Gry komputerowe, zwane inaczej grami wideo, dostępne są na różne platformy, urządzenia takie jak konsole, komórki, tablety, czy komputery. Komputery w przeciwieństwie do pozostałych urządzeń są elastyczne w budowie i składaniu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie komputera PC przeznaczonego do grania?

Procesor CPU

Zacznijmy od serca komputera, czyli procesora (CPU). Procesory obecnie posiadają od dwóch do 18 rdzeni. Ilość rdzeni i całkowita moc obliczeniowa determinują jakość działania zainstalowanego oprogramowania, w tym gier. Jeśli nie masz zbyt ograniczonego budżetu warto zainwestować w co najmniej 6-rdzeniowy procesor. Grając w nowe wymagające gry będziesz potrzebować lepszej karty graficznej, a do niej równie mocniejszego procesora, który „udźwignie” zarządzanie kartą graficzną. Procesory Intel i7, Intel i9 oraz AMD Ryzen 7 są wskazane do płynnej gry w wymagające technicznie tytuły – oczywiście dołączając do tego inne, wspomniane niżej, komponenty.

Karta graficzna GPU

Karta graficzna (GPU) to drugi bardzo ważny element komputera do gier. Płynność rozgrywki, rozdzielczość obrazu, głębia kolorów, szczegóły animacji zależą od monitora i przede wszystkim od procesora i karty graficznej. Zaleca się zakup GPU z pamięcią graficzną (VRAM) na poziomie min. 4GB. Na rynku obecnie dominują dwie firmy Nvidia i jej GeForce oraz AMD i jej Radeon.

Pamięć operacyjna RAM

Pamięć operacyjna komputera PC (RAM), jest istotna ale trzeba uważać, żeby nie przepłacić. Wszystko zależy od wymagań danej gry komputerowej, ale instalowanie pamięci powyżej 16GB jest obecnie stratą pieniędzy. Mocny procesor i GPU wraz z 16GB RAM może udźwignąć obraz o rozdzielczości 4K w 60 klatkach na sekundę.

Dysk do przechowywania danych

Dysk twardy HDD, Dysk SSD, Dysk M2 to podstawowe nośniki danych, na których instaluje się oprogramowanie. Który rodzaj dysku wybrać zależy od posiadanego budżetu. Najlepiej wybrać dysk M2 w technologii NVMe lub dysk SSD, ale w ostateczności wystarczy również dysk HDD. Różne badania pokazują, że różnice między dyskami w grach, widać przede wszystkim w czasie ich uruchamiania, gdzie na dyskach SSD i M2 uruchamiają się znacznie szybciej, a podczas rozgrywki nie odczuwa się różnicy w stosunku do HDD.

Obecnie cena 1GB danych w dysku HDD jest znacznie niższa, niż SSD i M2, tak więc za tą samą cenę otrzyma się znacznie pojemniejszy dysk HDD.

Należy podkreślić, że tylko dysk HDD posiada ruchome części i tzw. sektory na „talerzu”, które częściej ulegają uszkodzeniom. Dyski SSD i M2 nie mają ruchomych części i są zbudowane w innej technologii, więc są mniej narażone na uszkodzenia. Niektórzy do swoich komputerów instalują dysk M2 NVME na system operacyjny i podstawowe programy oraz odrębny dysk na gry, co jest dobrym pomysłem.

Karty rozszerzeń

Dostępne są dodatki PC typu karta LAN (do sieci ethernet lub WIFI), karta dźwiękowa, adapter Bluetooth, karta USB itp. Ogólnie zapomnij o zakupie dodatkowych, wspomnianych wyżej kart rozszerzeń. Pomyśl które rozszerzenia cię interesują i je potrzebujesz, i dobierz płytę główną komputera, która je posiada już wbudowane. Chyba wszystkie płyty główne na rynku posiadają kartę dźwiękową, złącza USB oraz LAN ethernet. Droższe modele posiadają również wbudowany moduł WIFI, czy Bluetooth. Karty rozszerzeń w dzisiejszych czasach są zbędne, ponadto zabierają cenne miejsce w obudowie PC. Niektóre procesory AMD nie posiadają wbudowanej obsługi grafiki i wtedy wymagane jest rozszerzenie w postaci karty graficznej.

Streamowanie gier z GeForce Now na PC i konsolę
Grając w grę za pomocą GeForce Now, nie trzeba jej instalować. Wystarczy włączyć granie i już. Gra ładowana i przetwarzana jest na serwerze w internecie.
logoTechnologie w Domu
Streamowanie gier z GeForce Now na PC i konsolę

Obudowa komputera PC

Do jakiego kartonu wrzucić powyższe komponenty? Oczywiście żartuję o tym kartonie, aczkolwiek są tacy śmiałkowie. Dochodzimy do tematu obudowy komputera PC. Na rynku jest bardzo wiele obudów różnej wielkości, należy dobrać taką obudowę, który pomieści wszystkie komponenty. Obudowy mini, w której jest płyta główna mini-ITX raczej nie wchodzą w rachubę, chyba że mamy komputer bez dedykowanej karty graficznej, a wszystkie pozostałe elementy się mieszczą. Obudowy mini, z racji tego, że są mini, mają ograniczoną wentylację, co w przypadku komputera do gier ma duże znaczenie, bo chociażby procesor mocno się nagrzewa. Tak więc mini komputer do gier polecany jest do budżetowych, tanich, konstrukcji. Najpowszechniejsza jest obudowa Mid-Tower, dostępne są również duże obudowy Full Tower. Do obydwu włoży się popularne płyty główne ATX. Full Tower to duże obudowy trudno mieszczące się na biurku, czy pod biurkiem i są polecane najdroższym konstrukcjom, które wymagają więcej miejsca na komponenty, w tym rozszerzenia.

Lubiąc kolory, można kupić obudowę ze szklanym oknem (nie polecam pleksy, która „rysuje się” od samego patrzenia) oraz karty pamięci RAM, wentylator, płytę główną i inne elementy wyposażone w światełka LED, które mogą świecić różnymi kolorami.

Monitor

Monitor nie jest wbudowanym elementem komputera, ale jako urządzenie peryferyjne równie istotne. Do dzisiejszych gier wskazana jest rozdzielczość 1080p (Full HD). Wyższa rozdzielczość 4K (UHD) oraz głębsza paleta barw HDR dopiero wchodzą na rynek gier i zakup takiego monitora ma sens tylko jeśli sama gra została skonstruowana w tej rozdzielczości i palecie barw. Ważną sprawą jest zsynchronizowanie monitora z kartą graficzną komputera. Jeśli w komputerze jest zainstalowana karta Nvidia GForce, warto zakupić monitor z obsługą G-Sync. Dla komputerów z kartą AMD Radeon, warto zakupić monitor z obsługą Free-Sync.

Teraz już wiesz na co zwrócić uwagę przy zakupie komputera przeznaczonego do gier. Oczywiście składając samodzielnie komputer PC należy spojrzeć również na szereg innych spraw, nie omówionych w tym artykule. Ten artykuł polecany jest tym, którzy kupują gotowy zestaw.