Nie jedna osoba pytała mnie, który system automatyki budynkowej wybrać? Grenton, czy Ampio, Loxone, czy inny KNX? Najlepszy system automatyki budynkowej jest czysto subiektywną oceną. A zbieranie opinii w Internecie mija się z celem ze względu na marketing szeptany tych firm lub partnerów gdzie każdy zachwala swój produkt jawnie podając nazwę reprezentowanej firmy lub niejawnie.
To pytanie jest takie samo jak: – „Który samochód jest lepszy: Opel Astra, czy Ford Mondeo?” Do prawdziwego przetestowania systemów musiałbym mieć kilka identycznych domów, a w nim identyczną instalację automatyki budynkowej. Jako że wspomniane systemy należą do tej samej, produktowej grupy, ocenię je subiektywnie na bazie tej grupy produktów.
Zalety systemów automatyki budynkowej Grenton, Ampio, Loxone, KNX
Nie mając pojęcia o technologii, posiadając odpowiedni budżet możesz zamówić produkt i usługę wdrożenia oraz utrzymania. Instalator przyjdzie, zamontuje, przetestuje, będzie służył pomocą tak długo jak będziesz regulować stosowne opłaty. Stała instalacja automatyki budynkowej Ampio, czy Grenton, czy Loxone, czy KNX zwiększa wartość nieruchomości i dodaje prestiżu. Produkty te nie muszą ograniczać się tylko do automatyki budynkowej, ale również mogą mieć rozszerzenia, które można nazwać „smart home”. Z racji tego, że jest to instalacja bazująca na kablu, nie trzeba raz w roku, na pół roku lub na dwa lata wymieniać baterii np. w czujnikach. KNX to nie nazwa firmy, a otwartego standardu współpracującego z wieloma producentami sprzętu smart home, a nawet innymi centralkami inteligentnego domu. Wydaje mi się, że tutaj zalety tych produktów się kończą w stosunku do szeregu innych rozwiązań automatyki budynkowej, czy nawet systemów inteligentnego domu.
Wady systemów KNX, Loxone, Ampio, czy Grenton
Pomijając KNX, który jest szeroko znany na świecie i technicznie otwartym standardem, systemy wspomnianych firm są „zamknięte”, co to oznacza? Oznacza to, że są to systemy komercyjne, rozwijane wg standardów stworzonych przez te firmy, systemy które najlepiej pracują z produktami sygnowanymi przez te firmy. De facto twoja instalacja smart home staje się uzależniona od danej firmy i jej oferty. To od tych firm zależy jak długo i jak bardzo dany system będzie rozwijany i poprawiany. Co gorsza jeśli firma od której masz system zbankrutuje możesz zostać z elektrośmieciami i nieużywanymi kablami w ścianach, szczególnie jeśli i instalatorzy przestaną świadczyć techniczne wsparcie, a twój system pewnego dnia przestanie działać.
Z racji kablowego systemu połączeń, wmurowania w ścianę, zamiana jednego systemu na drugi będzie niemożliwa, podobnie jeśli na przykład pewnego dnia chcesz zmienić położenie czujnika ruchu w pokoju, który jest na stałe podpięty w danym miejscu. Podczas przeprowadzki zostawiasz taki system za sobą. System KNX jest najbardziej otwarty na współpracę z innymi systemami inteligentnego domu, więc gdy twój dostawca przestanie świadczyć usługę wsparcia dla instalacji KNX, centralkę KNX i jej ustawienia będziesz mógł podłączyć pod inny system, który przejmie zarządzanie poszczególnymi urządzeniami – W takim scenariuszu system o nazwie Home Assistant ci się przyda, do którego możesz załadować cały plik konfiguracyjny KNX.


Czy bezprzewodowa automatyka budynkowa jest gorsza?
Krótka odpowiedź: NIE. Wszystko zależy od jakość używanych produktów, wykorzystania najnowszych standardów łączności (najnowszych wersji) oraz konfiguracji, a także rodzaju centralki inteligentnego domu. Najnowsze standardy Z-Wave, Matter, Thread, Bluetooth, WiFi oferują duży zasięg działania, stabilność połączenia, szyfrowanie transmisji i energooszczędność (poza WiFi) co ma znaczenie przy urządzeniach zasilanych bateriami lub akumulatorami. Ogromną zaletą bezprzewodowych urządzeń jest ich … „bezprzewodowość”. Przykładowo czujnik możesz bez problemu wymienić, przesunąć, a nawet zabrać ze sobą podczas przeprowadzki.
Taką instalację możesz zbudować na bazie systemu OpenHAB lub Home Assistant. Oprogramowanie jest darmowe do użycia, możliwe do zainstalowania na wielu urządzeniach PC lub mini urządzeniach ARM pełniących rolę serwera. Kod wspomnianych systemów w przeciwieństwie do produktów komercyjnych jest otwarty i dostępny dla każdego, więc fachowiec może sprawdzić jak dany program działa i jak jest bezpieczny i chroni prywatność. Owe systemy rozwijane są przez społeczność, a nie firmę komercyjną, więc ich rozwój i żywotność są zagwarantowane na lata. Niestety wadą systemów OpenHAB, Home Assistant, Domoticz jest konieczność samodzielnej instalacji i administracji. Nie ma (raczej) instalatorów, którzy profesjonalnie wdrażają te systemy.
A czy można połączyć komercyjny system KNX, Ampio, Grenton, Loxone z bezprzewodowymi urządzeniami i mieć swobodę i elastyczność w doborze komponentów i instalacji, a także pomoc techniczną jednej z tych firm? Zapytaj producenta czy dany system obsługuje najnowsze wersje i standardy komunikacji bezprzewodowej np. Z-Wave, Thread, Matter oraz czy urządzenia obcych firm można w taki sposób zintegrować oraz jak wygląda moc głównej anteny. Im większa moc głównej anteny tym szybciej sygnał z urządzeń będzie docierał do centrali, z ominięciem tzw. „siatki” urządzeń. Urządzenia Z-Wave i Thread ze stałym, kablowym zasilaniem elektrycznym pełnią rolę odbiorcy i nadawcy sygnału tworząc „siatkę połączeń” powiększając tym samym zasięg całej sieci.