Oświetlenie w inteligentnym domu
Sterowanie oświetleniem może być czystą przyjemnością. Podstawową formą sterowania jest aplikacja na komórkę lub tablet.
Sterowanie oświetleniem może być czystą przyjemnością. Podstawową formą sterowania jest aplikacja na komórkę lub tablet.
Ustaw automatycznie przyciemnienie świateł włączając film na telewizorze w salonie.
Trzeba mieć dużą rezerwę i wiedzę techniczną jeśli ktoś zdecyduje się bezpłatnie pobrać grę z internetu, która normalnie w sklepach kosztuje.
Okazuje się, że można przejąć kontrolę na sprzętem i dostęp do sieci komputerowej naszego domu, czy biura.
Świetne seriale takie jak "Gra o Tron", "Westworld", "Złote Życie" i wiele innych z bogatej biblioteki dostępnych na żądanie, bez czekania na godzinę emisji w telewizji.
Technologia daje możliwość przesyłania dźwięku po jednym kablu HDMI, bez konieczności użycia dodatkowego kabla optycznego.
Tradycyjny monitoring opiera się na ciągłym nagrywaniu obrazu na dysk. W nowoczesnych smart-systemach kamery uruchamiają się tylko wtedy, kiedy to konieczne.
W Polsce najpopularniejszym systemem jest Kodi, o Plex i Emby słyszało nie wielu - mimo że mają one polską wersję językową.
Telewizję IPTV można oglądać za pomocą wtyczek zainstalowanych w serwerach multimediów takich jak Kodi, Plex, Emby.
Jakie średnie parametry ma film na płycie Bluray i czy można już zapomnieć o płytach CD?
Żarówki, włączniki i gniazdka elektryczne typu smart świetnie pasują do inteligentnego domu.
Smart-żarówki są zbudowane z reguły w technologii LED i mogą świecić nie tylko jedną barwą, ale też mogą być przyciemniane, a także mieć możliwość zmiany koloru na inne spośród 16 milionów. Taki sprzęt musi mieć bezprzewodową łączność. Na rynku dostępne są żarówki WIFI, nie wymagające “mostów” i innych pośredniczych urządzeń. Jednak ja osobiście nie polecam takowych.
Bardziej warto skierować swoją uwagę na żarówki z łącznością Z-Wave lub Zigbee, które połączą się bezpośrednio z hubem smart-home. Niektórzy producenci mimo posiadania żarówek z ww. systemami łączności wymagają posiadania dodatkowego urządzenia tzw. mostu (z ang. bridge) pośredniczącego w połączeniu żarówki z hubem. Moim zdaniem “mosty” to niepotrzebne dodatkowe urządzenia zajmujące tylko miejsce w gniazdku elektrycznym, więc warto wybierać te, które nie wymagają “mostów”.
Oświetlenie to nie tylko smart-żarówki. Każda żarówka może stać się “smart”. Wystarczy, że lampa – w zależności czy jest stojąca, czy wisząca z sufitu – jest podłączona do smart-gniazdka/wtyczki lub kiedy w puszcze elektrycznej za włącznikiem lub gniazdkiem, albo na szynie DIN zamontuje się smart-nadajnik. Te rozwiązania są często ograniczone do wyłączania, włączania i czasami do przyciemniania światła, rzadko do zmiany kolorów.
Sterowanie oświetleniem może być czystą przyjemnością. Podstawową formą sterowania jest aplikacja na komórkę lub tablet albo za pomocą dotykowego ekranu w panelu hubu. Jednak mając elektronicznego asystenta od firmy Google lub od Amazon lub od Apple, można głosowo wydawać komendy i sterować światłem. W hubie można ustawić automatyzację, aby światła przyciemniały się automatycznie po włączeniu filmu na telewizorze w salonie. Nieraz opisywałem i będę opisywał scenariusze automatyzacji oświetleniem na tym portalu, więc zapraszam do lektury innych artykułów.
Jak można się domyśleć za pomocą smart-gniazdek i włączników można automatycznie sterować nie tylko światłem, ale również włączaniem i wyłączaniem innych, podłączonych urządzeń. Przykładowo nie trzeba kupować smart-ekspresu do kawy kosztującego majątek. Przed spaniem wlej do zwykłego ekspresu wodę, wsyp kawę i podłącz do smart gniazdka, a także włącz samo urządzenie. Ustaw gniazdko, aby przesłał energię rano, kiedy wstajesz, co spowoduje uruchomienie ekspresu do kawy i jak w reklamie “ta kawa cię obudzi”.