Nowoczesny dom musi charakteryzować się wysoką dozą energooszczędności i termicznej ochrony. Budowanie domu z myślą o niskim wskaźniku utraty ciepła jest dzisiaj koniecznością, nie tylko ze względów ekologicznych, kosztowych, ale czasami też prawnych. Unia Europejska co jakiś czas „podkręca śrubę” standardów izolacyjności jakimi charakteryzować się muszą nowobudowane domy.

Wydawać by się mogło, że ściana ma ogólnie lepszą izolację, niż okno. Nie zawsze tak jest, to właśnie okno często okazuje się bardziej wydajne pod kątem utrzymania ciepła. Okna, szyby, ramy są różne, mają różne właściwości, a źle zamontowane mogą przysporzyć problemów, np. w postaci rozwoju wilgoci i grzybów przy tzw. „mostkach termicznych”.

Mostki termiczne zagrożeniem dla twoich oszczędności

Mostki termiczne to miejsca między oknem, a ścianą, które niezbyt dobrze zaizolowane przepuszczają ciepło. W zimnych miesiącach różnica temperatur spowoduje skraplanie się powietrza w mostku, co w konsekwencji spowoduje powstanie wilgoci i grzybów. Najlepsi – a więc nie wszyscy niestety – monterzy okien i drzwi wiedzą jak wyeliminować mostki, które mogą przysporzyć w przyszłości mieszkańcom wiele problemów i utraty ciepła.

Rodzaje okien i szyb stosowanych w domach jednorodzinnych

Wybierając okna, w tym szyby zwróć uwagę na ich termiczność, ochronę cieplną. Standardem są okna o współczynniku od 1,2 do 1,4Uw. Za pomocą wskaźnika Uw określa się ilość energii (mocy) przenikanej przez okno na powierzchni 1 metra kwadratowego przy jednoczesnej różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz. Im mniejsza wartość, tym lepiej, a więc lepsza izolacja cieplna. Wartość Uw okna jest uśredniana, gdyż inną izolację ma rama, inną szyba. Ponadto od montażu również zależy izolacja termiczna, vide: mostki termiczne.

Standardowo wykorzystuje się okna dwuszybowe, czyli szyba po obu stronach, a w środku specjalny gaz zmniejszający przenikanie ciepła. W domu wysoce energooszczędnym, albo pasywnym stosuje się okna trzyszybowe. Mają one bardzo dobrą izolację cieplną, która działa dość wyjątkowo w kontakcie ze słońcem. Latem gdy słońce jest wysoko, pomieszczenia nie nagrzewają się tak bardzo jak przy zwykłych oknach dwuszybowych. Z kolei zimą, gdy słońce jest nisko i promienie padają prostopadle na szybę, pomieszczenie wewnątrz nagrzewa się.

Ramy okienne mogą być zrobione z drewna, plastiku PCV, aluminium. Drewniane ramy nie nagrzewają się, ale wymagają konserwacji co kilka lat. Ramy z PCV są tańsze od drewnianych, bardziej uniwersalne, o dobrej izolacyjności i długiej żywotności. Ramy z aluminium nie nadają się do domów energooszczędnych.

Smart-irygacja ogrodu
Aby uchronić się przed niepotrzebnymi kosztami eksploatacji i zacząć oszczędzać wodę wystarczy używać systemu do irygacji ogrodu.
logoTechnologie w Domu
Smart-irygacja ogrodu

Czym ocieplić zewnętrzną ścianę domu?

Rodzaj ocieplenia dobiera się w zależności od materiału z jakiego zbudowana jest ściana. Termoizolacyjność samej ściany determinuje również grubość dodatkowej izolacji. Często stosuje się styropian głównie z powodu niskiej ceny, ale i dobrej izolacyjności.

Nowym hitem jest styropian grafitowy, który ma ciemnoszary kolor. Styropian grafitowy jest cieńszy od bardziej znanego, białego i ma lepszą termoizolacyjność. Decydując się na grafitową odmianę wynajmij do niego najlepszych fachowców, którzy wiedzą jak go kłaść. Styropian wymaga większego rygoru i dbałości w montażu głównie pod kątem słońca. Materiał ten zmienia swoją objętość pod wpływem ciepła, kiedy promienie słoneczne bezpośrednio na niego padają. Należy chronić ten materiał przed słońcem. Chyba nietrudno sobie wyobrazić co się stanie w zimie, gdy twój dom zostanie zaizolowany styropianem grafitowym w słoneczny, letni dzień bez zachowania ostrożności.

Inną formą termoizolacji jest wełna mineralna. Wykorzystuje się ją tam, gdzie nie da się wykorzystać styropianu. Jest ona giętka, sprężysta, znakomicie wypełni zakamarki, a więc świetnie nadaje się do konstrukcji domu budowanego metodą szkieletową. Węższe i łatwiejsze w montażu są wełniane, lamelowe płyty.

Dokładny proces ocieplania ścian wymaga różnych, innych elementów budowlanych, a sam proces jest dość złożony. Opisałem tutaj główne aspekty i materiały do ocieplenia mieszkalnego budynku.