KSeF to kolejny z serii przykładów opisywanych w tym portalu, który jest wdrażany ze względów bezpieczeństwa i ograniczania gospodarczej „szarej strefy”, a tak naprawdę wprowadzający jeszcze bardziej inwigilację i kontrolę społeczeństwa.

Czym jest KSeF?

To nowy system wystawiania i przetwarzania faktur VAT wystawianych przez firmy. Ma on zastąpić używane dotychczas rozwiązania techniczne i prawne. Obecnie do Urzędów Skarbowych firmy będące „vatowcami” mają obowiązek przesyłania informacji o wystawianych i otrzymanych fakturach w sposób zbiorczy w ramach Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). System KSeF zastąpi JPK i znacznie rozszerzy ewidencyjne wymogi.

W ramach Krajowego Systemu e-Faktur firmy mające status „vatowca” będą zobligowane do wystawiana faktur w systemie KSeF przy użyciu programu dostarczonego przez Urząd lub własnego zintegrowanego z KSeF. Papierowe faktury i te wystawiane w systemach księgowych firm poza KSeF przestaną być pełnoprawnymi dokumentami, a staną się tylko obrazem (zdjęciem) faktury. Prawdziwą fakturą będzie ta zapisana w centralnym, rządowym, skarbowym systemie KSeF. A firmy otrzymujące taką fakturę automatycznie będą mogły ją zaksięgować w swoim systemie księgowym. Takiej faktury nie można zgubić, więc i duplikaty znikną. Nie będę rozwijał tego tematu pod kątem księgowym i prawnym, wspomnę tylko że znacząco negatywnie taki system wpłynie na działalność firm ze względu na restrykcyjność tego systemu.

KSeF i zagrożenie prywatności

KSeF to system centralny, który będzie używany przez państwowe służby, nie tylko przez Urzędy Skarbowe. W tym systemie będzie zapisana cała faktura, a więc dane sprzedawcy i nabywcy (co najmniej imię i nazwisko, nazwa firmy, adres), informacje o zakupionym towarze, jego ilości i wartości, data sprzedaży itp. Z uwagi na zawarte szczegółowe informacje o transakcji, udostępnione Rządowi tajemnica handlowa zniknie z życia publicznego, a przeciętny Kowalski straci jeszcze więcej prywatności.

Rząd Polski będzie wiedział ze szczegółami o twoich zakupach, które to informacje mogą zostać wykorzystane przeciwko tobie teraz lub za 10 lat, gdy Rząd (przeciwnicy polityczni) uzna to za stosowne. Takie informacje o ludziach, społeczeństwie usprawnią inżynierię społeczną. Rząd jeszcze lepiej pozna społeczeństwo i może tworzyć prawo, wprowadzać opłaty w oparciu o zdobyte informacje również z systemu KSeF. Kontrola społeczeństwa to nie jest tylko domena reżimów totalitarnych.

Przykładowo, kanadyjski rząd zablokował karty bankowe osobom protestujących w trakcie epidemii COVID-19, aby wymusić na nich koniec protestów. Taka sytuacja jasno pokazuje, że rządy nie cofną się przed niczym – nawet w demokracji – aby stłumić niezadowolenie społeczne. Do tego doprowadza scentralizowany i w pełni inwigilowany system finansowy.

Należy podkreślić, że KSeF to niejedyne źródło informacji o obywatelach. Firma Meta (m.in. Facebook, Instagram, Whatsapp) oraz Alphabet (m.in. spółki Google, YouTube, Android) regularnie udostępniają wiedzę o użytkownikach nie tylko w ramach działalności śledczej, ale również do profilowania obywateli wielu rządom i nie wykluczone, że i Polska z tego korzysta.

Zabezpieczenie laptopa i przekraczanie państwowych granic
Kontrola sprzętu elektronicznego, laptopa, smartfona na lotnisku i stojące za tym zagrożenia prywatności.
logoTechnologie w Domu
Zabezpieczenie laptopa i przekraczanie państwowych granic

Jak się chronić?

Po pierwsze protestuj, nie zezwalaj na zwiększanie inwigilacji, która może być ukryta pod ładnie brzmiącymi ustawami i rozporządzeniami.

Po drugie, stwórz odrębną personę do zakupów, a więc podawaj w zamówieniu nieprawdziwe dane osobowe np. Jan Kowalski, inny adres pocztowy do faktury i używaj paczkomatów do wysyłki. W zamówieniu podawaj email i telefon używane tylko do zakupów. Niestety twój numer telefonu jest powiązany z twoją tożsamością, chyba że użyjesz numeru zarejestrowanego w Czechach lub „na słupa”. Pamiętaj, że robiąc zakupy podając fałszywe dane osobowe możesz stracić prawo do gwarancji, obsługi posprzedażnej lub mieć inne negatywne implikacje, a więc sam zdecyduj kiedy „odrębna persona” będzie dla ciebie ważna i gotowa do użycia.

Po trzecie, płać gotówką.

Po czwarte, rób zakupy w sklepach stacjonarnych i bierz tylko paragon, nie fakturę.

Po piąte, korzystaj z usług firm trzecich generujących odrębną personę, jednorazowy numer karty płatniczej, oferujące skrzynkę pocztową w ramach odrębnej persony – tego typu usługi są obecne w USA, w Polsce tylko niektóre z nich.

Po szóste, zrezygnuj z jakichkolwiek usług firm wspomnianych wyżej tj. Meta, Alphabet.

Jak widzisz są rozwiązania, ale komplikują one życie. Rządy bez twojego i twoich znajomych sprzeciwu będą posuwać się coraz dalej (vide: zakaz szyfrowania w komunikatorach), aby móc jeszcze bardziej kontrolować społeczeństwo. Być może myślisz, że właśnie czytasz głupie farmazony, które nie mają wpływu na twoje życie, lecz gdy za jakiś czas „otrzeźwiejesz” z tej arogancji, będzie już za późno, bo zmiany w prawie pójdą za daleko.