Zapomnij o plikach MP3, to przestarzały standard plików audio, który powinien już znaleźć się w technologicznym muzeum. Powstał on w 1993 roku. Ten format plików szybko opanował nielegalną dystrybucję muzyki w Internecie. Mimo swoich wad, nadal dominuje jako najczęściej wybierany format do zapisu plików audio z muzyką. MP3 jest stratnym formatem do przechowywania muzyki. Innymi słowy, pliki muzyczne są kompresowane z jednoczesną utratą niektórych dźwięków. Muzyka zapisana w formacie MP3 posiada znacznie gorszy dźwięk, niż płyta CD. Na zachowanie jakości dźwięku płyty CD zezwala chociażby coraz popularniejszy format FLAC, jednocześnie zabierając dość dużo miejsca na dysku. A czy można mieć mały plik i bardzo dobry dźwięk?

Opus – niedoceniony format cyfrowego dźwięku

Na rynku jest wiele formatów do stratnego przechowywania muzyki, ale to Opus wysuwa się na prowadzenie w zakresie stosunku jakości do wielkości pliku. Opus jako stratny format dźwięku nie zaprezentuje tej samej jakości audio co płyta CD, ale będzie bardzo blisko.

Z uwagi na szeroki zakres próbkowania dźwięku i minimalne opóźnienia może być stosowany nawet w telefonii, usługach internetowych audio np. Whatsapp, Playstation 4.

Bitrate, jest dobrym wskaźnikiem określenia jakości cyfrowego dźwięku, lecz wartości używane w Opus nie są identyczne z MP3. Muzyka zapisana do MP3 o bitrate 128 kbps jest słabej jakości, a taki sam bitrate w Opus oznacza bardzo dobrą, znacznie lepszą jakość dźwięku. Opus można wykorzystywać do zapisu nie tylko muzyku stereo, ale również dźwięku przestrzennego.

Opus jest standardem typu open source i jest łatwo dostępny prawnie i technologicznie dla producentów sprzętu i usług internetowych.

Odtwarzanie muzyki z plików Opus

Muzykę stereo w formacie Opus zapisuj używając bitrate 128 kbps, który jest najbliższy płycie CD. Większy bitrate używany jest przy dźwiękach przestrzennych, wielokanałowych.

Odtwarzanie muzyki Opus jest możliwe o ile program do odtwarzania muzyki lub system operacyjny urządzenia go wspiera. Dzisiejsze wszystkie najważniejsze systemy operacyjne, w tym Windows i Mac oraz mobilne akceptują pliki Opus.

Opus jest obowiązkowym kodekiem dla WebRTC, technologii używanej np. przy przesyłaniu dźwięku w ramach komunikatorów internetowych za pośrednictwem strony internetowej w przeglądarce.

Jak dobrać głośniki stereo?
Jakość brzmienia muzyki zależy od głośników, pomieszczenia oraz jakości samego źródła dźwięku. Dobranie najlepszych głośników stereo.
logoTechnologie w Domu
Jak dobrać głośniki stereo?

Jak duży jest plik .opus z muzyką? Wziąłem pierwszy z brzegu plik z muzyką. Plik o jakości CD zapisany w formacie FLAC z muzyką o długości 4m24 i bitrate 878 kbps ma 27,7 MB wielkości, a zapisany w stratnym formacie Opus o najlepszej możliwej jakości zbliżonej do CD (128 kbps), ma 4,13 MB. A więc plik .opus jest mniejszy od .flac o około 85 procent.

Jeśli głównie słuchasz muzyki przez smartfona i na głośnikach Bluetooth to format Opus w zupełności ci wystarczy do słuchania muzyki w bardzo dobrej jakości dźwięku. FLAC za pomocą którego zapisuje się dźwięk o jakości CD lub lepszej nie da korzyści twoim uszom na głośnikach/słuchawkach Bluetooth. Technologia Bluetooth kompresuje dźwięk i mimo prób poprawiania jakości nadal nie usłyszysz przez nie pełnego spektrum dźwięku. Jak słuchać muzyki FLAC w najlepszej jakości dźwięku i bezprzewodowo? Odpowiedź znajdziesz w tym portalu.

Konwersję plików FLAC do Opus (lub innych formatów) dokonasz za pomocą bezpłatnego programu „fre:ac – free audio converter”.