WIFI, Bluetooth LE, Zigbee, Z-Wave, Thread to protokoły bezprzewodowej łączności najczęściej wykorzystywane w systemach inteligentnego domu. Na początek, ważną rzeczą jest częstotliwość działania. Kupuj urządzenia z bezprzewodową łącznością przeznaczone na rynek europejski, gdyż te same urządzenia, z tymi samymi protokołami łączności mogą działać tylko w określonych krajach.

WIFI

WIFI to znany sposób łączności, który wdrażany jest w urządzeniach wymagających szybkie połączenie do przesyłu dużej ilości danych. Niektóre żarówki łączą się za pomocą WIFI. Moim zdaniem to duża przesada, gdyż nie jest to konieczne. Jakość działania łączności takich żarówek nie jest najlepsza i pobierają znacznie więcej energii do obsługi łączności, niż inne smart-żarówki. Urządzenia WIFI nie wymagają specjalnego hubu i łączą się bezpośrednio z ruterem, czy punktem dostępu WIFI.

Bluetooth

Bluetooth nieco szerzej wykorzystywany jest do inteligentnych domów, szczególnie jego mniej zasobożerny wariant – LE – Low Energy. Zamki i dzwonki do drzwi z wbudowaną kamerą często są w ten sposób łączności wyposażone. Urządzenia Bluetooth wymagają łączności z hubem lub z innym urządzeniem obsługującym Bluetooth (np. smartfon). Wkrótce Bluetooth LE będzie działał na zasadzie „mesh”, podobnie jak Z-Wave lub Zigbee. O „mesh” piszę poniżej.

Podczerwień (IR)

IR – łączność na podczerwień. Urządzenia działają podobnie jak piloty do telewizora i wymaga się przy nich, aby oba urządzenia komunikujące się między sobą widziały siebie wzajemnie. Przykładem urządzenia z IR jest uniwersalny pilot-ruter łączący się z wieloma urządzeniami, takimi jak RTV, rolety, światła LED.

Zigbee

Zigbee – to system stworzony specjalnie dla rozwiązań inteligentnych domów. Szeroki wachlarz urządzeń od czujników po urządzenia elektryczne wykorzystujące ten standard, czyni go idealnym rozwiązaniem do zbudowania pełnego systemu smart-home. Urządzenia łączą się z hubem obsługującym tą technologię.

Dom inteligentny vs. tradycyjny
Czy smart home jest tylko niepotrzebnym gadżetem? Czy automatyka domowa usprawnia wykonywanie codziennych czynności? Czy warto mieć inteligentny dom?
logoTechnologie w Domu
Dom inteligentny vs. tradycyjny

Z-Wave

Z-Wave – to konkurencyjny system do Zigbee, również stworzony dla budowy inteligentnych domów. Jest równie popularny i można za jego pomocą dobrać wiele urządzeń. Urządzenia łączą się z hubem obsługującym tą technologię. Najnowsza generacja to wersja „800”, zwiększająca czas pracy na baterii, prędkość działania, zasięg i bezpieczeństwo.

Różnice między Z-Wave i Zigbee

Z-Wave i Zigbee są najpopularniejszymi protokołami łączności w smart-home. Obydwa protokoły działają w oparciu o sieć typu „mesh”, a więc każde urządzenie z tą technologią pełni również rolę rutera przesyłającego dane między sobą i hubem. Różnice między protokołami polegają na prędkości przesyłu danych, zasięgu pojedynczego urządzenia, częstotliwości działania, liczbie maksymalnie podłączonych do sieci urządzeń. Przeciętny użytkownik nie musi zaprzątać sobie głowy tymi różnicami, które dla niego raczej będą niezauważalne, z jednym wyjątkiem. Producenci wykorzystujący Zigbee w swoich produktach nie muszą spełniać restrykcyjnych wymogów z kompatybilnością, więc nie wszystkie urządzenia Zigbee będą ze sobą współpracować. Wymagania organu certyfikującego Z-Wave wobec producentów są większe, co jest plusem dla tego standardu. Stowarzyszenia wprowadzające owe protokoły na rynek co jakiś czas je usprawniają, zwiększając prędkość, bezpieczeństwo przesyłu itp.

Jeśli zamierzasz uruchomić system inteligentnego domu to bierz pod uwagę raczej protokoły Z-Wave Plus lub Zigbee oraz urządzenie hub, które obsługuje kilka innych, tj. WIFI i Bluetooth. Czy inne protokoły są warte uwagi?