Najpierw były kominki, potem grzejniki, a teraz czy nadszedł czas na ogrzewanie podłogowe? Budowanie domu oznacza również planowanie instalacji grzewczej i stoi się przed wyborem: ogrzewanie podłogowe, czy grzejnikowe? Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Samo ogrzewanie podłogowe zbudowane może być w różnej technologii. Co wybrać, jak żyć?
Ogrzewanie grzejnikami w domu
Ciepło w domu najczęściej zdobywa się poprzez grzejniki - kaloryfery. Grzejniki nagrzewają się do wysokiej temperatury, łatwo się je montuje, szybko się nagrzewają i szybko studzą. Kaloryfery to forma ogrzewania konwekcyjnego. Rozłożenie ciepła w pomieszczeniu nie jest równomierne – najcieplej jest obok grzejnika. Owa, powszechna forma ogrzewania jest droższa w eksploatacji, gdyż jest punktowa i wymaga zużycia większej ilości ciepła. Z racji łatwego montażu i powszechności, ogrzewanie grzejnikowe jest tańsze w instalacji od ogrzewania podłogowego. Grzejnik wpływa również na wyposażenie wnętrza – jest widocznym elementem, którego nie powinno się zasłaniać innymi przedmiotami. Grzejnik negatywnie wpływa na jakość powietrza, tj. przez zwiększoną ilość kurzu (alergenów) i jednoczesne obniżanie poziomu wilgotności.
Ogrzewanie podłogowe w domu
Instalacja tej formy ogrzewania jest skomplikowana, więc wykonuje się ją podczas budowy domu lub gruntownego remontu. Nie ma tutaj kaloryferów, ani żadnych widocznych instalacji w pomieszczeniach, co ma dobry wpływ na ich design. Wszystko jest ukryte w podłodze i ewentualnie w pomieszczeniu gospodarczym. Ogrzewanie podłogowe jest droższe w instalacji, ale tańsze – jak się dobrze zainstaluje – w eksploatacji. Instalacja nie nagrzewa się mocno, jak grzejniki – jest niskotemperaturowa, ponadto nagrzewa się i stygnie wolno. Ciepło rozprowadza się równomiernie po całym pomieszczeniu. Dobrze zainstalowane ogrzewanie podłogowe powinno grzać niekonwekcyjnie, lecz za pomocą podczerwieni, a więc temperatura grzania musi być niska. Ogrzewanie podczerwone przynosi nadal komfort ciepłego pomieszczenia mimo niskiej temperatury grzania. Ogrzewanie podłogowe jest lepsze dla alergików, a powietrze nie tak suche jak przy standardowych kaloryferach.


Rurki, maty i foliowe grzewcze w ogrzewaniu podłogowym
Starsze technologie ogrzewania podłogowego opierały się na podobnej zasadzie co grzejniki, tzn. na instalacji wodnej i konwekcji. Instalowano cienkie rurki w podłodze, które zawierały ciepłą wodę. Niebyła to zbyt dobra technologia, między innymi dlatego, że ewentualna awaria np. wyciek wody, przynosiła konieczność zerwania podłogi. Obecnie instaluje się albo maty grzewcze, albo folie grzewcze. Maty i folie grzewcze działają w oparciu o elektrykę, nie wodę, a więc są mało zawodne, ryzyko zrywania podłogi w przypadku awarii spada. Decydując się na ogrzewanie podłogowe zapytaj swojego fachowca, z czego będzie składać się podłoga i jakie materiały na nią możesz położyć (panele, wykładzina, płytki itp.). Maty powoli ustępują foliom grzewczym. Folie grzewcze są najnowszą technologią grzewczą i można je kłaść nie tylko w podłodze, ale również na ścianie i suficie na poddaszu.
Czy warto mieć ogrzewanie podłogowe?
Zdecydowanie dobrze jest ogrzewać pomieszczenia dzięki prawidłowo wdrożonej instalacji ogrzewania podłogowego za pomocą folii grzewczej. Instalacja fotowoltaiczna w domu jest świetnym towarzyszem elektrycznego ogrzewania podłogowego. W słoneczny, zimowy dzień ogrzewasz dom dzięki energii słonecznej. Ogrzewanie podłogowe to najlepszy sposób ogrzewania nowo budowanego domu spełniającego dzisiejsze, coraz to wyższe normy oszczędzania energii cieplnej.