Paski LED szturmem wchodzą do nowoczesnym domów. Ich oświetlenie idealnie sprawdza się jako tło lub dekoracja, ale bywa że i w kuchni pod szafkami przy kuchennym blacie spełnią swoje zadanie. Energooszczędność również przemawia za użyciem pasków LED. Jak dobrać właściwe oświetlenie do domu, opisuję w innym artykule. Tutaj skupię się na paskach LED, ich różnicach i możliwościach. W sklepach znajdziesz wiele rodzajów pasków, z dodatkowymi funkcjami lub bez, droższe i tańsze.

Rodzaje pasków oświetlenia LED

Nie jestem w stanie wymienić wszystkich rodzajów oświetlenia LED w formie pasków, bo jest ich zbyt dużo. Odróżnić można je pod kątem emitowanego oświetlenia, wielkości, poboru mocy, źródła zasilania, miejsca instalacji itd.

Nazwa paska LED może zawierać w sobie część specyfikacji technicznej urządzenia, np.:

  • RGB – oznacza emisję czerwonego, zielonego, niebieskiego koloru światła wraz z kolorami pośrednimi w łącznej liczbie ponad 16 mln kolorów
  • W – oznacza emisję białego koloru światła
  • WW – to biały kolor o ciepłym zabarwieniu światła
  • CW – to biały kolor o zimnym zabarwieniu światła
  • CCT – posiada możliwość emisji białego światła o zabarwieniu zimnym i ciepłym z możliwością dostosowania barwy, np. możesz ustawić mniej lub bardziej ciepłą/zimną barwę białego światła

Oznaczenie RGBW5035 oznacza, iż pasek emituje ponad 16 mln kolorów światła oraz białe światło, a ledowy czip (czyli ledowa pseudo-żaróweczka) ma szerokość 5mm oraz 3,5mm wysokości. Niestety wielkość ledowego czipa nie odzwierciedla mocy oświetlenia, czyli większy rozmiar nie zawsze oznacza mocniejszego światła. Jasność światła opisywana jest w lumenach, w skrócie lm.

Brak prądu i działanie smart home
Zapasowe zasilanie w formie akumulatorów lub baterii jest istotne przy krytycznych urządzeniach w domu. Dobierając sprzęt, pomyśl czy chciałbyś, aby działał on podczas braku zasilania z sieci elektrycznej.
logoTechnologie w Domu
Brak prądu i działanie smart home

Jak wybrać najlepszy pasek LED?

  1. Jasność: potrzebujesz do 350 lumenów dla światła będącego tłem, między 400-700lm dla oświetlenia do pracy. W zależności od sytuacji możesz wybrać większą jasność, a następnie mieć możliwość przyciemnienia – funkcja ta musi być wbudowana w zasilanie LED i niestety działa tylko z jednokolorowymi ledami.
  2. Efektywność Energetyczna: czasami zdarza się, że producenci oferują pasek z większą jasnością poprzez większy pobór energii. Może spowodować to przegrzewanie się ledów i skrócenie ich żywotności. Im większa liczba lumenów i mniejsze zużycie energii tym lepiej.
  3. Odwzorowanie Kolorów: sztuczne oświetlenie czasami zniekształca postrzeganie kolorów przedmiotów w pomieszczeniu. Wybierz ledy o wskaźniku odwzorowania kolorów minimum 80 CRI jeśli ten aspekt jest dla ciebie ważny, np. dla żony w łazience, do poprawnego nakładania makijażu.
  4. Napięcie 12V i 24V: Dla mniejszych instalacji wybierz 12V, czasami też znajdziesz 5V, a dla dużych instalacji LED wybierz 24V. Przykładowo, chcąc poprowadzić pasek dookoła dużego salonu pod sufitem dobrym rozwiązaniem może być napięcie 24V. Małe napięcie w większych instalacjach może doprowadzić do pogorszenia jakości oświetlenia (jasności) w oddalonych od wtyczki zasilającej kolejnych pasków – spadek napięcia przy długich dystansach.
  5. Klej: Najczęściej pasek LED to również taśma samoprzylepna. Upewnij się, że użyty klej nadaje się do danej powierzchni. Przed przyklejeniem oczyść powierzchnię, na którą nakleisz pasek, np. mebel alkoholem izopropylowym.
  6. Outdoor: Instalowanie oświetlenia LED w ogrodzie wymaga odporności na warunki atmosferyczne.
  7. Sposób Zagięcia i Odcinanie: Producenci lepiej lub gorzej rozwiązują problem zagięcia pasków na kątach, prowadzenia ich w innym kierunku. Nie zawsze możliwy jest do uzyskania kąt prosty w dobry sposób. Do tego dochodzi kwestia skracania przydługiego paska lub jego wydłużania poprzez dołączenie nowego.
  8. Zasilanie: Jeśli masz pasek LED o napięciu 12V to wykorzystaj zasilanie o takim samym napięciu, analogicznie kwestia wygląda z 5. i 24V.
  9. Obudowa: Czasami dobrym rozwiązaniem może być wsunięcie paska LED do matowej obudowy, co zabezpieczy go przed kurzem i rozmyje emitowane oświetlenie.
  10. Kontroler: Jak chcesz kontrolować światło? Masz na to kilka sposobów, a są to włącznik światła, pilot, smartfon, inteligentny dom.
  11. Łączność z Innymi Systemami: Ta kwestia będzie istotna jeśli chcesz podłączyć oświetlenie do centralki inteligentnego domu, aby za pomocą automatyzacji sterować np. kolorem, barwą, włączaniem i wyłączaniem.