Który kabel Ethernet Cat5e, Cat6a, Cat7 wybrać?

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Wiem, że obecnie w domach, mieszkaniach głównie używa się WiFi do połączenia z siecią komputerową. Standardy sieci WiFi co kilka lat są usprawniane, a transfer przyspieszany. Mimo tego kabel nadal jest lepszym rozwiązaniem pod kątem jakości, stabilności połączenia. W domowej sieci komputerowej Ethernet używa się kabli, które mają różny standard i jakość przesyłu. Bardzo dobrą jakość przesyłu można utrzymać, a zakłócenia wyeliminować poprzez instalację kabli z dala od źródeł zakłóceń (np. elektryki), używanie ekranowych wersji i przy niezbyt długich odległościach między urządzeniami (np. między komputerem PC, a switchem).

Kable sieciowe Cat5 vs. Cat6 vs. Cat7

Należy podkreślić, że kable Ethernet instaluje się w domu raczej na stałe, często wmurowane w ścianę. Tak więc, przy doborze kabli należy wziąć pod uwagę nie tylko aktualne potrzeby, ale również te za 15 lat, aby wyeliminować konieczność wymiany kabli i remontu z tego powodu.

Z uwagi na rosnącą liczbę urządzeń elektromagnetycznych w domu, które zakłócają transmisję w kablach Ethernet, należy używać kabli „ekranowych” (ang. skrót STP). Oznacza to posiadanie dodatkowej warstwy ochronnej przed zakłóceniami. Ekranowe powinny być również wtyczki i gniazdka Ethernet.

Kabel Ethernet Cat5

Dotychczas wraz ulepszoną wersją Cat5e najczęściej instalowany w domach. Kabel 5e wystarcza do przeciętnych domowych zastosowań. Do streamowania gier i filmów o ultra wysokiej rozdzielczości Cat5/5e może nie wystarczyć. Standard ten powoli odchodzi do historii przy domowych zastosowaniach.  Kable Cat5 i 5e są najczęściej nieekranowane, więc podatne na zakłócenia. Zakłócenia spowalniają transmisję danych. Planując instalację sieci Ethernet w domu zapomnij o 5. Kategorii.

Kabel Ethernet Cat6

Obecnie standard ten zastępuję kable Cat5 w domach. Jest przystosowany do szybkiego przesyłu danych w sieciach 10G Ethernet. Na obecne, domowe potrzeby w zupełności wystarczy. Swobodnie prześlesz duże pliki i multimedia o wysokie rozdzielczości. Cat6 doczekała się następcy zwanego „6a”. Różnica między tymi standardami jest w dwóch kwestiach. Pierwsza dotyczy odległości między switchem, a urządzeniem końcowym (np. komputerem PC). Cat6a utrzymuje pełną, niezakłóconą transmisję danych do 100 metrów, a wariant „6” tylko do 55m. Druga dotyczy ekranowania, gdzie kabel Cat6 może być ekranowy lub nie, a Cat6a tylko ekranowy. Planując instalację sieci Ethernet w domu wybierz kabel Cat6a dzięki któremu stworzysz 10-gigabitową sieć w przyszłości, bez potrzeby wymiany kabla.

Kabel Ethernet Cat7

Jak można się domyśleć to następca kabli Cat6. Transfer jest nieco szybszy od poprzednika oraz posiada silne ekranowanie. Z tego powodu budowa kabla jest na tyle różna od przednika, że wymaga nieco innych gniazdek i wtyczek Ethernet. Kabel nie traci szybkości transmisji do 100 metrów. Wydaje się, że wykorzystanie kabla Cat7 w domy dzisiaj i w kolejnych 10 latach jest zbędne, gdyż trudno będzie przekroczyć ograniczenia kabli Cat6a. Czy używać kabli Cat7 w domu? Jeśli jesteś power-użytkownikiem, musisz mieć 10Gb Ethernet, zamiast standardowych 1Gb i masz gruby portfel, to czemu nie.

Ethernet w domu? Dla 95 proc. domów wystarczy ekranowy kabel Cat6a, pozostali mogą pokusić się o wersję Cat7.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.