Dzisiejsze telewizory rozrastają się w calach, mają coraz to lepsze matryce obrazu oraz funkcje smart-tv z przeróżnymi aplikacjami, a także są coraz cieńsze. To właśnie grubość telewizora sprawia, że jakość prezentowanego dźwięku jest „znośna”. Lepsze brzmienia uzyska się po podłączeniu kina domowego, soundbara lub zestawu stereo i tu z pomocą przychodzi technologia HDMI ARC.

Przez wiele lat zestawy audio, takie jak kina domowe i HiFi mogły być podłączane do telewizora za pomocą tzw. kabla optycznego. Takie rozwiązanie wymagało pociągnięcia dodatkowego kabla i było rozpowszechnione, kiedy dźwięk przesyłany był analogowo, a nie jak dzisiaj, cyfrowo.

Wzrost ilości cyfrowych multimediów wymusiło stworzenie cyfrowego standardu do przesyłania obrazu i dźwięku, zwanego w skrócie HDMI. Od czasów jego powstania jakość obrazu i dźwięku się poprawiła, teraz mamy obraz 4K UHD i dźwięk przestrzenny Dolby Atmos. Co jakiś czas powstawały nowe wersje standardu HDMI, aby sprostać technicznym wymaganiom. Obecnie najnowszym standardem jest HDMI 2.1.

Jednoczesne przesyłanie dźwięku i obrazu

Po tym nieco dłuższym wstępie przyjrzyjmy się bliżej technologii HDMI ARC. Daje ona możliwość przesyłania dźwięku po jednym kablu HDMI, bez konieczności użycia kabla optycznego. Wystarczy jednym kablem połączyć telewizor z kinem domowym, soundbarem lub zestawem stereo, czy odtwarzaczem Blu-ray. Oczywiście wszystkie urządzenia muszą wspierać standard ARC.

Wady ARC

Niestety ARC nie jest idealne, ale i na to jest rozwiązanie. Technologia ARC ma ograniczone możliwości przesyłu, a więc nie usłyszymy bogatego, przestrzennego dźwięku o najnowszych standardach, tj. Dolby Atmos, Dolby TrueHD, DTS-HD MA, DTS:X. Przy zbyt wymagających ścieżkach dźwiękowych, dźwięk zostanie skompresowany, a ilość ścieżek ograniczona do 5.1. A więc, czy można obejść ten problem? Tak.

Jak ustawić najlepszy obraz projektora multimedialnego?
Obraz z projektora wygląda najlepiej w mocno przyciemnionym lub całkowicie ciemnym pomieszczeniu. Poznaj podstawowe zasady jego instalacji.
logoTechnologie w Domu
Jak ustawić najlepszy obraz projektora multimedialnego?

HDMI eARC – następca bez wad

Odpowiedzią na rosnące potrzeby widzów, audiofilów jest standard HDMI eARC. To ulepszona wersja, która umożliwi przesyłanie najnowszych standardów zapisu dźwięku. Wszystkie urządzenia, z których korzystamy do przesyłania dźwięku muszą wspierać HDMI eARC. Kupując sprzęt ze złączem HDMI 2.1, otrzyma się również obsługę standardu HDMI eARC. Starsze wersje HDMI 2.x mogą obsługiwać eARC pod warunkiem wdrożenia takiego rozwiązania przez producenta sprzętu.

Jaki kabel HDMI jest potrzebny do obsługi ARC?

Większość kabli HDMI poradzi sobie z ARC, w tym z eARC. Tylko najstarsze z nich mogą mieć problem z przesyłaniem przestrzennego dźwięku o dużym bitrate (cyfrowej jakości). Technologia eARC nie jest wstecznie kompatybilna, a więc nie współpracuje z ARC.

HDMI CEC

Pożytecznym uzupełnieniem tej technologii jest inna o nazwie HDMI CEC. Pozwala ona na obsługę kilku urządzeń: telewizora, kina domowego, odtwarzacza Blu-ray i tym podobnych jednym pilotem. Włączasz, wyłączasz, zmieniasz głośność, sterujesz urządzeniami jednym pilotem, o ile obsługują one HDMI CEC.