Żarówki, włączniki i gniazdka elektryczne typu smart świetnie pasują do inteligentnego domu.

Smart-żarówki są zbudowane z reguły w technologii LED i mogą świecić nie tylko jedną barwą, ale też mogą być przyciemniane, a także mieć możliwość zmiany koloru na inne spośród 16 milionów. Taki sprzęt musi mieć bezprzewodową łączność. Na rynku dostępne są żarówki WIFI, nie wymagające „mostów” i innych pośredniczych urządzeń. Jednak ja osobiście nie polecam takowych.

Smart żarówki

Bardziej warto skierować swoją uwagę na żarówki z łącznością Z-Wave lub Zigbee, które połączą się bezpośrednio z hubem smart-home. Niektórzy producenci mimo posiadania żarówek z ww. systemami łączności wymagają posiadania dodatkowego urządzenia tzw. mostu (z ang. bridge) pośredniczącego w połączeniu żarówki z hubem. Moim zdaniem „mosty” to niepotrzebne dodatkowe urządzenia zajmujące tylko miejsce w gniazdku elektrycznym, więc warto wybierać te, które nie wymagają „mostów”.

Smart gniazdka i obwody DIN

Oświetlenie to nie tylko smart-żarówki. Każda żarówka może stać się „smart”. Wystarczy, że lampa – w zależności czy jest stojąca, czy wisząca z sufitu – jest podłączona do smart-gniazdka/wtyczki lub kiedy w puszcze elektrycznej za włącznikiem lub gniazdkiem, albo na szynie DIN zamontuje się smart-nadajnik. Te rozwiązania są często ograniczone do wyłączania, włączania i czasami do przyciemniania światła, rzadko do zmiany kolorów.

Panele fotowoltaiczne w smart-domu
Same panele nie są „smart”. To co może być „smart” to inwerter. Inwerter to centralna jednostka zarządzająca energią w instalacji fotowoltaicznej. Inwerter zamienia prąd stały z paneli w prąd zmienny używany w domu.
logoTechnologie w Domu
Panele fotowoltaiczne w smart-domu

Sterowanie oświetleniem

Sterowanie oświetleniem może być czystą przyjemnością. Podstawową formą sterowania jest aplikacja na komórkę lub tablet albo za pomocą dotykowego ekranu w panelu hubu. Jednak mając elektronicznego asystenta od firmy Google lub od Amazon lub od Apple, można głosowo wydawać komendy i sterować światłem. W hubie można ustawić automatyzację, aby światła przyciemniały się automatycznie po włączeniu filmu na telewizorze w salonie. Nieraz opisywałem i będę opisywał scenariusze automatyzacji oświetleniem na tym portalu, więc zapraszam do lektury innych artykułów.

Automatyzacje

Jak można się domyśleć za pomocą smart-gniazdek i włączników można automatycznie sterować nie tylko światłem, ale również włączaniem i wyłączaniem innych, podłączonych urządzeń. Przykładowo nie trzeba kupować smart-ekspresu do kawy kosztującego majątek. Przed spaniem wlej do zwykłego ekspresu wodę, wsyp kawę i podłącz do smart gniazdka, a także włącz samo urządzenie. Ustaw gniazdko, aby przesłał energię rano, kiedy wstajesz, co spowoduje uruchomienie ekspresu do kawy i jak w reklamie „ta kawa cię obudzi”.