Muzykę można słuchać poprzez dobrą więżę stereo, ale tylko w jednym miejscu. Nagłośnienie „multiroom” umożliwia przesyłanie i odtwarzanie muzyki niemal w całym domu i ogrodzie, czyli wszędzie tam gdzie jest podłączony głośnik. Rodzaj i jakość systemu audio Hi-Fi zależy od posiadanego budżetu oraz technicznych warunków instalacji w domu.
Być może już spotkałeś się z systemem multiroom w hotelu, który umożliwia odsłuch telewizji lub radia przez głośnik w łazience. Inną podstawową formą multiroom jest zintegrowanie głośnika Bluetooth w pokoju z wieżą stereo w innym pokoju. To jest podstawowa forma „multiroom audio”, a możliwości są znacznie większe.
Rodzaje systemów audio typu multiroom
System nagłośnienia multiroom może być synchroniczny lub asynchroniczny. W tym pierwszym, wszystkie głośniki odtwarzają to samo w danym momencie. W drugim, można różnicować odtwarzane audio, a więc muzyka odtwarzana jest niezależnie. Systemy instalowane przez profesjonalne firmy, najczęściej są przewodowe. Całą przewodową instalację przeprowadza się na etapie budowy domu lub gruntowego remontu, aby zachować estetykę wystroju wnętrza. W takich instalacjach głośniki bardzo często są wbudowane w sufit lub ścianę (głośniki podtynkowe), a inne modele są zawieszane na zewnątrz ściany. Głośniki w ogrodzie muszą być odporne na warunki atmosferyczne. Profesjonalna firma powinna montować głośniki w oparciu o wystrój wnętrza, aby jakość odtwarzanej muzyki była najlepsza – pogłosy, echa, niewłaściwe tłumienie dźwięku to ryzyko każdej instalacji audio. Na takie usługi decydują się raczej majętni audiofile.
Ostatnie lata pokazały wysyp bezprzewodowych systemów multiroom. Świetne rozwiązanie dla już zamieszkałych budynków. Transmisja odbywa się za pomocą różnych technologii. Niektóre produkty, jak firmy Sonos, przesyłają sygnał za pomocą własnej sieci gdzie głośniki same tworzą odrębną sieć. Inni producenci wykorzystują do tego łączność domowej sieci WIFI, co może ją spowolnić jeśli siła sygnału i sam ruter/punkt dostępowy jest słaby technicznie. Jeśli domowa sieć WIFI oparta jest na standardzie WIFI4 lub wyższym, a sygnał jest silny i niemocno zakłócany to nie powinno być problemów z transmisją muzyki. W ramach WIFI wykorzystuje się autorski protokół danego producenta (np. Yamaha MusicCast) lub szerzej wykorzystywane standardy DLNA lub Chromecast, które bezstratnie przesyłają muzykę. Najlepszą synergię i wydajność nagłośnienia multiroom uzyska się jeśli sprzęt pochodzi od jednego producenta, tj. urządzenia należą do tego samego „ekosystemu”. W sklepach można spotkać systemy pracujące na sygnale DTS Play-Fi, który nie jest zamkniętym ekosystemem jednego producenta. Urządzenia z DTS Play-Fi różnych producentów mogą ze sobą współpracować i można je sterować za pomocą jednej aplikacji na smartfonie. Bezprzewodowe słuchawki mogą być elementem systemu nagłośnienia multiroom.
Elementy systemu multiroom audio
Głównymi elementami wielopokojowego nagłośnienia są głośniki oraz centralka, która może być aplitunerem stereo, wieżą stereo wyposażoną w funkcję multiroom. Centralką może być również serwer audio, który zawiera dysk twardy z muzycznymi plikami. Bardziej techniczne osoby mogą same stworzyć swój system multiroom audio za pomocą RaspberryPi i darmowego programu Volumio. Odtwarzacze audio nie muszą ograniczać się tylko do muzyki na lokalnym dysku. Teraz można je połączyć również z usługami streamingu muzyki, np. Spotify, Deezer, Tidal.
Znając założenia multiroom, wystarczy teraz dobrać odpowiednie głośniki, funkcje systemu jakie ciebie interesują oraz jakość muzyki jaką chcesz odtwarzać. Nie wszystkie głośniki systemu multiroom potrafią odtwarzać muzykę wysokiej rozdzielczości „Hi-Res Audio”, czyli o jakości lepszej niż płyta CD.