Panele fotowoltaiczne, a ogrzewanie domu

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.

Ogrzewanie elektryczne to jedno z najbardziej niezawodnych i najłatwiejszych w obsłudze technologii ogrzewania domu. Ogrzewanie oparte na spalaniu wymaga pieca i regularnego dostarczania paliwa. Pompa ciepła, która jest ekologiczną formą ogrzewania po 20 latach lub wcześniej może ulec poważnej awarii wymagającej kosztownej wymiany urządzenia no nowe. Pompa ciepła grzeje wodę i dostarcza ją do grzejników lub rurek w podłodze, przy których też może dojść do awarii, wycieku. Najbardziej komfortową, bo nie wymagającą, aż takiej obsługi i konserwacji jest ogrzewanie elektryczne. Mając panele solarne można znaczenie obniżyć koszty elektrycznego ogrzewania.

Ekologiczne ogrzewanie elektryczne

Wykorzystanie grzejników montowanych na ścianie nie jest do końca najlepszym wyborem. To przestarzała i mniej wydajna forma ogrzewania. Grzejniki elektryczne często też nie są energooszczędne. Przed budową domu, już na etapie planowania należy zając się ogrzewaniem elektrycznym jeśli planuje się mieć również panele fotowoltaiczne. Panele solarne obniżą koszt elektrycznego ogrzewania. Czym ogrzewać dom? Do wyboru masz maty grzewcze i folie grzewcze.

Co lepsze: folie grzewcze, czy maty grzewcze?

Mata grzewcza to przestarzała technologia elektrycznego, podłogowego ogrzewania. Jest bardziej podatna na uszkodzenia – choć ryzyko jest małe – ze względu na wykorzystanie kabli grzewczych. Matę głównie kładzie się w podłodze. Obecnie lepiej jest użyć folii grzewczych. To bardziej niezawodny materiał i najlepszy przy wykorzystaniu ogrzewania na podczerwień. Ogrzewanie na podczerwień jest zdrowsze, niż konwekcyjne podłogowe. Folię można położyć również na ścianie lub stropie. Aby uzyskać dobry efekt ogrzewania podczerwonego, należy właściwie dobrać powierzchnię grzewczą do całkowitej powierzchni pomieszczenia. Zbyt mocne ogrzewanie maty lub folii nie będzie już podczerwone, a stanie się konwekcyjne, mniej korzystne dla zdrowia i jeszcze bardziej dla portfela. Stosowanie folii lub mat grzewczych determinują rodzaj stosowanej podłogi w pomieszczeniu. Zapytaj instalatora jaki rodzaj materiału możesz położyć na podłodze.

Ogrzewanie elektryczne z paneli solarnych

W Polsce największą produkcję energii ze słońca uzyskuje się w miesiącach od maja do września, czyli wtedy kiedy się nie ogrzewa domu, więc jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Mając większą moc produkcyjną paneli fotowoltaicznych możesz wysłać nadmiar energii do magazynów „off-grid” (akumulatora) lub „on-grid” (sieci elektrycznej). Lepszym magazynem będzie sieć elektryczna. W miesiącach jesienno-zimowych, kiedy produkcja energii jest mniejsza, możesz odebrać większość zmagazynowanej energii z sieci elektrycznej. To dzięki podwójnemu licznikowi (i rachunkom) wiesz, ile wysłałeś i odebrałeś energii z sieci elektrycznej. Aby móc magazynować energię do późniejszego wykorzystania musisz zainwestować w nieco większą, niż na aktualne zużycie, farmę paneli – być może nawet o mocy 10KW. Dobrze przemyślana instalacja fotowoltaiczna i ogrzewania może zmniejszyć bieżące koszty ogrzewania do zera.

Biuletyn Smartdomowców

Dostęp do ukrytych materiałów, tylko pożyteczne rzeczy. Brak Spamu.

Wypełnij ankietę abyśmy publikowali to co chcesz i zapisz się jednocześnie do biuletynu.