Zautomatyzowany dom może informować ciebie o tym, co aktualnie zostało wykonane za pośrednictwem emaila, wiadomości tekstowej SMS, wiadomości w komunikatorze, czy za pomocą komunikatu Push wyświetlanego na ekranie smartfona, tabletu, smart-zegarka. Inną drogą może być odtworzenie głosowego komunikatu na twoim głośniku. Czy to oznacza, że przy ustawianiu inteligentnego domu musisz nagrać komunikaty do plików dźwiękowych? Byłoby to zadanie karkołomne i nie do końca pożądane. Obecnie komputer sam może wygenerować głos z tekstu.
Czym są komunikaty TTS (Text to Speech)?
„Text to Speech” oznacza „z tekstu na mowę”. Syntezator mowy zmienia tekst komunikatu na plik dźwiękowy, który potem może zostać odtworzony na głośniku. Dzisiejsze syntezatory mowy są dość zaawansowane i coraz częściej bardzo dobrze przypominają ludzką mowę. Owe rozwiązanie pozwala na programowanie, ustawianie inteligentnego domu, wpisywanie wielu tekstowych komunikatów, które mogą być wysyłane w formie tekstowej i w razie potrzeby odtworzone w formie audio.


Głośniki „inteligentnych asystentów”
Firmy Google, Apple, Amazon wypuszczają od lat na rynek głośniki z wbudowanymi asystentami, tj. odpowiednio: Google Assistant, Siri, Alexa. To są syntezatory ludzkiej mowy, które bazują na tekście. Na bazie tych asystentów tworzone są również usługi tych producentów, które można zintegrować z inteligentnym domem – choć zależy to również od producenta systemu inteligentnego domu, którego używasz. Już teraz twój dom może „przemówić”, podobnie jak statek kosmiczny z filmu „Star Trek”. Jest jeszcze jedna kwestia: język polski. Najlepiej z językiem polskim radzą sobie rozwiązania syntezy mowy inteligentnych asystentów firmy Google. Reszta nieśmiało podchodzi do wsparcia naszego języka. Ale jeśli wolisz język angielski, francuski, hiszpański to problemów już nie będzie.
Powiadomienia głosowe
SMSy, emaile, czy inne wiadomości tekstowe dobrze spełniają swoją rolę. Powiadomienia głosowe są świetnym uzupełnieniem reszty komunikatów, tam gdzie tekstowa forma nie jest aż tak istotna. Wiadomość tekstowa przesłana na smartfona czasami może niepotrzebnie rozproszyć, bo jeśli ona przyjdzie, to trzeba sięgnąć po urządzenie, odblokować je żeby przeczytać wiadomość. Może to być irytujące w niektórych sytuacjach. A może lepiej byłoby, aby dom głosowo o czymś poinformował?
Przygotowanie domu do mowy
Po pierwsze, dźwięk jakoś musi zostać odtworzony. Wykorzystać możesz wieżę stereo, głośniki inteligentnych asystentów, głośniki Bluetooth zintegrowane z urządzeniem audio lub system audio multiroom itp. Po drugie, urządzenia audio muszą mieć możliwość integracji z systemem inteligentnego domu, a on mieć możliwość we własnym zakresie lub za pomocą usługi firmy trzeciej wygenerować plik audio mowy z tekstu.
W dobrym systemie inteligentnego domu możesz ustawić głośność komunikatu w zależności od pory dnia, szczególnie jak masz małe dzieci. Za pomocą automatyzacji inteligentnego domu decydujesz jak mają dźwiękowo wyglądać, głosowe powiadomienia oraz kiedy mają być wysyłane i czy w ogóle.