Oglądanie filmów bez przerywania i buforowania

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Filmy buforują (zacinają) się przy odtwarzaniu, to czy muszę zamówić szybszy internet? Nie zawsze właściwym rozwiązaniem jest kupno szybszego internetu.

Niemal każdy z nas pewnie doświadczył przerywania filmu oglądanego przez internet. Streaming wideo staje się coraz bardziej popularny, a oczekiwania widzów są coraz wyższe, rozdzielczość Full HD, 4K, HDR i dźwięk Dolby Atmos 7.1. Wiadomo, że im wyższa jakość wideo, tym więcej danych jest przesyłanych przez sieć, która może sobie z takim filmem nie poradzić powodując zacinanie filmu.

Od czego zależy szybkość przesyłu danych?

Zacznijmy od zewnętrznego źródła, np. filmu z Netflix, czy telewizji Player. Sygnał wideo jest na ich serwerach, które muszą mieć odpowiednią wydajność i moc do obsłużenia wszystkich widzów. Serwery te są podłączone do internetu, więc ich jakość łącza również warunkuje jakość odbioru. Sygnał pędzi do nas, do naszego odbiornika, telewizora, tabletu, smartfona, więc jakość naszego łącza również ma znaczenie dla jakości odbioru. Gdy sygnał przez internet dociera do nas, najpierw przechodzi przez nasz modem i ruter do lokalnej, domowej sieci WIFI lub kablowej ethernet.

Sieć lokalna również ma swoje prędkości, sieć bezprzewodowa WIFI może być zakłócona przez czynniki zewnętrzne, sąsiedzkie sieci WIFI itp. co wpływa na jej prędkość. Jedynie sieć kablowa ethernet jest niemal pozbawiona czynników pogarszających jakość przesyłu, szczególnie jeśli kable mają warstwę ochronną przed zakłóceniami. Na samym końcu jest odbiornik, który musi dekodować lub mówiąc inaczej odtworzyć sygnał cyfrowy za pomocą procesora odbiornika, co jest najważniejsze szczególnie dla sygnałów 4K i Full HD.

Jak widzisz na jakość odbioru, prędkość przesyłu ma wpływ mnóstwo czynników i sam zakup szybszego internetu nie musi rozwiązać problemu. O samej muzyce i plikach muzycznych nie mówię, bo nie wymagają one szerokiego pasma sygnału, więc streamowanie muzyki nie powinno stwarzać problemów na dzisiejszych urządzeniach. A więc, jak najlepiej przygotować się do odbioru sygnałów wideo?

W innym artykule opowiadam o jakości wideo serwisów streamingowych np. Netflix, HBO GO w stosunku do płyt Blu-ray.

Połączenie internetowe i domowa sieć WIFI lub Ethernet, żeby wydajnie przesyłały obraz powinny mieć następujące lub wyższe parametry.

Parametry dla obrazu 1080p lub 2160p (inaczej Full HD i 4K Ultra HD) streamowanego z internetu

  • Połączenie internetowe: 60Mb/s
  • Sieć WIFI: 5GHz w standardzie AC (nowe oznaczenie WIFI5)
  • Odbiornik, na którym oglądamy wideo musi wspierać standard HEVC dla filmów 4K

Parametry dla obrazu 720p lub 480p (inaczej HD i DVD) streamowanego z internetu

  • Połączenie internetowe: 20Mb/s
  • Sieć WIFI: 2.4GHz w standardzie N (nowe oznaczenie WIFI4)

Jeśli zamierzasz mieć swoją bibliotekę multimediów na swoim serwerze multimediów to sygnał przesyłasz z serwera, który jest w twoim domu, do odbiornika, który też jest w twoim domu, a więc jest przesyłany w ramach lokalnej, domowej sieci. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Parametry dla obrazu 1080p lub 2160p streamowanego z domowego serwera

  • Odtwarzając film na o wysokiej jakości obrazu, najlepiej jest podłączyć telewizor do sieci za pomocą kabla ethernet o prędkości 1Gbps, kabel CAT5a lub Cat6 lub Cat6A. Jeśli planujesz dopiero ułożenie kabli, kup kabel Kategorii 6 – Cat6, a dla dużego domu Cat6A.
  • Sieć WIFI: 5GHz w standardzie AC teoretycznie powinna sobie poradzić, ale nieprzewidziane zakłócenia sygnału bezprzewodowego mogą spowodować pogorszenie jakości przesyłu dla obrazu wysokiej jakości. Inaczej mówiąc telewizor podłączamy kablem, a smartphony i tablety do WIFI.
  • Serwer multimediów dostosuje jakość filmu do urządzeń przenośnych i prędkości WIFI. Serwer multimedialny musi być zdolny do transkodowania, piszę o tym w linkowanym artykule.
  • Odbiornik, na którym oglądamy wideo musi wspierać standard HEVC dla filmów 4K

Parametry dla obrazu 720p lub 480p streamowanego z domowego serwera:

  • Wystarczy sieć WIFI: 2.4GHz w standardzie N

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.