Serwery multimediów dają możliwości dostępu i odtwarzania filmów, muzyki na wielu urządzeniach. Takie narzędzie jest wręcz koniecznością w czasach, kiedy powoli odchodzi się od fizycznych nośników, płyt DVD, Blu-ray, CD, a usługi streamingowe udostępniają treść tylko na określony czas.

Dostępnych jest bardzo wiele różnych rozwiązań w zakresie systemów – serwerów multimediów, ale liczy się tylko ta trójca: Kodi, Plex, Emby. Plex i Emby są to bardzo bliźniacze systemy, mające najwięcej punktów wspólnych. Kodi nieco odstaje pod względem funkcjonalności, co jest jego wadą i zaletą.

Z tych trzech w Polsce najpopularniejszym systemem jest Kodi, o Plex i Emby słyszało niewielu – mimo że mają one polską wersję językową.

Czym jest Kodi?

Kodi pozwala odtwarzać filmy, muzykę zapisaną w różnych formatach. Daje duże możliwości konfiguracji, dostosowania szaty graficznej, instalowania wtyczek z filmami i serialami streamowanymi z internetu. Ilość wtyczek Kodi jest przeogromna. Kodi jest bezpłatnym oprogramowaniem typu open source, więc wszelką pomoc można uzyskać na niezliczonych forach dyskusyjnych i innych stronach poświęconych Kodi. Jakie są minusy Kodi? Synchronizacja i odtwarzanie filmów i muzyki z serwera na komórkę jest problematyczna, a obsługa całego systemu może być zbyt trudna dla przeciętnego użytkownika. Jakość filmów jakie można ściągać i oglądać za darmo za pomocą wtyczek Kodi, daje wiele do życzenia, bo nie wszystkie dostępne wtyczki działają, a buforowanie zdarza się częściej. Komu warto polecić Kodi?

Jeśli chcesz mieć dostęp do swojej biblioteki multimediów, głównie w jednym miejscu, np. w pokoju dziennym i szukasz dużych możliwości konfiguracyjnych, i nie przeszkadza ci brak oficjalnego wsparcia technicznego, a także nie zależy ci na jakości wykonania samego oprogramowania to Kodi będzie wystarczające.

Ceny Wideo Na Żądanie VOD w Polsce
Czas na zaprezentowanie cen usług VOD dostępnych oficjalnie w Polsce. Jest wiele miejsc w internecie, gdzie można oglądać filmy, seriale na żądanie, ale tak naprawdę tylko kilka serwisów jest godna uwagi.
logoTechnologie w Domu
Ceny Wideo Na Żądanie VOD w Polsce

Plex i Emby

Plex i Emby to bardzo podobne systemy i działają nieco inaczej od Kodi. Po pierwsze są to rozwiązania komercyjne i płatne, a także wymagają do działania dwóch aplikacji: jednej jako serwera i drugiej jako odtwarzacza. Oba systemy mają wersje bezpłatne i płatne. Przykładowo, płatna wersja Plex zwana Plex Pass daje dostęp do funkcji premium oraz wszystkich aplikacji tzw. Plex Players dostępnych na różne urządzenia. Jeśli nie wykupimy Plex Pass, nadal możemy korzystać z większości funkcji serwera Plex za darmo, ale już za dostęp do możliwości odtwarzania musimy zapłacić około 25zł jednorazowo za każde urządzenie, na którym chcemy oglądać film, czy słuchać muzyki. Warto wypatrywać promocji na Plex Pass w biuletynie email Plex, czy profilach społecznościowych.

Jak działają Plex i Emby?

Najpierw należy zainstalować oprogramowanie serwera Plex lub Emby, skonfigurować go, podpiąć bibliotekę multimediów, a następnie zainstalować aplikację służącą do odtwarzania na urządzeniach, z których korzystamy, telewizor, tablet, smartfon. Dzięki serwerowi, na każdym odtwarzaczu mamy te same informacje o naszych multimediach i są one dostępne nie tylko we własnym domu, ale również poza nim – tak więc można zabrać swój tablet, czy komórkę na łąkę i tam włączyć swoją ulubioną muzę przykładowo. Synchronizacja np. tabletu i serwera jest bajecznie prosta.

Ze wszystkich tych trzech systemów, polecam Plex. Jest stosunkowo prosty w obsłudze, jest ciągle rozwijany, poprawiany i dostępny na wiele urządzeń. Nie jest to opinia sponsorowana, lecz moja własna.