie gra roli.

Planowanie instalacji monitoringu wideo

Przed zakupem zaplanuj całą instalację monitoringu wideo, łącznie z integracją z systemem inteligentnego domu.

  1. Wybierz właściwą kamerę i spójrz na jej możliwości.
  2. Ustaw format i kompresję wideo.
  3. Zainstaluj miejsce zapisu wideo.
  4. Ustal, czy potrzebujesz łączności WIFI lub za pomocą kabla Ethernet.
  5. Zaplanuj umiejscowienie kamer
  6. Pomyśl o bezpieczeństwie danych

Którą kamerę do monitoringu kupić?

Najlepsza kamera to ta, która spełni oczekiwania w ramach monitoringu CCTV i integracji z całym systemem bezpieczeństwa domu. Kamery odporne na akty wandalizmu warto kupić jeśli jest ona w zasięgu wandala i łatwo mógłby on ją zniszczyć. Kamery instalowane na zewnątrz muszą być odporne na wodę, wysokie i niskie temperatury. Jeśli do miejsca instalacji kamery jest pociągnięty kabel Ethernet, to warto kupić kamerę z zasilaniem „Power over Ethernet (PoE)”. Nie kupuj kamer analogowych. Rozdzielczość obrazu powinna wynosić minimum 720p, najlepiej 1080p z 15 klatkami na sekundę. Nagrywanie na podczerwień jest przydatne w nocy. Droższe modele mają lepszą jakość obrazu nagrywanego w ciemności. Niektóre kamery mają możliwość ukrycia fragmentów pola widzenia. To jest przydatne jeśli ustawi się kolejną funkcję nagrywania nieciągłego, a tylko po wykryciu ruchu. Jeśli w polu widzenia są ruszające się gałęzie drzew lub ulica, to warto wtedy takie miejsce zamaskować, a więc nie będą wywoływały nagrywania. Kamera obsługująca standard ONVIF jest mocno polecana, gdyż dzięki temu można ją łatwiej zintegrować z innymi systemami.

Jak zapisywać obraz wideo z kamery?

Format i kompresja wideo jest istotna, bo od nich zależy jakość obrazu, wielkość wideo oraz możliwość bezproblemowego odtwarzania. Wskazanym formatem jest AVC (x264 lub h264). Format ten równocześnie kompresuje wideo, jest popularny, a obraz możliwy do odtworzenia na wielu urządzeniach. Liczba klatek na sekundę to 15. Ustawiając większą liczbę klatek, obraz będzie bardziej płynny, ale też równocześnie zajmie więcej miejsca na dysku. Bitrate obrazu ok. 3000 kbps. Kolejnym formatem jest MJPEG. Wideo tak zapisane nie jest normalnym wideo, lecz zlepkiem zdjęć JPEG. Czasami MJPEG może się przydać, jeśli przykładowo chce się otrzymywać zdjęcie na komórkę po wykryciu ruchu, a system który wysyła wiadomość nie potrafi zrobić zrzutu obrazu z wideo AVC. Zastanów się czy opcja nagrywania dźwięku jest dla ciebie istotna.

Cyfrowy obraz zapisuje się na dysku. Dyski inne niż twarde (HDD), takie jak SSD i pamięci flash nie są obecnie wskazane w stałych instalacjach CCTV. Długość i jakość zapisu warunkuje pojemność dysku twardego. Polecam dysk o pojemności minimum 1TB. Chcąc nagrywać przez 24/h – zamiast tylko po wykryciu ruchu – i móc utrzymać zapisany obraz przez co najmniej 14 dni, wtedy dysk 5TB jest wskazany. Nie używaj jakiegokolwiek dysku twardego, np. takiego przeznaczonego do komputerów PC. Używaj dysków, które są specjalnie przeznaczone do nagrywania wideo CCTV, bo są przystosowane do ciągłego i długiego nagrywania. Dyski montuje się w nagrywarkach CCTV, zwane inaczej w skrócie NVR.

Jak obliczyć potrzebną pojemność dysku dla jednej kamery?

