Mieszkając w bloku nie trzeba się zastanawiać, co zrobić ze ściekami. Przy domu jednorodzinnym nie zawsze można podłączyć się do sieci kanalizacyjnej. Częstą praktyką jest montaż szamba, zamkniętego zbiornika zawierającego nieczystości. Coraz częściej jednak zamiast szamba, instaluje się przydomowe oczyszczalnie ścieków.

Jakie są wady i zalety szamba?

Szambo to najtańsza droga do odprowadzania ścieków poza siecią kanalizacyjną. A może uściślę, że najtańsza i najprostsza w instalacji, bo eksploatacja już taka tania nie jest. Wielkość zbiornika zależy od liczby mieszkańców i zużycia, a często jest to około 14m3. Należy monitorować stan poziomu zanieczyszczeń i zamówić tzw. „szambiarkę” z odpowiednim wyprzedzeniem celem opróżnienia zbiornika. Przyłączenie do szamba zamontuj po zewnętrznej stronie ogrodzenia, aby pojazd mógł się podłączyć bez konieczności wjazdu na posesję, czy alarmowania domowników.

Pojazd oczyszczania należy zamawiać w zależności od aktualnego zużycia, czasami raz na dwa tygodnie lub raz na miesiąc. W instalacji warto zainstalować odpowietrznik, bez niego podczas opróżniania szamba, może zostać wyssana woda z muszli klozetowej. Podczas opróżniania szamba wydobywa się nieprzyjemny zapach, szczególnie jeśli rura „szambiarki” włożona jest do zbiornika przez właz, zamiast otwór przyłączeniowy.

Szambo to przestarzałe rozwiązanie, ale jeśli musisz z niego korzystać, to wybieraj zbiornik z plastikowego materiału wysokiej jakości, składającego się z jednego wylewu plastiku, bez łączeń, które mogłyby się rozszczelnić.

Rekuperacja to mądra wentylacja domu
Rekuperacja to rodzaj mechanicznej wentylacji, która oszczędza twoje pieniądze podczas eksploatacji, ale nie oszczędza ich podczas jej zakupu i instalacji.
logoTechnologie w Domu
Rekuperacja to mądra wentylacja domu

Jakie są wady i zalety przydomowej oczyszczalni ścieków?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest droższa i bardziej skomplikowana w instalacji, ale tańsza w eksploatacji od szamba. Jest to też nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie. Do wyboru masz oczyszczalnię ekologiczną – drenażową – lub biologiczną. Poprawnie zainstalowana i działająca oczyszczalnia nie wydziela brzydkich zapachów.

Oczyszczalnia drenażowa, zwana inaczej ekologiczną wymaga większej powierzchni, więc nadaje się do dużych działek. Najwięcej powierzchni zajmują właśnie drenaże zakopane w ziemi, to one oczyszczają wodę z zanieczyszczeń. Drenaże to swego rodzaju filtry. Mniej więcej raz do roku lub częściej należy udrażniać oczyszczalnie z nagromadzonego osadu i powstałego zarostu. Ten rodzaj oczyszczalni nie wymaga do działania energii elektrycznej.

Innym sposobem oczyszczania ścieków jest oczyszczalnia biologiczna. Wskazana jest do mniejszych działek. Z zewnątrz zbiornik przypomina szambo, natomiast wewnątrz czyni się „magia”. Zbiornik ten jest podzielony na kilka części w którym zawarto odrębne filtry i bakterie zmieniające ścieki w czystą wodę. Wytworzona czysta woda może być zbierana w kolejnym zbiorniku do późniejszego opróżnienia lub odsączana do gruntu. Odsączanie do gruntu jest świetnym rozwiązaniem. Oczyszczalnia biologiczna wymaga energii elektrycznej do obsługi napowietrzającej dmuchawy, która włącza się od czasu do czasu. Oczyszczalnię należy oczyszczać z osadu co najmniej raz w roku, a także uzupełniać bakterie, które z czasem mogą być wypłukiwane.