Państwowe służby ochrony i urzędy nadużywają hasła „bezpieczeństwo narodowe” i podsłuchują … najczęściej zwykłych obywateli, a nie terrorystów. Mimo wprowadzania funkcji szyfrowania komunikacji, komunikatory Facebooka nie należą do grupy komunikatorów chroniących prywatność użytkowników. Często osoby szukające prywatnych alternatyw wybierają program do rozmów zwany „Signal”, który został poparty przez Edwarda Snowdena (przyp. upublicznił on nadużycia inwigilacji amerykańskich służb ludzi na całym świecie). Komunikator Signal byłby niemal idealny gdyby nie jedna poważna wada. Do rejestracji konta użytkownika wymagany jest numer telefonu, który również może być wykorzystywany do odzyskiwania hasła, jeśli użytkownik go zapomni. W teorii wszystko wygląda ładnie, ale przecież nie żyjemy w świecie z idealnymi ludźmi. Poza tym użytkownika Signala można namierzyć za pomocą numeru IP przechowywanego przez operatora Signala.
Skoro Signal zbiera i przechowuje numery telefonów i IP użytkowników, to można ich namierzyć w razie potrzeby. Hasła reklamowe Signala pokazują, iż jest to jeden z najbardziej bezpiecznych i prywatnych komunikatorów. Rzeczywiście funkcje szyfrowania rozmów „end-to-end” robią wrażenie, klucze szyfrujące nie opuszczają urządzeń. Mimo zapewnień, że numery telefonów użytkowników są bezpieczne, zawsze istnieje ryzyko, że w jakiś sposób osoby postronne mogą się do nich dobrać – włamania i wycieki danych codziennie się zdarzają w różnych firmach na świecie. Czy są bezpieczne i prywatne komunikatory, które nie wymagają numeru telefonu użytkownika? Poznaj dwa programy: Status oraz Session.
Komunikator Status
Ten program do internetowych rozmów oferuje pełne szyfrowanie „end-to-end”, co oznacza że klucze szyfrujące nie opuszczają urządzenia, cała transmisja jest szyfrowana. Program zawiera wszystkie podstawowe funkcje jak każdy komunikator oraz inne ciekawe: rozmowy 1:1, rozmowy grupowe, rozmowy publiczne (publiczne spotkanie online, do którego każdy może dołączyć). Transmisja odbywa się z pominięciem centralnego serwera, a więc nie ma trzeciego urządzenia podczas rozmowy. Połączenie typu „peer-to-peer” łączy bezpośrednio urządzenia nadawcy i odbiorcy.

Komunikator Status pełni również rolę portfela kryptowalut, więc będzie to dla ciebie idealne rozwiązanie jeśli ty i twoi znajomi również korzystacie z kryptowalut. Za pomocą portfela kryptowalut możesz połączyć się ze stronami internetowymi i usługami online zdecentralizowanego Internetu (web3). W swoim krypto-portfelu możesz przechowywać swój identyfikator do logowania do zdecentralizowanych stron sieci typu web3. Portfel to również możliwość wysyłki i odbioru wielu kryptowalut. Status jest aplikacją typu web3, bo korzysta ze zdecentralizowanej sieci blockchain Ethereum. Wiadomości nie są przechowywane poza urządzeniami użytkowników. Adres oficjalnej strony to: Status.im
Komunikator Session
Oprogramowanie do rozmów o nazwie Session nie ma kryptowalutowych funkcji i zawiera wszystko to co jest potrzebne do rozmów – w tym kontekście jest bardzo podobny do komunikatora Status. A więc otrzymujesz szyfrowanie „end-to-end”, rozmowy indywidualne, grupowe i publiczne. W przeciwieństwie do poprzednika, Session umożliwia nie tylko wysyłanie tekstowych wiadomości i zdjęć, ale również wiadomości audio. Transmisja odbywa się w oparciu o zdecentralizowaną sieć typu „onion” podobną do sieci TOR. Adres oficjalnej strony to: Getsession.org

Obydwa komunikatory nie umożliwiają rozmów wideo jak na razie. Natomiast są to programy „open source”, a więc każdy może podejrzeć jak są zbudowane i jak działają, co zwiększa bezpieczeństwo. Do założenia konta użytkownika w obu nie jest wymagany email, ani numer telefonu.
Komunikator SimpleX Chat
Na wyróżnienie zasługuje również komunikator SimpleX Chat, który został stworzony z myślą o lepszej prywatności i bezpieczeństwie w internecie. Witryna Simplex.Chat dobrze prezentuje funkcje i możliwości programu. Dostępne są wiadomości tekstowe, głosowe, rozmowy audio i wideo i przesyłanie plików. To jest aplikacja otwartego źródła („open source”), więc każdy fachowiec może podejrzeć kod programu i jego działanie.