System alarmowy w inteligentnym domu to podstawa. Nie tylko system antywłamaniowy jest potrzebny, ale również ochrona przed skutkami innych zjawisk, np. pojawienie się czadu, dymu i zalewania. Wdrożenie ochrony przed zalaniem jest stosunkowo proste i nie musi być drogie. Czy ochrona przed zalaniem polega na wymianie uszczelek lub remoncie instalacji wodnej? To też, ale nie dotyczy to tylko inteligentnego domu. Smart-dom musi wiedzieć, że następuje zalanie i odpowiednio zareagować. Potrzebne urządzenia należy zintegrować z systemem inteligentnego domu.

Czujnik zalania

Kupić musisz dwa rodzaje urządzeń: zawór i czujnik. „Czujnik zalania” służy do wykrywania wycieku wody. Kładzie się go w miejscu pojawienia się wycieku, tj. najczęściej na podłodze pod rurą. Zalecam położenie czujnika pod wanną, umywalką, przy pralce, zmywarce, zlewozmywaku i inną rurą instalacji wodnej jeśli uważasz do zastosowane.  Unikaj fałszywych alarmów poprzez położenie czujnika pod wanną, czy umywalką w taki sposób, aby nie został zachlapany podczas normalnego używania wody. Czujnik ten najczęściej będzie zasilany baterią i będzie łączyć bezprzewodowo przez WiFi, Z-Wave lub Zigbee.

Różnice między domem pasywnym, a energooszczędnym
Każdy dom pasywny jest energooszczędnym, ale nie każdy dom energooszczędny (nisko-energetyczny) jest pasywnym. Pasywność domu polega na braku aktywnej instalacji grzewczej.
logoTechnologie w Domu
Różnice między domem pasywnym, a energooszczędnym

Zawór elektromagnetyczny

Drugim ważnym urządzeniem jest zawór. Co z tego, że system zaalarmuje cię o wycieku wody? „Pół biedy” jeśli jesteś aktualnie w domu, a gdy cię ma? Tutaj z pomocą przychodzi automatyczny zawór (siłownik). Piszę tutaj o głównym zaworze wody w domu. Po wykryciu zalania, inteligentny dom zakręca kurek, co powstrzymuje zalewanie domu. W zależności od producenta zawór zasilany jest baterią lub za pomocą kabla podłączonego do sieci elektrycznej i łączy się z hubem inteligentnego domu bezprzewodowo. Masz do wybory dwa rodzaje zaworów: a) nakładany na obecny, b) zastępujący obecnego. Ten drugi jest lepszy, ale wymaga nieco ręcznej robótki. Przy tym drugim warto zwrócić uwagę na możliwość ręcznego odkręcania-zakręcania, co jest ważne w przypadku braku prądu. Pamiętaj, że na rynku są zawory do wody, innych cieczy i gazu. Wybierz ten do instalacji wodnej.

Na rynku jest wiele produktów, a te oznaczone jako „smart” są najczęściej kosztowne. Możesz obejść wysoką marżę producentów poprzez instalację zwykłego, ale dobrego elektrycznego zaworu. Ceny zwykłych, elektrycznych zaworów zaczynają się już od 30zł, ale polecam te za około 200zł, bo ważna jest tutaj jakość wykonania i użyte materiały. Prosty zawór elektryczny podłączony do sieci elektrycznej działa na takiej oto zasadzie: gdy otrzymuje zasilanie, to zawór jest zamknięty; przy braku zasilania zawór jest otwarty. Tak więc, aby sterować prostym e-zaworem należy sterować zasilaniem. A sterować zasilaniem można już za pomocą modułów sterujących zasilaniem i podłączonych do inteligentnego domu. Takim modułem może być przedmiot w puszcze elektrycznej, czy smart-gniazdko.

Po podłączeniu wszystkich urządzeń i zintegrowaniu ich z centralką inteligentnego domu, stwórz automatyzację „Gdy wykryto wyciek wody w jednym z czujników zalania, to zakręć zawór”. Zakręcenie zaworu następuje po włączeniu zasilania zaworu.