Przez lata myślałem, że inteligentny dom jest produktem dla bogatych snobów, gadżetem, którym można się pochwalić znajomym. Jednak im bardziej poznawałem świat e-domów, tym szybciej zmieniałem zdanie. Obecnie uważam, że za kilkadziesiąt lat „inteligentny dom” będzie tak samo istotny w kosztorysie budowy domu, jak dzisiaj elektryczność. Instalacja smart-dom nie jest tylko gadżetem, lecz może być też pożyteczna. Już teraz warto wdrażać instalację inteligentnego domu. Poznaj hamujące – być może i ciebie – mity przed wdrożeniem e-domu.
Inteligentny dom jest zbyt drogi
Instalacja inteligentnego domu może mieć różną postać, gdyż na rynku dostępne są przeróżne rozwiązania. Samochód kupisz za milion złotych, ale również za pięć tysięcy złotych. Tak samo masz do wyboru instalacje za kilkadziesiąt tysięcy złotych lub za kilka tysięcy złotych. W przeciwieństwie do aut, tanie instalacje e-domów nie muszą mieć gorszej jakości wykonania. Warto popytać, rozeznać się – również na TechnologieWdomu.pl – aby poznać wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Koszt zależy od produktu, producenta oraz wielkości twojej nieruchomości. A jeśli masz techniczną smykałkę to wiele prac możesz wykonać samodzielnie, co jeszcze bardziej obniży koszty. Inteligentny dom jest rozwiązaniem na każdą kieszeń.
Trzeba znać się na technologiach
Nie znasz się na technologiach, a Internet wykorzystujesz głównie do odbioru emaili i przeglądania Instagrama? Inteligentny dom jest również dla ciebie. Produkty e-domów oferują różny poziom obsługi, instalacji itp. Niektóre nie wymagają znajomości technologii. Produkty takie jak Google Home, Amazon Echo, Samsung SmartThings są bardzo proste w obsłudze. Ich wadą jest działanie w tzw. „chmurze”, a więc fundamentem ich działania jest połączenie z Internetem. Apple HomeKit jest również łatwy w obsłudze i nie wymaga połączenia z Internetem. Integracja czujników i innych urządzeń, które współpracują z ww. produktami jest prosta i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
E-dom to konieczność podłączenia wielu urządzeń
Dzisiejsze systemy inteligentnego domu są modułowe. Oznacza to, że po zakupie centralki (inaczej huba) inteligentnego domu możesz integrować swój dom z czasem. Najpierw może to być oświetlenie w salonie i kuchni, potem w kolejnych pokojach, później termostaty przy grzejnikach, następnie wieża stereo i tak dalej. Zastanów się co inteligentny dom ma robić, a następnie ustal jakich produktów potrzebujesz i bynajmniej nie musisz kupować wszystkiego naraz.


Brak prywatności, większa inwigilacja
Ta kwestia jest oczywiście bardzo istotna i jeśli jest ona dla ciebie ważna pozbądź się również smartfona. Czy inteligentny dom uchroni prywatność? Tak, pod warunkiem, że zapamiętasz kilka kwestii:
- Nie używaj produktów działających w „chmurze”
- Zablokuj dostęp do Internetu kamerom (wtedy stracisz też możliwość oglądania obrazu poza domem, choć można „zjeść ciastko i mieć ciastko”)
- Odznacz w ustawieniach urządzeń i usługach podpiętych pod smart-dom opcję przesyłania danych statystycznych, testowych, marketingowych, anonimowych itp.
- Zezwól na dostęp do panelu administracyjnego urządzeń tylko wybranej osobie/osobom, które zarządzają ustawieniami e-domu.
- Zwiększ bezpieczeństwo twojej sieci komputerowej oraz instalacji inteligentnego domu
- Nie otwieraj portów w ruterze na zewnątrz (domyślnie są one zamknięte)
Zbędny wydatek
Zautomatyzowany dom należy traktować jako inwestycję, niż koszt. Wartość nieruchomości rośnie po zainstalowaniu systemu inteligentnego domu. Zadaniem takiego domu jest nie tylko łatwiejsze sterowanie, ale przede wszystkim automatyzacja wielu domowych czynności. Dzięki e-domowi oświetlenie może być oszczędzane, podobnie jak ogrzewanie poprzez wspomniane wyżej automatyzacje. Przykładowo, ogrzewanie samoczynnie się wyłączy jeśli system wykryje otwarte okno – pod warunkiem, że wcześniej to ustawisz. Twój dom wyręczy cię w oszczędzaniu energii, np. gdy wychodzisz jako ostatni z domu i zapomnisz wyłączyć światło. Smart-dom może posiadać funkcje znane do tej pory w innych systemach, np. funkcje antywłamaniowe.
Duże oszczędności w zużyciu energii
Krótko wspomnę, że inteligentny dom oszczędza twoją energię, ale nie licz na ogromne oszczędności. Jeśli jednak zintegrujesz instalację paneli fotowoltaicznych i ogrzewania C.O. z centralką e-domu, a w niej wpiszesz automatyzacje oszczędzania energii zoptymalizowane pod kątem jej produkcji i zużycia, to możesz zaoszczędzić więcej.