Rządy przeróżnych państw również dzięki lobby międzynarodowych instytucji finansowych robią wszystko, żeby nie dopuścić na upowszechnienia się kryptowalut (vide: Facebook i kryptowaluta Libra). Obecny system finansowy oparty jest na kontroli społeczeństwa, a kryptowaluty uwalniają ludzi od niej. Pieniądze w kryptowalutowym portfelu są często nie do ruszenia przez osoby trzecie, a pieniądze w banku mogą zniknąć z twojego konta w każdej chwili (vide: kryzys finansowy na Cyprze). W banku masz prawo dysponować pieniędzmi na koncie, ale nie są twoją własnością. Banki i inne organizacje aparatu państwowego oczerniają kryptowaluty, twierdząc że to „samo zło”. Jednak problemem nie są kryptowaluty, tylko ludzie. Oszustów jest znacznie więcej na rynku złotówek, dolarów i euro, czy idąc tokiem rozumowania banków, należy również i te waluty zdelegalizować?

Warto przekonać siebie do kryptowalut, które przynoszą więcej wolności dla każdego użytkownika. Na początek można wykorzystywać kryptowaluty do wymiany drobnych kwot między znajomymi, aby użytkowników krypto było jak najwięcej. A im będzie ich więcej, tym częściej firmy będą je honorować, żeby potem organizacje biznesowe wpływały na rządy wprowadzające bardziej przyjazne przepisy i fiskalizm wobec kryptowalut. Ważnym czynnikiem finansowym wobec popularyzacji kryptowalut jest stabilność ich kursu, który posiada tylko tzw. „stable coin”. Taka kryptowaluta posiada sztywny kurs wobec walut fiducjarnych (np. dolara).

Robienie zakupów za pomocą kryptowalut

Obecnie niewiele firm w Polsce oferuje możliwość płatności kryptowalutami, ale niektóre zagraniczne i owszem. Byłbym ostrożny z wyszukiwaniem sklepów internetowych na świecie udostępniających płatności krypto. Wiele z nich jest mało znanych, co rodzi ryzyko nieotrzymania zakupionego towaru. Istnieje możliwość zakupu za pomocą krypto takich usług jak VPN (Wirtualna Sieć Prywatna), szyfrowana skrzynka email, szyfrowane dyski w chmurze itp. w znanych, legalnie działających firmach. Takimi usługami i formami płatności zapewne powinny zainteresować osoby mające realny wpływ na rzeczywistość: prawnicy, dziennikarze, politycy, bogaci biznesmeni, aktywiści. Płatności krypto pozwalają zachować anonimowość pod pewnymi warunkami.

Bankowa karta płatnicza przypisana jest do twojej tożsamości łącznie ze wszystkimi transakcjami. Płacąc kartą za usługi chroniące prywatność zostawiasz ślad, co mogą wykorzystać państwowe służby. Rozwiązaniem jest kryptowaluta. Już wcześniej pisałem o tym, jak robić anonimowo zakupy. Pamiętaj, że kryptowalutę też musisz kupić anonimowo, gdyż transakcje krypto (np. bitcoinowe) można łatwo namierzyć i powiązać z twoją tożsamością jeśli np. skorzystałeś z giełdy kryptowalut lub karty płatniczej powiązanej z twoimi danymi osobowymi.

Jak anonimowo zamawiać produkty i usługi?
Permanentna inwigilacja w Internecie postępuje. Organizacje państwowe i duże firmy komercyjne, obdzierają nas z resztek prywatności wykorzystując dane o nas. Jak temu zaradzić?
logoTechnologie w Domu
Jak anonimowo zamawiać produkty i usługi?

Jesteś nowy w świecie kryptowalut?

Zacznij od podstaw i przeczytaj dostępne artykuły o krypto w tym serwisie. W świecie kryptowalut nie ma (bo nie ma takiej potrzeby) banków i instytucji finansowych, które kontrolują twoje krypto-finanse. To ty jesteś „sam swoim bankiem”. Tylko ty odpowiadasz za bezpieczeństwo swoich środków i tylko ty masz do nich dostęp (chyba że wybierzesz kryptowalutę wydawaną przez jakiś rząd, wtedy takiej kontroli i anonimowości nie masz). Transakcje robione kryptowalutami są ostateczne, to znaczy że nie można ich cofnąć, dlatego lepiej nie popełniać błędów wykonując krypto-przelew. Portfela z kryptowalutami nie udostępnia się nikomu. Prywatne Klucze Szyfrujące dające dostęp do danych tj. kryptowaluty w portfelu trzyma się w sejfie.

Portfel daje możliwość dostępu do własnej kryptowaluty w ramach systemu blockchain rozsianego po całym świecie. Sama kryptowaluta nigdy nie opuszcza systemu blockchain, jest ona tylko blokowana na rzecz posiadacza Klucza wpisanego w Portfelu. Sam blockchain (szczególnie tych popularnych kryptowalut) posiada silne szyfrowanie danych, którego dane nie są dostępne dla osób postronnych, również manipulacja danymi nie jest możliwa. Często systemy blockchain używają najlepszych metod kryptografii na świecie. Systemu blockchain, a więc ich kryptowalut tam działających nie wyłączy jedna firma, czy rząd jakiegoś państwa gdyż jest to system rozproszony po całym świecie, bez centralnej jednostki – jednak nie wyklucza się wyjątków, np. kryptowalut i blockchain stworzonych przez same rządy.