Swój własny netflix, czy spotify zbudujesz wykorzystując swoją bibliotekę filmów, seriali, albumów muzycznych wraz z serwerem multimediów, np. Plex. Ostatnio w Plex w wprowadzono szereg dodatkowych funkcji wzbogacające dostęp do własnej biblioteki multimediów. Nowe funkcje to „Smart-Kolekcje” oraz analiza „soniczna”.

Jeśli nadal nie wiesz co to jest serwer multimediów Plex, przejrzyj strony tego serwisu. W skrócie, po przekopiowaniu filmów i muzyki z płyt i zapisaniu ich na dysku serwera, uzyskasz do nich dostęp w podobny – łatwy – sposób jak ma to miejsce z serwisami streamingowymi.

Kolekcje w Plex Server

Jak sama nazwa wskazuje „kolekcją” jest zbiór multimediów, mogą to być tylko filmy, tylko muzyka, albo jedno i drugie. Kolekcji możesz mieć wiele, sam decydujesz co ma się w nich znaleźć, np. polskie filmy, filmy z Jamesem Bondem wraz z muzyką filmową, filmy z gatunku horror, albumy piosenkarki Sanah, nieobejrzane filmy, filmy Marvela itd. Kolekcje były dostępne już od dawna, a teraz ich funkcjonalność została poszerzona. Teraz łatwiej możesz nimi zarządzać, edytować.

Stworzono nowy rodzaj kolekcji – „kolekcje smart”. Standardowa kolekcja zawiera multimedia, które spełniają kryteria i zostały do niej zapisane raz, a sama się nie aktualizuje. Jak możesz się domyśleć, smart-kolekcja sama się aktualizuje. Jeśli stworzysz zwykłą kolekcję np. z filmami 4K i w późniejszym czasie dodasz do serwera nowe filmy 4K, nie zostanie ona zaktualizowana, musisz zrobić to ręcznie. Kolekcja w wersji smart wykryje nowy film 4K i się sama zaktualizuje.

Kolekcje możesz zapisać do tzw. huba na głównym ekranie aplikacji Plex. Dzięki temu program będzie rekomendował na ekranie głównym multimedia z kolekcji dopisanej do huba (wymagana subskrypcja Plex Pass). Multimedia z kolekcji będą również rekomendowane pod opisem danego filmu lub albumu muzycznego, które należą do tej samej kolekcji co dany film, album.

Soniczna analiza muzyki

Mając wiele albumów muzycznych jakoś należy je skatalogować. Domyślnie masz filtry pozwalające wyszukać albumy np. wg gatunku, roku wydania, artysty itd. Dodatkowo możesz stworzyć kolekcje wspomniane wyżej. Dotychczasowe katalogowanie opiera się na metadanych zapisanych w muzycznym pliku lub ze ściągniętych baz danych. Nie zawsze opisy w metadanych są trafne i pełne, co negatywnie wpływa na poprawne skatalogowanie biblioteki muzyki. Rozwiązaniem jest soniczna analiza.

Plex - Funkcje i możliwości
Serwer multimediów Plex daje możliwość streamowania wideo, muzyki i zdjęć na wiele urządzeń między innymi takich jak telewizory, konsole, tablety, smartfony.
logoTechnologie w Domu
Plex - Funkcje i możliwości

Opcja analizuje spektrum dźwięku i na tej podstawie system określa gatunek, rodzaj muzyki. Następnie tworzy dodatkowe opcje filtrowania muzyki nie tylko na podstawie gatunków, ale również wg samopoczucia słuchacza np. muzyka do tańca. Wyniki sonicznej analizy dostępne są poprzez program Plexamp. Nie jest to domyślna aplikacja Plex, lecz alternatywna jej wersja. Plexamp to aplikacja tylko do odtwarzania muzyki. Po analizie aplikacja będzie sama rekomendować „podobnych” artystów, albumy, utwory, tworzyć radio-mixy. Podobne rekomendacje widzisz w serwisach streamingowych.

W zależności od wielkości twojej biblioteki albumów muzycznych oraz szybkości serwera, soniczna analiza może potrwać dłużej lub krócej. Pierwsza analiza dokonuje się na całej bibliotece muzyki, a potem już tylko na nowych i zaktualizowanych plikach. Soniczna analiza i Plexamp dostępne są dla użytkowników posiadających płatną licencję Plex Pass.