Filmy dostępne na rynku mają coraz lepszą jakość obrazu, a w domach są coraz bardziej zaawansowane telewizory - a to większa rozdzielczość do 4K lub 8K, a to lepsze odwzorowanie kolorów HDR, Dolby Vision. Telewizory są coraz większe, smuklejsze i z coraz bardziej udoskonalonymi matrycami LCD lub OLED. Czy jakość dźwięku słuchanej muzyki również jest coraz lepsza? Jak można słuchać muzyki w lepszej jakości dźwięku w domu i poza nim?

Najpowszechniejszą formą słuchania muzyki jest streaming, ale nie należy zapominać również o wciąż dostępnych płytach CD, czy płytach winylowych. Płyty winylowe to najlepszy wybór dla audiofila, gdyż dźwięk zapisany jest w formie analogowej i co za tym idzie bez żadnej kompresji. Płyty CD i usługi streamingowe zawierają dźwięk zapisany cyfrowo. Cyfrowy dźwięk udostępniany jest słuchaczom najczęściej w stratnym, skompresowanym formacie. Innymi słowy nie jest on idealny i wysokiej jakości, choć przeciętny słuchacz może nie zauważyć różnicy, szczególnie jeśli wykorzystuje sprzęt do odsłuchu, który poprawia niedoskonałości audio.

Bezstratny dźwięk audio przy odsłuchu muzyki

Zanim się rozpiszę o bezstratnym dźwięku wysokiej jakości, zaznaczę, że owe porady będą nic nie warte jeśli muzykę będzie się słuchać na kiepskim sprzęcie stereo.

Co oznacza wyraz „bezstratny”? Bezstratny dźwięk to taki, który mimo nawet skompresowania nie ulega pogorszeniu. Taka terminologia dotyczy cyfrowego dźwięku, bo dźwięk analogowy jest z natury bezstratny i nie może być inny. Twoja muzyka zapisana w bezstratnym formacie dźwięku używa kodeku FLAC (najczęściej) lub ALAC (urządzenia Apple). Parametry techniczne bezstratnego dźwięku to minimum parametry dźwięku na płycie CD tj. 16bit 44,1 kHz. Cyfrowy dźwięk porównywalny z płytą winylową jest nazywany „Hi-Res Audio” – dźwięk wysokiej rozdzielczości. Hi-Res Audio może mieć różne parametry techniczne, ale zalecane minimum to 24bit i 96 kHz.

Sprzęt do słuchania muzyki stereo

W domu kwestia jest dość jasna, bo sprzętem stacjonarnym do odsłuchu wysokiej jakości dźwięku powinien być odtwarzacz stereo, zwany inaczej amplitunerem stereo lub wieżą stereo z dobrze dobranymi głośnikami. A czy smartfon umożliwi odsłuch poza domem przez słuchawki bezstratnej muzyki?

Opus – następca plików audio MP3
Sposoby na odtwarzanie cyfrowej muzyki o bardzo dobrym dźwięku i małej objętości z pliku Opus.
logoTechnologie w Domu
Opus – następca plików audio MP3

Muzyka Hi-Res Audio na smartfonie z Androidem i iPhone

Załóżmy, że masz dostęp do bezstratnej muzyki na smartfonie zapisanej w karcie pamięci telefonu lub streamowanej przez serwis typu Tidal, Deezer, Apple Music itp. Po podłączeniu słuchawek i uruchomieniu odtwarzania muzyki o wysokiej jakości dźwięku, twoje ucho najczęściej usłyszy stratny, pogorszony dźwięk. Jak temu zaradzić?

  1. Upewnij się, że twoje słuchawki – szczególnie jeśli były bardzo tanie, obsługują dźwięk o jakości CD lub Hi-Res.
  2. Używaj kablowych słuchawek, bezprzewodowy Bluetooth kompresuje i pogarsza dźwięk. Na iPhone słuchawki kablowe z USB-C, na Androidzie USB-C lub dedykowane do tego celu złącze audio jack.
  3. Możesz poprawić dźwięk kablowych słuchawek podłączając do złącza USB-C lub Lightning (iPhone) małe urządzenie zwane „Digital Audio Player”. DAC (Digital to Analogue Converter) poprawia i konwertuje cyfrowy dźwięk do sygnału analogowego. DAC to swoisty mini amplituner stereo. Urządzenia DAC mają różne cechy i wielkości. Te do telefonu najbardziej poręczne mają wielkość pendrive’a.
  4. Jeśli używasz bezprzewodowych słuchawek, upewnij się że one oraz smartfon obsługują ten sam kodek cyfrowego dźwięku przez Bluetooth, tj. LDAC.
  5. LDAC przesyła dźwięk w ilości (bitrate) do 990 kbps. W zależności od muzyki płyta CD zawiera dźwięk o bitrate od ok. 700 kbps do 1411 kbps. Dźwięk Hi-Res to bitrate nawet powyżej 3000 kbps. W zależności od ustawień LDAC w telefonie, dźwięk zostanie skompresowany do maksymalnie 330 lub 660, lub 990 kbps.
  6. LDAC jest dostępny na wielu telefonach z Androidem.
  7. iPhone nie obsługuje żadnego, godnego polecenia kodeka audio w Bluetooth. Chcąc odtwarzać bezstratną muzykę (lossless audio) przez iPhone, musisz wykorzystać kablowe rozwiązania. DAC do iPhone’a z USB-C jest opcjonalny, a do Lightning jest wymagany.