Granie na dużym ekranie to jest czysta przyjemność. Wydawać by się mogło, że skoro konsole do gier często podłącza się do telewizora, to wybór jest oczywisty. Jednak nie zawsze połączenie konsoli i TV jest właściwym rozwiązaniem.

Konsola do gier

Konsola do gier to urządzenie niewymagające doboru komponentów. To gotowe rozwiązanie do gier, wyciągnij z pudełka, uruchom i graj. Nie martw się o to, czy zakupiona gra „odpali się” na konsoli, jeśli jest dla niej przeznaczona.

Komputer do gier

Komputer do gier, wymaga większej wiedzy i obsługi. Zawiera w sobie szereg komponentów, które z czasem się „starzeją”, tj. nie udźwigną najnowszych tytułów gier i wymaga to udoskonalenia – np. wymiana karty graficznej, czy procesora. Komputer działa na systemie operacyjnym, który dodatkowo trzeba skonfigurować.

Co jest lepsze: konsola, czy komputer?

Napisano na ten temat wiele artykułów i większość z nich dochodzi do wniosku, że jest to kwestia osobistych preferencji. Jeśli nie jesteś osobą lubiącą „dłubanie” w komputerach i w systemach, to wybierz konsolę.

A teraz jak mają się urządzenia podłączone do telewizora? Na rynku gier czasami słychać o technologiach „G-Sync” od Nvidii, czy „Free-Sync” od AMD. To systemy synchronizacji obrazu między komputerem, a monitorem. Obydwa urządzenia muszą wspierać ten sam standard. Dzięki temu rozgrywka będzie bardziej płynna, obraz nie będzie się zacinał, słowem należy mieć sprzęt wspierający taką technologię.

Cyfrowe wersje gier planszowych
Elektroniczne gry planszowe to nowy trend i ciekawa alternatywa dla miłośników gier bez prądu nie zawsze mających kompanów do grania. Dzięki elektronicznym wersjom gier planszowych można zagrać w gry planszowe, na takich samych zasadach jak w wersji papierowej z wykorzystaniem wirtualnych graczy.
logoTechnologie w Domu
Cyfrowe wersje gier planszowych

Tylko niektóre konsole (Xbox) i telewizory (Samsung) wspierają technologię Free-Sync. G-Sync widoczne jest w komputerach z kartami Geforce i monitorami wspierającymi G-Sync. Free-Sync dostępna jest w kartach AMD Radeon i wybranych monitorach.

Grając na telewizorze narażamy się na niezbyt płynną rozgrywkę. Dobry telewizor do gier to taki, który posiada małe opóźnienia (lagi), wysokie odświeżanie obrazu, a jeśli do tego wspiera Free-Sync tym lepiej. A także ma rozdzielczość 4K i kolory HDR. Często sklepy i producenci oznaczają odpowiednio taki telewizor jako ten nadający się do gier i często też taki telewizor kosztuje więcej, niż przeciętnie. Niektóre telewizory posiadają specjalny tryb „gry komputerowe” w ustawieniach, który dostosowuje kilka parametrów. Niebawem też w telewizorach pojawi się standard łącz HDMI 2.1, który będzie wspierał technologię VRR (bardzo podobna do Free-Sync). Aby skorzystać z HDMI 2.1, zarówno urządzenia, jak i sam kabel łączący urządzenia muszą wspierać ten standard.

Odpowiadając na pytanie „Konsola, czy komputer PC do telewizora”? Głównie większość zależy od specyfikacji technicznej telewizora. Jeśli dopiero planujesz zakup telewizora i planujesz grać na Xbox, to wybierz TV z technologią Free-Sync.