MJPEG:
WielkośćPlikuwKB x IlośćKlateknaSekundę x 3600 = KBnaGodzinę/1000 = MBnaGodzinę
MBnaGodzinę x LiczbaGodzinNagrywaniaNaDobę/1000 = GBnaDobę
GBnaDobę x LiczbaDniZapisanegoWideo = Potrzebna pojemność dysku w Gigabajtach

MPEG AVC:
Bitrate/8 x 3600 = KBnaGodzinę/1000 = MBnaGodzinę
MBnaGodzinę x LiczbaGodzinNagrywaniaNaDobę/1000 = GBnaDobę
GBnaDobę x LiczbaDniZapisanegoWideo = Potrzebna pojemność dysku w Gigabajtach

Zasilanie kamer monitoringu CCTV

Kamery najlepiej zasilać za pomocą kabla Ethernet. Przez jeden kabel będzie przesyłany prąd oraz obraz. Jeśli masz możliwość pociągnięcia kabli użyj go. WIFI nie jest wskazane, chyba że nie masz innej możliwości. Sygnał WIFI musi być silny i niezakłócony. Ciągłe nagrywanie obrazu i przesyłanie go przez WIFI obciąży nieco bezprzewodową sieć, co może mieć znaczenie przy wykorzystaniu słabego Punktu Dostępowego WIFI lub słabego rutera. Zasilanie przez WIFI wymaga zainstalowania odrębnego zasilania, w przeciwieństwie do Ethernet gdzie dane i prąd płyną przez jeden kabel. Zasilanie kamery przez Ethernet najlepiej przeprowadzać z użyciem standardu zasilania 802.3at, taki standard musi obsługiwać kamera. Dostępne są również standardy 802.3af i PoE-pasywny, których nie polecam. Kabel kategorii 5. lub wyższej powinien być ekranowy i uziemiony – szczególnie dla kamer zewnętrznych.

Planowanie systemu bezpieczeństwa w domu
Inteligentny dom bez systemu bezpieczeństwa jest jak człowiek bez ręki, a czujniki i kamery monitoringu mogą być nie tylko elementem systemu bezpieczeństwa.
logoTechnologie w Domu
Planowanie systemu bezpieczeństwa w domu

Rozmieszczenie kamer CCTV do monitoringu w domu opiszę szczegółowo w innym artykule. Teraz wspomnę, że taka kamera powinna nagrywać wszystkie newralgiczne miejsca, tj. wszystkie wejścia do domu: drzwi, parterowe okna, przed garażem, piętrowe okna jeśli zachodzi potrzeba. Kamery instaluje się na zewnątrz. Niektórzy instalują je również wewnątrz, wtedy zachodzi pytanie czy jest to konieczne i co z prywatnością.

Zabezpiecz nagrywarkę NVR, bo to w niej zawarte są wideo-dowody, np. włamania. Zamontuj ją w zamkniętym na klucz pomieszczeniu, co będzie dodatkową barierą dla złodzieja. Samo urządzenie oczywiście nie może być w miejscu narażonym na zalanie. Dobrze jest podłączyć nie tylko NVR, ale całą infrastrukturę sieci komputerowej LAN (ruter, switch) do zasilacza UPS. Akumulator UPS pozwoli na nagrywanie obrazu, czy wysyłanie go do „chmury” nawet po odcięciu głównego zasilania. Niektóre kamery mogą zapisywać wideo w „chmurze”, internetowym serwerze, co ma swoje plusy, bo taka kopia nie zniknie jeśli złodziej uszkodzi lokalną nagrywarkę. Jednak upewnij się, że taka kopia w internecie jest zabezpieczona mocnym szyfrowaniem, np. AES-256 i tylko ty masz do niej dostęp. Transmisja danych między kamerami, a NVR dostępnym lokalnie lub w chmurze powinna być szyfrowana, aby nikt postronny nie mógł podejrzeć przesyłanego obrazu. Kamera musi być kompatybilna z wybraną przez ciebie nagrywarką NVR.

Integracja monitoringu wideo z inteligentnym domem

Zintegrowanie monitoringu wideo z systemem inteligentnego domu to wysoce wskazana konieczność. Wykrycie niepożądanej aktywności, uruchomi alarm, który nie tylko odstraszy intruzów za pomocą syreny, ale jednocześnie wyśle zdjęcie lub wideo wprost na twój telefon komórkowy. System kamer stanie się wtedy elementem szerszego systemu bezpieczeństwa e-domu, w którego skład mogą wchodzić: czujniki ruchu, rozwarcia drzwi i okien, syrena, ale również czujniki dymu, czy wieża stereo odtwarzająca komunikat. Własnoręczny dobór sprzętu, własna instalacja systemu bezpieczeństwa oraz integracja z inteligentnym domem, dają możliwość samodzielnego monitorowania, natychmiastowego powiadomienia i w razie konieczności samodzielnej reakcji, np. powiadomienia Policji. Decydowanie się na monitoring firmy ochroniarskiej uniemożliwi tobie swobodę w doborze sprzętu, bo zostanie ci on narzucony przez firmę, a dodatkowo zwiększą się koszty poprzez abonament.