Opisywanie filmów, seriali i muzyki w Plex Server

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Serwer multimediów Plex prezentuje filmy i seriale poprzez plakaty, opisy fabuły oraz autorów w nich grających. Muzyka z kolei prezentowana jest poprzez okładki albumów, gatunki, informacje o artystach. Te i inne informacje wzbogacają nie tylko prezentację posiadanej biblioteki multimediów, ale również ułatwiają wyszukiwanie.

Poszczególne dane ściągane są z odpowiednich baz danych i są dopasowywane do posiadanych plików i folderów. Aby Plex Server mógł poprawnie dopasować informacje, pliki i foldery multimediów muszą być właściwie opisane. Oczywiście może zdarzyć się niepoprawne dopasowanie lub nawet brak ściągniętych informacji dla jakiegoś filmu, serialu, czy albumu muzycznego, co można poprawić ręcznie.

Na stronie pomocy technicznej Support.plex.tv można znaleźć szczegółowe informacje jak różne pliki można opisywać, w różnych konfiguracjach. Ja podam rozwiązania, które poprawnie działają u mnie. Co równie ważne, polskie filmy, seriale, czy muzyka są szeroko opisane w bazach danych, więc można mieć szczegółowe informacje również o nich.

Co jest ważne przy opisywaniu plików i folderów, to ich nazwa oraz „drzewo” podfolderów, a w przypadku plików muzycznych tagi ID3.

Opisywanie filmów w Plex Server

/Movies/Krzyzacy (1960)/Krzyzacy (1960).mkv
/Movies/Jack Strong (2014)/Jack Strong (2014) – 1080p.mkv
/Movies/Jack Strong (2014)/Jack Strong (2014) – 480p.mp4

Jest folder “Movies”, a w nim folder o nazwie filmu i rok premiery, w folderze filmu znajduje się plik z filmem. Zalecam filmy Full HD i 4K zapisywać w formacie MKV, a mniejsze – np. o jakości DVD – w formacie MP4. Do nazwy i roku, po myślniku można dopisać dodatkowe informacje, których Plex nie będzie używał, ale które mogą być pożyteczne do identyfikacji dla nas. Nazwy polskich produkcji warto opisywać po polsku (bo też mają angielskie nazwy) bez polskich znaków.

Opisywanie seriali w Plex Server

/TV Shows/Kariera Nikodema Dyzmy (1980)/Season 01/Kariera Nikodema Dyzmy (1980) – s01e01.mkv
/TV Shows/Alternatywy 4 (1983)/Season 01/Alternatywy 4 (1983) – s01e01 – Przydzial.mkv

Jest folder „TV Shows”, a w nim folder o nazwie serialu z rokiem premiery, następnie folder z sezonem i to koniecznie w formacie „Season 01”, w nim pliki z odcinkami. Każdy folder zawiera odcinki tylko z jednego sezonu. Plik z odcinkiem zawiera nazwę serialu i po myślniku numer sezonu i numer odcinka w formacie „s01e01”. Dalej można dopisać tytuł odcinka, ale Plex nie weźmie tego pod uwagę. Serial zawierający tylko jeden sezon (serię) opisujemy jak wyżej, nie omija się numeracji i folderu „Season”.

Opisywanie albumów muzycznych w Plex Server

/Music/Reni Jusis - Trans Misja
/Music/Reni Jusis – Magnes
/Music/Reni Jusis/Trans Misja
/Music/Reni Jusis/Magnes

Jest folder „Music”, w którym zawarte są foldery albumów opisane jako „nazwa artysty”, myślnik i „tytuł albumu”. Można również inaczej posegregować muzykę przez wpisanie folderu artysty i podfolderów z nazwami albumów.

Plex w pierwszej kolejności nie zwraca uwagi na strukturę plików muzycznych i folderów, a bierze pod uwagę zapisane w plikach muzycznych tagi ID3, które mogą zawierać nazwę artysty, wykonawcy, tytuł albumu i piosenek, numer ścieżki, numer dysku, okładkę. Błędnie wpisane informacje mogą spowodować brak lub błędne dopasowanie informacji. Jeśli pliki muzyczne nie zawierają tagów ID3, Plex bierze pod uwagę strukturę plików i folderów oraz ich nazwy. Tagi ID3 można łatwo poprawić programem MP3tag, który pracuje również z plikami FLAC. Warto usunąć wklejoną okładkę w ramach tagu ID3, która nie potrzebnie zwiększa pojemność każdego pliku.

Ściągane informacje o multimediach w formie tekstów, jak i elementów graficznych nie są domyślnie zapisywane w folderach tychże multimediów. Dane te są zapisane w odrębnym folderze w samym programie Plex. Mając pokaźną bibliotekę z 1000 pozycji lub więcej, rozmiar zebranych informacji może sięgnąć ponad 10GB (głównie rozmiar wszystkich okładek albumów, filmów i plakatów).

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.