Firma ESET, producent oprogramowania antywirusowego, wykryła w lutym 2020r. dziurę w zabezpieczeniach WiFi, zwaną Kr00k. Luka bezpieczeństwa umożliwia hakerom na podejrzenie przesyłanych informacji. Jeśli korzystasz z łączności WiFi o szyfrowaniu WPA2-Personal lub WPA2-Enterprise AES-CCMP wraz z urządzeniem posiadającym procesor od firmy Broadcom lub Cypress FullMac, to zaktualizuj oprogramowanie urządzenia.

Niestety z tych procesorów korzystają popularni dostawcy urządzeń takich jak Amazon (Echo, Kindle), Apple (iPhone, iPad, Macbook), Google (Nexus), Samsung (Galaxy).

Co należy zrobić?

Zaktualizuj firmware, oprogramowanie urządzeń tj. komórek, tabletów, ruterów i innych urządzeń WiFi, posiadające jeden z wymienionych wcześniej procesorów. Kiedy będzie to możliwe przejdź na najnowsze szyfrowanie zwane, WPA3. Standard WPA3 dopiero wchodzi na rynek, więc niewiele urządzeń sieciowych, jak smartfonów obsługuje ten standard obecnie.

Nowe oznaczenia standardów sieci WIFI
WIFI to rodzaj bezprzewodowej sieci komputerowej WLAN oznaczanej - w zależności od standardu - jako 802.11a, 802.11b, 802.11ad, 802.11af i tak dalej.
logoTechnologie w Domu
Nowe oznaczenia standardów sieci WIFI

Dodatkową obroną może być skorzystanie z usługi VPN (Wirtualnej Sieci Prywatnej), która zaszyfruje połączenie internetowe i przesyłane dane. Tak więc, haker zobaczy tylko niezrozumiały ciąg znaków. Pamiętaj, aby nie wykorzystywać darmowych usług VPN. Wybieraj tylko te, które nie zapisują danych o twoich poczynaniach w sieci, nie udostępniają tych danych państwowym służbom, a ich siedziba leży w kraju poza siecią „Inwigilacyjnych Oczu”.

Źródło: ESET spol. s r.o.