Filmy i muzyka na płytach mają swoje fizyczne ograniczenia w zakresie odtwarzania. Aby obejrzeć film, czy posłuchać muzyki trzeba wyszukać na regale płyty, włożyć od odtwarzacza. Mając swój własny serwer multimediów, np. Jellyfin, Emby, Plex - lub typowe do audio – Navidrome, masz dostęp do muzyki i filmów jak poprzez każdy serwis streamingowy, np. HBO Max, Tidal. Serwer multimedialny daje większą wygodę korzystania z własnej biblioteki multimediów. Na swoim tablecie, smartfonie, telewizorze, komputerze wyszukujesz pożądany film lub muzykę i naciskasz „play”.

Filmy i muzyka skopiowane na dysk raczej nie będą miały dołączonej, graficznej okładki. Multimedia w programie je odtwarzającym nie są okraszone okładką danego albumu muzycznego, czy filmu.

Jak pobrać okładki do płyt CD i filmów Blu-ray?

Serwer multimedialny lub serwer audio często mają wbudowane opcje automatycznego ściągania okładek. Wystarczy poprawnie opisać foldery i pliki filmowe; muzyczne lub tzw. tagi ID3 (pliki z muzyką), aby na ich podstawie serwer pobrał okładkę. Zdarzyć się może nie pobranie okładki niektórych albumów, czy filmów. Tworząc tzw. kolekcje filmów i muzyki – jeśli dany serwer to umożliwia – nie widzi się ładnej okładki kolekcji. W takich przypadkach rozwiązaniem będzie ręczne wyszukanie i ściągnięcie okładki.

Najlepsze i minimalne parametry techniczne okładek to: plik zapisany w formacie .jpg o nazwie cover.jpg lub poster.jpg, w zależności od ustawień programu, serwera multimedialnego. Rozmiar okładki albumu muzycznego powinien wynosić minimum 500px i proporcjach 1:1 (czyli kwadrat). Rozmiar okładki filmu to prostokąt minimum 1000px na 1500px. Większe rozmiary przy zachowaniu proporcji są możliwe, jednak zajmą więcej miejsca na dysku, co ma znaczenie przy obszernej bibliotece.

Serwery multimedialne umożliwiają również prezentację na karcie filmu, obok okładki również innych graficznych elementów, tj. tła (rozmiar 1920px x 1080px), czy banera (500px x 281px). Powyższe elementy są automatycznie ściągane gdy są dostępne w bazie danych, z której korzysta serwer. Wprowadzają one dodatkową, wizualną atrakcyjność do prezentacji filmu.

Komputery PC nie odtworzą filmów 4K
Koniec z oglądaniem filmów 4K UHD z płyt Blu-ray na komputerach PC i laptopach. Winna jest dziura bezpieczeństwa w procesorach Intela.
logoTechnologie w Domu
Komputery PC nie odtworzą filmów 4K

Gdzie pobrać grafiki okładek płyt CD i filmów i seriali Blu-ray?

Filmy i seriale:

  • TMDB: The Movie DB
  • TVDB: TheTVDB
  • TPDb: The Poster Database
  • IMDB: Internet Movie Database
  • Fanart.tv
  • Zdjęcia Google

Muzyka:

  • Discogs
  • MusicBrainz
  • Fanart.tv
  • Zdjęcia Google

Samodzielnie też można stworzyć własne okładki programem graficznym. Ponadto serwis TPDb posiada dział „textless”, który zawiera okładki do filmów bez tekstu, do samodzielnej edycji.