Nowe oznaczenia standardów sieci WIFI

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

O sieciach WIFI można napisać wiele, mają różne zastosowania, standardy łączności i szyfrowania transmisji. Wystarczy wejść na stronę Wikipedii, aby dowiedzieć się o złożoności tej technologii.

WIFI to rodzaj bezprzewodowej sieci komputerowej WLAN oznaczanej – w zależności od standardu – jako 802.11a, 802.11b, 802.11ad, 802.11af i tak dalej.

Obecnie łączność WIFI jest wykorzystywana na szeroką skalę w domach i biurach. Aby móc korzystać z WIFI, każde urządzenie musi być z nią kompatybilne, czyli umieć z nią współpracować.

Od czasu stworzenia pierwszego standardu WIFI minęło 20 lat. W gospodarstwach domowych najczęściej można spotkać sieci WLAN w standardach 802.11b/g/n/ac, ale który jest nowszy?

Akurat zapisałem je w chronologicznej kolejności, a więc WIFI w standardzie AC jest najnowsza, a wkrótce pojawi się kolejna o oznaczeniu AX. Przeciętny użytkownik planując zakup urządzeń może nie wiedzieć, który standard jest nowszy, dlatego WIFI Alliance – organizacja tworząca i zarządzająca standardami WIFI – zamierza zmienić oznaczenia standardów. Od teraz każdy nowy standard będzie miał prosty numer.

Tekstowe i graficzne oznaczenie nowych standardów WIFI
Oznaczenia nowych standardów WIFI. Źródło: Wi-Fi Alliance
  • standard 802.11n będzie oznaczany jako WIFI 4
  • 802.11ac to teraz WIFI 5
  • 802.11ax to teraz WIFI 6

Łączność Bluetooth od początku oznacza się numerami i wiadomo, że wersja 5 jest nowsza od 4.2. Od dzisiaj taka sama łatwość w rozpoznawaniu wersji występuje przy WIFI.

Źródło: WIFI Alliance

17.10.2018

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.