Woda to ograniczony i coraz droższy zasób konieczny do życia. Czerpanie wody w domu jednorodzinnym może odbywać się dzięki studni lub wodociągowi. Do celów spożywczych wykorzystuje się niewielki procent całego zużycia wody. Najwięcej wody zużywa się na cele gospodarcze, w tym na spłukiwanie toalet. Aby twoje pieniądze „nie szły” w kanał, warto pomyśleć o zbieraniu deszczówki.
Zbieranie deszczówki to nie tylko ekologiczna moda, ale i zalecane rozwiązanie dla tych, którzy chcą obniżyć wysokość rachunków wodno-kanalizacyjnych.
Czy woda z deszczu jest zdrowa?
Deszczówka – jeśli nie ma kwaśnych deszczy – jest czysta. Mimo to, nie używa się jej do spożywczych celów. Deszczówka sama w sobie jest czysta, ale może zostać zabrudzona przez brudny dach i rynny. Deszczówka nie jest twardą wodą, więc idealnie nadaje się do prania, czy podlewania roślin. Nie zawiera ona chloru, czy innych pierwiastków widocznych w kranówce z wodociągu. Woda deszczowa to nic innego jak skroplona para wodna.
Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać?
Do wyboru masz dwie opcje: zbiornik naziemny i podziemny. Do mniejszych zastosowań polecam zbiornik lub zbiorniki naziemne. Dla większych proponuję duży zbiornik zakopywany w ziemi. Małe, naziemne zbiorniki nadadzą się do podlewania roślin doniczkowych. Chcąc myć samochód, posesję, podlewać trawnik, zainwestuj w duży zbiornik podziemny. Pojemność zbiornika zależy od tego jak dużo potrzebujesz zmagazynowanej wody. Nie ma jednak sensu montować największego zbiornika, który może zapełniać się tylko w 20 procentach – taka deszczówka będzie bardziej zabrudzona w zbiorniku. Wielkość zbiornika dobierz również w stosunku od wielkości powierzchni zbierającej wodę, czyli dachu. Dach o powierzchni 200 m3 zbierze średnio 72 m3 deszczówki w ciągu roku.
Co jeszcze powinno się znaleźć w instalacji?
W samym zbiorniku powinna być pompa, a wąż zasysający wodę nie może dotykać dna. Na dnie oraz na powierzchni osadza się brud. Koniec węża powinien pływać w wodzie, pomiędzy powierzchnią a dnem, dzięki małej boi. Sama końcówka powinna zawierać filtr zatrzymujący największe zabrudzenia. Przy rynnie podłączonej do zbiornika warto zainstalować separator liści, który zablokuje spadające liście przed zbiornikiem.


Dobrze będzie jeśli właz do zbiornika umożliwia podłączenie węża ogrodowego do podlewania ogrodu lub mycia samochodu. Deszczówka jest idealna do mycia auta. Zamiast węża można podłączyć do zbiornika wolnostojący kranik lub podczepiony pod ścianę budynku.
Gdy chcesz wykorzystać deszczówkę do spłukiwania toalet i prania, na pewno mocno zmniejszysz rachunki za wodę od firmy wodociągowej. Potrzebujesz wtedy „centralkę deszczową”, która odpowiednio rozdzieli wodę z instalacji wodociągowej, studni od wody deszczowej i przekaże deszczówkę dalej. Zabronione jest mieszanie deszczówki z wodą wodociągową, dlatego chociażby z tego względu centralka jest istotna.
Powyżej przedstawiłem najważniejsze urządzenia w instalacji deszczówkowej. Sama instalacja zawiera szereg innych dodatków, urządzeń. Zapytaj swojego instalatora co jest potrzebne. W sklepach można też kupić komplety zawierające wszystko co potrzebne.
Podatek deszczówkowy
Coraz częściej wprowadza się w kraju podatek deszczówkowy. Odprowadzanie wody deszczowej do kanalizacji spowoduje naliczenie dodatkowej opłaty liczonej od powierzchni dachów na posesji. Zbiornik na deszczówkę uchroni ciebie przed płaceniem tegoż podatku. Wystarczy zbierać deszczówkę, zamiast odprowadzać ją do kanalizacji.